IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 26th June 2007, 18:34
Nezinka Nezinka не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Голямата ябълка
Мнения: 2 380
По подразбиране Расова (и въобще) дискриминация

Винаги съм се старала да бъда толерантна спрямо всички нали все пак всички трябва да сме равни. Откакто живея по други държави уви се сблъсквам с расизъм и предразсъдъци ежедневно. Колкото и да се опитвам да не им позволявам да попият в моето съзнание, понякога не се усещам как и аз се поддавам.
Макар и да твърдим, че сме толерантни към всички и да смятаме, че проблема отдавна е решен- дискриминацията вирее навсякъде около нас, дали определена от цвета на кожата, пола или сексуалната ориентация, сме много далеч от равноправно общество.
Ето например стереотипа на средностатистическата цветнокожа американка- с доста наднормено кило, облечена в дрехи,които очертават, показват всеки грма от това наднормено тегло, много шумни, скандалджийки, мързеливи и нахални. Ами за съжаление и аз вече почвам да ги виждам така. Вчера чакам една приятелка до спирката на метрото и от магазина излиза една здрава млада мама с едно здраво малко лапе. Детето дърпа здравата мама към камиона за сладолед, при което мамата отива и се нарежда, пръхти че трябва да чака и когато идва нейния ред изисква на висок глас от продавача да сипе на детето допълнително М&Мs i шоколадов сироп без парички. Тъй като няма сирене без пари, продавача сипва още съвсем малко, при което мама почва да вие, да крещи и да заплашва как може да я дискриминира, как може да не изпълни желанието на клиент, как ще вземе мъжа си да го пребие. и така 10минути. С една дума цирк. И това не е единичен случай.
Та въпроса ми е за расизма и дискриминацията- влияете ли се от стереотипи, сблъсквате ли се с дискриминация и тн.
__________________
www.mahalata.com

Can you trip like I do?
Отговори с цитат
  #2  
Стар 26th June 2007, 18:53
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

За съжаление и тук има дискриминация, колкото и да говорят, че са преодоляли омразата от войната и че могат да съжителстват заедно, не е така, отношението към сърбите е различно и винаги ще бъде, шиптърите и черногорците така или иначе никой не ги обича...Аз все още продължавам да съм на мнението, че не може така да се глобализира, живяла съм къде ли не, с какви ли не нации и истината е, че винаги съм се сблъсквала и с боклуци, и с много свестни хора.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 26th June 2007, 19:02
Аватара на Saruman
Saruman Saruman не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: Студентски град,София
Мнения: 1 727
По подразбиране

Аз мисля,че в САЩ е в пъти по-голям проблема,отколкото в Европа,аз лично съм нямал никакви проблеми с цветнокожите,даже напротив, хората бяха забавни и услужливи,въпреки,че бяха черни,даже чернокожи са ми давали най-големите бакшиши,но все пак аз работих в туристически град ,в който всички бяха дошли само да се забавляват,нямам впечатление от големите градове.Парадоксалното е,че в Щатите имах проблеми на расова основа с един бял,който ме обиждаше на българин и ме проклинаше да си ходя в "скапаната " държава
Иначе в Европа хората свикнаха с различния цвят на кожата и с чужденците,специално в Западна Европа..(мисля,че студентските бунтове в предградията на Париж преди известно време са изолиран случай)
Проблемът според мен са страните от Източна Европа,включително и особено България,където комунизмът и расовите предразсъдъци още не могат да бъдат изкоренени напълно и крайно.
За мен,мога да кажа,че няма никакво значение човек откъде е,какъв цвят на кожата има,каква религия изповядва и т.н.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 26th June 2007, 19:04
Аватара на milena127
milena127 milena127 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: София
Мнения: 2 265
По подразбиране

При командировките в Англия винаги ми прави впечатление- всички продавачи и продавачки по гишета, магазини и прочее са чернокожи.
Дали въпреки, че се водят толерантни и многонационални това се смята за черна работа и другите не искат да я работят или има някаква друга причина.

А иначе за Америка съм чувала, че е най-добре да си жена идианец - винаги можеш да се изкараш дискриминиран я по полова линия, я по произход и работодателите много внимават. Ако кандидатсваш за една работя с нормален бял американец ще я дадат на индианеца, за да не ги съди.
Само съм чула де, не знам дали е вярно.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 26th June 2007, 21:41
Аватара на Enerdji
Enerdji Enerdji не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Aug 2006
Мнения: 873
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от milena127
А иначе за Америка съм чувала, че е най-добре да си жена идианец - винаги можеш да се изкараш дискриминиран я по полова линия, я по произход и работодателите много внимават. Ако кандидатсваш за една работя с нормален бял американец ще я дадат на индианеца, за да не ги съди.
Само съм чула де, не знам дали е вярно.
Скоро едно момиче замина на бригада там. Но имаше уредена друга работа на друго място. И я учеха да каже че се чувства дискриминирана, за да я освободят от тази първа работа без проблем.
Та мисълта ми е че е много лесно да се злоупотреби с дискриминацията и хората го правят. Но няма как да не е за нечия сметка...
__________________
Бъди във форма!!
www.atletikko.com
Отговори с цитат
  #6  
Стар 27th June 2007, 09:09
Аватара на Africa
Africa Africa не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Aug 2006
Мнения: 876
По подразбиране

Чернокож гей звучи по-добре.
Иначе по темата - дискриминация има къде ли не и ще я има. Мен лично с нищо не са ме засягали на нито едно от местата, където съм била. И въпреки всичко просто се усещат негативните погледи на хората, когато видят негър, гей, би , дебел, нисък и т.н. Светът е пълен с предрасъдъци.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 27th June 2007, 11:09
netakabe netakabe не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Dec 2006
Град: Varna
Мнения: 6
Изпратете съобщение чрез ICQ до netakabe Изпратете съобщение чрез Yahoo до netakabe
По подразбиране Причината не е в дискриминацията

Просто,да ме прощават британците,ама с малко мързеливи . Работят от 9 до 17,а работата на смени е за тези ,които не са се родили на острова или имат малко по-различен цвят на кожата.Има и изключения-в СИТИ-то работят до пръсване,но за други пари.
А иначе британците са по-толерантни към своите чужденци-бившите колонии,ние определено сме най-назад в класацията на фаворитети им.[/quote]
Отговори с цитат
  #8  
Стар 27th June 2007, 13:08
Аватара на Olivia
Olivia Olivia не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: london
Мнения: 1 477
Изпратете съобщение чрез ICQ до Olivia Изпратете съобщение чрез Yahoo до Olivia
По подразбиране Re: Причината не е в дискриминацията

Цитирай:
Първоначално написано от netakabe
Просто,да ме прощават британците,ама с малко мързеливи . Работят от 9 до 17,а работата на смени е за тези ,които не са се родили на острова или имат малко по-различен цвят на кожата.Има и изключения-в СИТИ-то работят до пръсване,но за други пари.
А иначе британците са по-толерантни към своите чужденци-бившите колонии,ние определено сме най-назад в класацията на фаворитети им.
Мдам...определено толерират повече (миризливите) индийци отколкото източноевропейците
Веднъж дори ме попитаха'' вие в Бг имате ли ток ?!''
__________________
Най-добрите и красиви неща не могaт да бъдат видени или докоснати,те се усещат в сърцето!
Отговори с цитат
  #9  
Стар 27th June 2007, 13:15
verita verita не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Мнения: 4 019
По подразбиране Re: Причината не е в дискриминацията

Цитирай:
Първоначално написано от Olivia
Мдам...определено толерират повече (миризливите) индийци отколкото източноевропейците
Абсолютно същите са болшинството от германците - на гадните араби дават гражданство, изплащат им социални, социална квартира и други екстри, а те се вмирисват от мързел и се чудят каква шашма да измислят, какво да откраднат... В същото време студентите (визирам в частност тези от Източна европа, като мен) работят като луди на 4 места, денем и нощем, учат, плащат си застраховки и наеми и пак търпят негативизма, създаден у германците заради арабите (и част от негрите). Естествено не искам да правя генерални изводи, има си и изключения и от двете страни, но като цяло арабите са ... недобри хора
Отговори с цитат
  #10  
Стар 27th June 2007, 14:21
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

Ха ха, права си, Веритка за германците. Виждала съм с очите си Immatrikulationsbescheinigung за 22 семестър на студент от арабски произход. Това на български студент примерно не може и на теория дори да се случи- да му издават студентска виза в продължение на 11 години
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Расовавъобщедискриминация
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 09:58.