IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 24th March 2010, 14:40
Browneyed Browneyed не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Feb 2010
Мнения: 12
По подразбиране Относно хляба..

Интересува ме каква е разликата между пълнозърнест и многозърнест хляб ( до някъде успях да си я обясня, но все пак искам да знам дали няма някоя друга особеност, която трябва да знам ). И другото, което ме интересува е дали хляба с ръжено брашно е за предпочитане от този с пшенично ( лично аз си мисля, че да, но все пак искам да съм сигурен ). Ако искам да се храня правилно, какъв хляб трябва да си купувам: само с ръжено брашно или смесен - със ръжено и пшенично, защото хляба, който ям в момента е такъв..
Отговори с цитат
  #2  
Стар 24th March 2010, 15:42
patrisha patrisha не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jun 2009
Мнения: 391
По подразбиране

Хляба, който се предлага за ръжен или ръжено-пшеничен, често въобще няма ръж, а само оцветители. Така че по-добре си купувай пълнозърнест, за който им по-голяма вероятност да е наистина такъв, за какъвто го предлагат. Между другото истинския ръжен хляб се пече в специални формички, защото иначе се "разлива" при печенето /заради липсата на глутен в ръжта/, т.е. ако е истински ръжен, ще е на "калъпче" и ще стои сбит и с много тъмен на цвят. А многозърнестия е пшеничен с добавка на рзлични други семена - слънчоглед, царевица, сусам и др. Аз лично го избягвам, това си е обикновен хляб с повече калории според мен.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 25th March 2010, 20:02
Аватара на lilsh
lilsh lilsh не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 70
По подразбиране

Единственият начин да си сигурна е да си го правиш сам. На етикетите отдавна не вярвам.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 25th March 2010, 20:08
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

пълнозърнест хляб означава, че пшеницата (ако приемем че хляба е пшеничен) е смляна заедно с триците(обвивката на зърното) Оттам идва и по-тъмният цвят. В белият хляб тези обвивки или трици са обелени, а в тях има много полезни вещества.
Естествено пълнозърнест хляб може да се приготви от ръж, овес или други зърна на които обвивката не е обелена.
Многозърнест хляб означава само че са смесени няколко сорта зърна - примерно- пшеница и овес. Но това не дава никаква информация дали люспите са отделени или не. Например тези трици дето ги препоръчва Дюкан са именно тези люспи, но без зърното
Отговори с цитат
  #5  
Стар 25th March 2010, 20:59
Аватара на Sunnny
Sunnny Sunnny не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 1970
Град: София
Мнения: 38
По подразбиране

Бих ти препоръчала хляб Бонус, всички видове и тези, които пекат в "Ден и Нощ", ако си от София.
Иначе разни големи пликове с "кафяв" хляб ги забрави.

Това за формованите хлебчета не го знаех, че така се познава също )
Отговори с цитат
  #6  
Стар 26th March 2010, 14:04
Аватара на мауз
мауз мауз не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2008
Град: София
Мнения: 6 856
По подразбиране

От няколко месеца вече си правя хляба в домашната хлебопекарна. Използвам пълнозърнесто брашно на Панино. Хареса ми защото при пресяването в ситото наистина остават нещо като по-едри и тъмни нещица, като от люспи - точно както Пини го описва.
Вие имате ли поглед върху брашната, които се продават у нас, и кое бихте препоръчали?
__________________
Сенките са винаги отпред или отзад, никога в центъра
Отговори с цитат
  #7  
Стар 26th March 2010, 16:11
Аватара на дундьо
дундьо дундьо не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jul 2009
Град: Шумен
Мнения: 826
По подразбиране

Маузче, ако има хлебозавод наоколо ти, иди поискай там. Винаги имат и мелница. Най-сигурно и най-евтино. Аз се чудя на безумната цена на пълнозърнестия хляб. Понеже се водят за биопродукти, хакат им цени като за терапия, мамка им. Аз си спомням след началото на "прехода", по кризисните времена, като почнаха да скачат цените на основните продукти, не ти е работа (младите няма как да помнят). Тогава икономисти задаваха въпрос защо не се премине към производство основно на пълнозърнест хляб, защото себестойността му е много по-ниска, на всичкото отгоре е по-полезен. Отговор не получиха. Ние сега го плащаме като луксозна стока.
Аз харесвам хлебчетата на Вита. Имат всякакви, Има и от трици. Има царевични, ръжени, смесени, със и без добавки. И според мен са истински. Ако някой е папал, да сподели
Отговори с цитат
  #8  
Стар 26th March 2010, 16:52
Аватара на Mena
Mena Mena не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Град: Sofia
Мнения: 1 864
По подразбиране

"Зърнена мозайка" и "Ябълков хляб" на Нилана също изглеждат "истински"



Отговори с цитат
  #9  
Стар 27th March 2010, 13:31
Аватара на Ice Cream
Ice Cream Ice Cream не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2010
Мнения: 569
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дундьо
Маузче, Аз харесвам хлебчетата на Вита. Имат всякакви, Има и от трици. Има царевични, ръжени, смесени, със и без добавки. И според мен са истински. Ако някой е папал, да сподели
Аз ядях преди и сега ям от време на време от този хляб Вита В хладилника ми винаги има Вита :P Вкусен е,полезен е(без брашно е) и една филийка има само 60 калории :P Има няколко вида. На мен ми наподобявана на "Бонус" преди години имаше един период ядях само Бонус,но ми поомръзна,после спряха да го продават.Сега пак го има тук там,но Вита ми харесва повече.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 27th March 2010, 15:35
Аватара на CrazyMuffin-
CrazyMuffin- CrazyMuffin- не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Mar 2010
Мнения: 57
По подразбиране

И аз Вита Хубав е, в малка опаковка, което е предимство при положение, че не изяждаш положин хляб на ден, а по 1 филия :P Сега ям някакъв с пшеничен зародиш : http://www.dobrudjanskihliab.com/bg/...B4%D0%B8%D1%88

Харесва ми
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Относнохляба
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:03.