IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 23rd January 2006, 13:46
luna luna не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Град: София
Мнения: 82
По подразбиране Фитнес и отслабване за 40 годишните

Изчетох доста теми във форумите, но не намерих нужния отговор и затова пускам тази нова тема.
Когато бях на 25 год. родих и се сдобих с 20 кг. Без диети и физкултура тези кг изчезнаха сами за 7-8 месеца. Предполагам метабилизмът ми е бил ускорен. Като станах на 35 започнах да качвам по 3-4 на всеки 2-3 години (без промяна в начина на живот и хранене и без заболяване - просто ЕГН-то по някакъв начин си казва думата ). И така станах с 15 кг повече. Ще кажете - нормално.
Но дали е нормално след като се занимавам с физически упражнения (1 час велоергометър сутрин и вечер) и съм намалила калориите, за 1 месец тренировки да напълнея с 2 кг? Та нали аеробните упражнения изгарят излишните мазнини.
Доколкото знам за аеробните упражнения може да се каже "колкото повече, толкова по-добре", т.е. не може да има обратен ефект.
Сега ми хрумна, че може да има храни, които да пречат на правилното изгаряне (аз съм вегетарианка).
Моля ви споделете вашия опит и ме посъветвайте дали не тренирам прекалено много (между другото спортувам за първи път в живота си) и дали някои храни не са вредни при отслабване. Предполагам, че ако не намеря подходящо обяснение и решение, ще се откажа от фитнеса скоро, а това не е хубаво.
Очаквам вашето професионално и непрофесионално мнение
Отговори с цитат
  #2  
Стар 23rd January 2006, 14:08
vesi1 vesi1 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: край София
Мнения: 40
По подразбиране

Непрофесионално мнение
Вариант 1 - намалила си прекалено много калориите и си в режим "оцеляване".
Цитирай:
Жени
Стъпка 1
РП = 655 + (9.6 X кг) + (1.8 X височина в см) - (4.7 X години).

Пример
Ако сте на 32 г
Имате ръст 162.5 cm
Тежите 84 kг
Вашият РП е 655 + (806) + (293) - (150) = 1604 ккал

Стъпка 2
Ето как да определите целият си разход за деня:
Умножете РП по коефициента, отговарящ на вашата физическа активност:

Заседнал начин на живот с малко движение = РП X 1.2
Лека физическа активност (леки упражнения или спорт 1-3 дни в седмицата)= РП X1.375
Ако се движите със средна натовареност (не много тежка физическа дейност/спорт 3-5 дни е седмицата)= РП X 1.55
Тежка физическа дейност (усилени тренировки/физическа работа 6-7 дни в седмицата) = РП X 1.725
Ако сте изключително активни (много тежки физически упражнения, спорт и физическа работа, 2-разови тренировки и т.н.)= РП X 1.9
Пример
Ако жената,в горният пример има заседнал начин на живот то нейният общ разход ще бъде РП (1604) по 1.2 = 1925
1925 ккал са енергията необходима, за да се поддържа сегашното й тегло.
Така можеш да сметнеш колко калории да приемаш.

Вариант 2: Мускулите тежат повече от мазнините по тялото. Стопила си мазнинки и мускулите са ти вече с по-голяма плътност.

Физическата активност е само в плюс и не се отказвай. Резултатът ще дойде.
Аз лично се храня НВД, което не е невъзможно да се спазва и от вегетарианец (предполагам консумираш млечни и яйца).
__________________
Жена съм!!!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 23rd January 2006, 16:08
luna luna не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Град: София
Мнения: 82
По подразбиране

Благодаря Веси,
Разбирам, че това което на мене ми се струва нелогично, се приема за нещо нормално.
Не поемам малко калории, предполагам че е втория вариант. Аз имах чувството, че коремът ми се е прибрал значително, а като се качих на кантара .
Значи да продължавам да спортувам и някой ден нещата ще се получат?
А това НВД: дали може да се модифицира, така че да става и за вегетарианци и да не е диета, а по скоро начин на хранене, без точно броене на калориите и времето на хранене. Напр. ако се храня на ден с 2яйца+100г извара+малко масло+200-300г зеленчуци+100г ядки + 200г черен хляб, може ли да се брои за НВД? За мене това е белтъчна бомба
Отговори с цитат
  #4  
Стар 24th January 2006, 11:02
vesi1 vesi1 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: край София
Мнения: 40
По подразбиране

Да, брои се за НВД.
Моя съвет е да пуснеш едно търсене в гугъл НВД и вегетаринство и да прочетеш повече.
Хубаво е да се храниш поне 3-4 пъти на ден. Докато свикнеш с този начин на хранене не е нужно да броиш калории, но ако не постигаш резултати, ще се наложи.
Аз гледам да спазвам принципа белтъчини на всяко хранене, комбинирани или с мазнини, или с въглехидрати.
__________________
Жена съм!!!
Отговори с цитат
  #5  
Стар 24th January 2006, 12:13
luna luna не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jan 2006
Град: София
Мнения: 82
По подразбиране

Благодаря ти Веси,
Ще се разровя да прочета и леко ще си променя храненето, но мисля че НВД не е подходяща за дълъг период от време - не е полезна. А като я спреш какво ще стане?
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Фитнесотслабванезагодишните
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 23:36.