IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 18th April 2005, 12:14
Добри
Guest
 
Мнения: n/a
По подразбиране Въпрос за соевия протеин

Купих си соев протеин, можете ли да ми кажете нещо повече за него как се пие и имали странични ефекти от него.
Благодаря на всички отзовали се )
Отговори с цитат
  #2  
Стар 18th April 2005, 12:33
riddicko riddicko не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Dec 2004
Мнения: 71
По подразбиране Соя

Да ядем ли соя?
Соята е подходяща за всички хора, които искат да се хранят здравословно, това важи в повишена степен за спортистите, хората подложени на силно физическо, а и психическо натоварване, както и за бременните жени.

Какво съдържа соята?
Проучвания показаха, че тази бобова култура е богата на протеини, лецитин, омега-3 полиненаситени мастни киселини, изофлавони и фито-естрогени. Те са източник и на витамини В6, В9, В12, Н, минерали. В12 - стимулира производството на червени кръвни телца и по този начин повишава кислородния капацитет на кръвта. Участва пряко в белтъчния синтез, поради което значението му в културизма е твърде съществено. В6 - особено активно участва в обмяната на белтъците. Това го прави незаменим в културизма за увеличаване на мускулната маса. Установено е, че подобрява мускулния метаболизъм и особено този на миокарда. Н - Той е коензим, който действа като особено силен стимулатор на растежа на мускулните клетки. Активно участва в разграждането на въглехидратите и масните киселини и следователно и в енергообезпечаването на организма. В9-участва в обмяната на аминокиселинте и нуклеиновите киселини. Освен това има голямо кръвотворно действие и спомага за зреенето на червените кръвни клетки в костния мозък. По тази причина неговият недостиг се проявява с развиването на мегалобластна анемия (липса на червени кръвни телца).

Какво друго има в соята?
Преди няколко години в нея бе открита противотумурната съставка “генистеин”. Установено бе, че тя предотвратяв развитието на раковите клетки, което даде повод за нови и задълбочени изследвания и лекарства. Най-добрият източик на генестеин са соевите кълнове и поници.
Компонентите на соевия протеин, към които науката гледа с най-голям интерес, са неговите биоактивни компоненти изофлавоните, в частност - генистеин, даидзеин и глицитиин. Изофлавоните са фитохимикали - фитоестрогени, които имат действие подобно на естествените женски полови хормони (естрогените), но не са стероиди.
Използването на изолиран соев протеин с неговите нативни (натурални) изофлавони в една бедна на мазнини хранителна система, каквато е системата за храненепри множеството културисти в периода изчистване на подкожни мазнини, може да спомогне за намаляване на високите нива на холестерол, да намали окислението на LDL-холестерола (Low-density lipoprotein cholesterol), може да забави образуването на блокиращи протока на кръвта тромбози, да ускори бавния отговор на артериите, вече показващи наличие на плака (при възрастни хора, главно не спортисти) и общо да намали атеросклерозата, която често съпътства стареенето. По-нови изследвания доказват, че естествено съдържащите се изофлавони и други биоактивни компоненти в соевия протеин намаляват формирането на плака в артериите, като подобрават общото кръвоснабдяване. Ето защо е добре да се включат соевите продукти, както в мускулоизграждащият тренировъчен период, така и в този изчистващ мазнините.
__________________
всички тайни за фитнеса и отслабването www.tonusa.hit.bg ; e-mail: tonusa@gmail.com
Отговори с цитат
  #3  
Стар 18th April 2005, 12:59
Rampage Rampage не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2005
Мнения: 206
По подразбиране

Да, много хубава реклама на някой не толкова хубав продукт. Но да приемем фактите, а те са, че соевия протеин е боклук. Освен ако не е от този висококачествения, който е по-скъп от суроватъчен. Първо соевият протеин не повишава значително азотния баланс и растеж ще има, но не огромен. Второ соята има колкото мазнини толкова и белтъци - 21% и 25%. И след като повечето такива протеини са абсолютни боклуци много се съмнявам да са изчистили мазнините докрай. И трето - защо мислите в саламите се слагат разни соеви брашна (които между другото ги пробутват на много хора за "високопроцентен" протеин, някои се връзват дори, че бил 97% )? Защото соята е много евтина дали е много ценна добавка? Така че по-добре бягай надалеч от соята и ако искаш маса си вземи суроватъчен следващия път.

edit: Все пак не е лошо да ти отговоря и на въпроса. Няма странични ефекти освен ако не си купил нещо подозрително (насипни протеини например). Нямам представа как се пие, но предполагам не повече от 2x30-40 г на ден. Най-добре някой друг да ти каже как се пие.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 18th April 2005, 16:58
liophy
Guest
 
Мнения: n/a
По подразбиране

Това че е евтин не значи че е боклук. Ниската цена идва от това че изходният материал е много евтин и от това че соевият протеин е доста безвкусен ( да не кажем гадничък).Това че в соята има мазнини не значи че в соевият протеин има мазнини. В млякото също има много мазнини, но в суроватъчният протеин няма.

Въпросът тук се свежда до това дали има всички незаменими аминокиселини и до каква степен се усвоява от организма. На първият въпрос- мисля че соята е единственият растителен продукт, който има всички незаменими аминокиселини.

На вторият въпрос- наистина, соевият протеин няма да се усвои толкова бързо (а и толкова пълно) колкото суроватъчният. Но понякога това може да е търсен ефект- например преди лягане може да си осигуриш протеини за цялата нощ, които да пречат на катаболитните процеси.

Страничният ефект на соевият протеин, който аз знам е доста неприятен. Няма да казвам какъв е, но ще припомня че соята е от семейство бобови
Отговори с цитат
  #5  
Стар 18th April 2005, 19:07
Rampage Rampage не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2005
Мнения: 206
По подразбиране

Съгласен съм, че качествените соеви протеини са наистина добри. Но повечето, които се продават за около 2-3 лв. на килограм просто няма как да са произведени по технология, гарантираща високо качество. Аз доколкото знам суроватъчните се филтрират, за да нямат мазнини и въглехидрати, което определено струва повече от 3 лв. Абе не знам, всеки да си решава, но аз бих пил суроватъчен след тренировката и млечно-яйчен преди лягане.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 20th April 2005, 13:08
liophy
Guest
 
Мнения: n/a
По подразбиране

10 лв килото е насипният соев който аз знам. Абе хубаво е да се разнообразява. Сега съм си взел 0.5 соев и 2.0 суроватъчен и си взимам който ми падне.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Въпросзасоевияпротеин
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 19:11.