IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #91  
Стар 26th October 2009, 09:13
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от 3y3ka
Не може да се опише, за всеки е различна !
Мисля, че колкото и да е различна за всеки, все пак си има особености, които са присъщи за всички видове любов, точно тези особености, които ни позволяват да категоризираме някакво действие като проява на любов.
Ето някои от нещата, които окачествяват любовта като такава:
Според мен на първо място любовта е безусловна. При любовта няма условия, които да казват: Бъди такъв и такъв, за да те обичам. Човек, който обича, се стреми да разбере. Да вникне в същността на другия, в неговите мисли и чувства. Да разбира различната гледна точка. Но за да познаваш другите, трябва първо да си познал себе си. Нещо, което много рядко срещам. Нашата представа за самите себе си е пречупена през хиляди самозаблуди.
Друго, което смятам, че е присъщо на любовта: стремежът да помогнеш на другия да намери щастието. Тук темата може много да се развие. Ако ти самият не си щастлив, как можеш да помогнеш на някой друг да е щастлив? В този смисъл едно задължително условие, за да умееш да обичаш, е да си достигнал преди това самият ти едно високо ниво на собствено развитие.
Трето, липсата на търсене на изгода. При любовта нищо от това, което правим, няма за цел намирането на собствено удовлетворение. Егоизмът не съществува. В тази смисъл съм съгласна с Рени, че любовта е да даваш. Toва се постига много лесно, ако ти самият си намерил собственото си удовлетворение в елементарното действие ДА ЖИВЕЕШ. Тогава не се нуждаеш от нищо друго и никой друг, за да получиш удовлетворение.
Четвърто, любовта е доверие. При нея липсва усещането "страх". Ако си построил стени покрай себе си, то не можеш да обичаш. Винаги ще гледаш на другия със страх и всяко негово действие ще тълкуваш с предубеждение. Но ако тълкуваш всичко през призмата на страха, никога няма да успееш да видиш неговата същност и така ще нарушиш петото условие:
Любовта е познание. Тук нещата се преплитат с първата точка. Когато обичаш нещо, то се стремиш да го познаваш наистина. Това значи, че не се опитваш да го променяш или да си създаваш фалшива представа за него, а да го видиш такова, каквото е, да го разбереш.

Според моя любим Ерих Фром любовта е насоченост на характера. Който обича, обича всичко и всички. Не можеш да обичаш, ако не обичаш първо себе си, което не значи егоизъм, а любов към себе си и себепознание. В този смисъл целта на всеки един от нас е да опознае първо себе си, ако желае изобщо да познае любовта и щастието.

Ще завърша с нещо, което вече съм казвала: Любовта няма нищо общо с пеперудките в стомаха. Те се дължат на химически процеси в организма и отлитат рано или късно.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #92  
Стар 26th October 2009, 10:55
Неспокойната моторетка Неспокойната моторетка не е на линия
Banned
Маниак
 
Регистриран на: May 2007
Град: France, Lyon
Мнения: 1 032
По подразбиране

Мацо, остави ги пеперудките, нека има малко приказка.

"..Once I loved a butterfly, don't ask my how, don't ask me why...."

Ще ти я пусна тази и ще се влюбиш за 5 минути.
Отговори с цитат
  #93  
Стар 26th October 2009, 11:38
Аватара на The Shadow
The Shadow The Shadow не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2006
Мнения: 1 420
По подразбиране

Отдаденост! Духовна, физически, емоционална ...
__________________
Обичай всички, доверявай се на малцина, не навреждай никому!
Отговори с цитат
  #94  
Стар 26th October 2009, 22:18
Аватара на MILI
MILI MILI не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2007
Град: София
Мнения: 5 461
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Според моя любим Ерих Фром Не можеш да обичаш, ако не обичаш първо себе си, което не значи егоизъм, а любов към себе си и себепознание. В този смисъл целта на всеки един от нас е да опознае първо себе си, ако желае изобщо да познае любовта и щастието.
"Не можеш да обичаш,ако не обичаш първо себе си",и противоположното му "Чрез любов към другия,до любов към себе си" не ми се струват точните определения .
По точно казано е от Хегел 150 год.преди Фром.Шегувам се.

"Истинската същност на Любовта се състои в това, да се откажем от съзнанието за самите себе си, да се забравим в една друга индивидуалност и все пак да имаме и да притежаваме себе си едва в това изчезване и забравяне... Тук съдържанието на субективността, опосредстваща се със себе си в нещо друго, е самото абсолютно..."[1]
Това е взаимовръзката между понятията любов и друг. Любовта е някакъв вид отношение към другия и въобще към другостта. Тя не е любов към себе си,нито любов към другия, а по-скоро отношението между двете понятия.Незнам,така си го представям аз.
__________________
никога не може да сме сигурни, че едно заглушено мнение не съдържа част истина...
Отговори с цитат
  #95  
Стар 26th October 2009, 22:49
Неспокойната моторетка Неспокойната моторетка не е на линия
Banned
Маниак
 
Регистриран на: May 2007
Град: France, Lyon
Мнения: 1 032
По подразбиране

Мили, заеби Хегел- и той е изтърсил глупoсоoти. Най си е любов онова бронзовото на аватара ти.. Когато беше жива плът и кръв любов изгаряше цели стадиони и арени...Незабравими спомени...
Отговори с цитат
  #96  
Стар 26th October 2009, 23:24
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране

Сега ще ви поста няколко цитата от една книга на моят най-любим автор - Фредерик Бегбеде, който има съвсем различен поглед върху любовта и Света изобщо.

Из " Любовта трае три години" ( ако преди съм го поствала - сори )

"Комарът трае един ден, розата три дни. Котката трае тринадесет години, любовта три. Това е положението. Най-напред е годината на страстта, после годината на нежността, накрая годината на скуката."

"Големият въпрос в живота е болката, която причиняваме. И най-изтънчената философия не оправдава човека, разкъсал любящото го сърце."

"Любовта представлява една великолепна катастрофа: знаеш, че пред теб има стена и въпреки всичко даваш газ. Тичаш право към своята гибел с усмивка на уста. С любопитство очакваш кога ще гръмне всичко. Любовта е единственото предварително програмирано разочарование, единственото нещастие, което всеки може да предвиди и всеки път желае отново."


"Човек трябва да вземе решение: или да живее с един човек, или да го желае. Не може да желае нещо, което има. Това е противоестествено."

"Според мен целият проблем на любовта е тъкмо в това: за да бъдеш щастлив, се нуждаеш от сигурност, а за да си влюбен се нуждаеш от несигурност. Щастието почива на доверието, докато любовта изисква съмнение и тревога."

"Възможно ли е да се влюбиш, без накрая всичко да потъне в кръв, сперма и сълзи?"

"Накратко, ако една креватна история може да се превърне в любовна история, обратното е твърде малко вероятно."
__________________
жия
Отговори с цитат
  #97  
Стар 26th October 2009, 23:27
Аватара на gwendoline
gwendoline gwendoline не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: The Garden of Eden
Мнения: 9 049
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от heavenkata
"Човек трябва да вземе решение: или да живее с един човек, или да го желае. Не може да желае нещо, което има. ...
[/i]
Не можеш да си представиш колко ме зарадва, че има и друг човек, даже по-умен от мен, стигнал до този извод
Отговори с цитат
  #98  
Стар 27th October 2009, 01:30
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от gwendoline
Цитирай:
Първоначално написано от heavenkata
"Човек трябва да вземе решение: или да живее с един човек, или да го желае. Не може да желае нещо, което има. ...
[/i]
Не можеш да си представиш колко ме зарадва, че има и друг човек, даже по-умен от мен, стигнал до този извод
Значи ли това, че отдавна вече не ме обичаш?

Мен ако питаш, тоя Фредерик Бербеде изобщо не е по-умен от теб, не се лъжи по таквиз приказки
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #99  
Стар 27th October 2009, 10:31
Аватара на gwendoline
gwendoline gwendoline не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: The Garden of Eden
Мнения: 9 049
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Значи ли това, че отдавна вече не ме обичаш?
:
Искам да живея с теб... но желая друг
Фредерик БеГбеде е правилното име
Отговори с цитат
  #100  
Стар 27th October 2009, 10:52
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране

Бегбеде е доста интелигентен между другото, но много хора не го харесват, защото има по-специфичен стил на писане и изразяване. Прям е и казва всичко с истинските му имена... Чела съм всички преведени книги...невероятен е. Една от най-любимите ми негови фрази е: Всичко е временно и всичко е за продан. Както всичко останало, човекът е продукт със срок на годност.
__________________
жия
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: КаквопредставляваЛюбовта
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 20:16.