IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 21st March 2007, 17:26
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от apoklistika
Я дай малко по- подробно за четките, че при колкото стоматолога отида, толкова мнения чувам. Едни препоръчват горещо електрическите, други обикновените. И аз като наивна будала, всеки път купувам това, което ми кажат
Та като имаш време, изнеси ни една кратка лекция на тази тема.
Кажи речи единственото ,което постигаме с електрическа четка е почистване на венечното джобче и да си "масажираме" венците..Междузъбните пространства ,чието почистване също е от значение,обаче остава непокрито...Трябва да се ползват и конци за зъби,аз лично имам предпочитания към Oral-B Unwaxed ,не се късат много ,а по-добре е да са без восък!
Според мен редуването на ел.четка с обикновенната(имам предвид хубава четка със средна твърдост и различен наклон на косъмчетата) +конци и вода за плакнене ще доведът до най-добър резултат като ниво на устна хигиена и предпазване от поява на нови кариеси.
За почистването на езика има специални картонени или пластмасови стъргалки,с които се почиства от зад напред и се отстранява плаката,която понижава Ph в устната кухина ,има много микроорганизми и води до лош дъх..


Цитирай:
Първоначално написано от junglegirl
Точно преди няколко дни питах стоматолога за запечатването на фисурите на зъбите и ми казаха,че се прави нещо,като пломба на дъвкателната повърхност с нещо,като фотополимер. Освен това каза,че повърността се правела гладка На мен не ми звучи нещо добре-а и сигурно,за да се задържи пломбата,зъба трябвада се изпили.И до колкото разбрах,предпазването на зъба е чисто механично,т.е. че материалът не минерализира зъба допълнително с флуор(ако се казва така изобщо)
Да,нещо като пломба е ,от фотополимер е и се наблюдава през 1 год. като трябва да издържи до 4-5години,след което може да се подмени..П"Новата" дъвкателна повърхност е наистина гладка и силанизирането се прави ,когато зъбите все още не са в контакт със срещуположните ,за да се предотврати "повдигането"..
Необходимо е само обработка на дъвкателната повърхност с киселина(ецване),което се прави преди всяка пломба от поломер,не се пили от зъбите при тази манипулация!Ако трябва да се изпили ,то се прави много щадящо и се нарича "фисуротомия",като при това се отнемат единствено засегнати вече от кариес фисури в минимална дебелина!
Съществуват и силанти,които отделят активно флуорни йони и допринасят за минерализацията на зъбите..
не си мислете обаче,че трябва да се улимаме с флуор,преаляването с него е много неприятно и се нарича Флуороза ,характерни са поява на бели д ожълти петна по зъбите(както временни,така и постоянни) и участъци с непълноценна минерализация!
ето как изглежда
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...rosis-mild.jpg
Отговори с цитат
  #12  
Стар 22nd March 2007, 09:18
junglegirl junglegirl не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Мнения: 1 598
По подразбиране

Много ти благодаря!А според теб удачна манипулация ли е това,защото на мен ми звучи,като "на здраво зъбче да му сложиш пломба"
А профилактиката с флуорни таблетки само за детска възраст ли е или става и за възрастни?
__________________
Щастлив е не този,който има повече,а този,който е щастлив от това,което има...
Отговори с цитат
  #13  
Стар 22nd March 2007, 09:34
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Силанизирането не е пломбиране в онзи смисъл на думата.....няма пилене и то само предпазва зъбките ,но за да има ефект трябва да се направи много бързо след пробива на всеки от кътниците!
Флуорните таблетки имат ефект при децата,защото при тях минерализацията на зъбките продължава и след като те пробият и трея общо взето още около две години след пробива им..
Ефект при възрастни е спорен..има ,но в никакъв случай ,както при деца!
Отговори с цитат
  #14  
Стар 22nd March 2007, 09:55
junglegirl junglegirl не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Мнения: 1 598
По подразбиране

Thanks
__________________
Щастлив е не този,който има повече,а този,който е щастлив от това,което има...
Отговори с цитат
  #15  
Стар 24th March 2007, 11:38
missixty missixty не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 39
По подразбиране

Мисля че тук е мястото и да кажем какви са ни предпочитанията относно пастите за зъби, напоследък аз ползвам различни видове Колгеит а вие?
Отговори с цитат
  #16  
Стар 25th March 2007, 19:41
Аватара на Morozko
Morozko Morozko не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: Sofia
Мнения: 217
По подразбиране

аз си взех Elmex, ама я нямало в България.. Иначе Колгейт предимно
__________________
That's mee!
Отговори с цитат
  #17  
Стар 4th April 2007, 10:40
Аватара на Morozko
Morozko Morozko не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: Sofia
Мнения: 217
По подразбиране

Я някой да каже в България практикува ли се лечение на кариес с ОЗОН.. Четох, че е много по добро отколкото с ма6инката...

Лечението което Линч откри е озона - вреден газ, който ако се вдиша може да повреди дихателната система, но когато се отнася за изгниване на зъбите има уникални качества. „Дупката в зъба не е постоянна, а динамична”. – обяснява Линч, но благодарение на това, че бактериите работят бавно, а озона не само ги избива но и изчиства идеално дупката, минерализацията на зъба започва веднага. Човешката сльнка е пълна с калции и фосфати, което позволява на дупките да се излекуват и затворят. Но тази технология има и своите опасности и затова практиците използват техники които не позволяват на озона да влезе в устата, а само в дупката. Малка шапчица се поставя на зъба и вътре се впръсква озон за около 40 секунди и после се изсмуква.
Колектива на Линч е започнал да експериментира с химически лечения през 80-те и са пробвали озона, при което бързо са разбрали потенциала му. Досега лечението се предлага в повече от 100 клиники в света и показва 99% успех. Няма също рапорти за нови изгнивания на лекуваните зъби.



искам лечение с озон от тук нататък ако има проблеми
__________________
That's mee!
Отговори с цитат
  #18  
Стар 4th April 2007, 13:28
Lady Marmalade Lady Marmalade не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Dec 2004
Град: Plovdiv
Мнения: 195
Изпратете съобщение чрез ICQ до Lady Marmalade Изпратете съобщение чрез MSN до Lady Marmalade Изпратете съобщение чрез Yahoo до Lady Marmalade
По подразбиране

Според моя стоматолог, почистването с конец играе много добра роля в превенцията срещу кариес. Трябва да се поддържа и добра устна хигиена. Според мен също няма значение каква е четката и с какви екстри, важното е как се мият зъбите. И четка от 1 лв. върши супер работа. Също така четката трябва да се сменя често, а не да се кара месеци с нея. И да се минава редовно на профилактични прегледи, ако има нещо, да се хване още в зародиш.
Това, което правя допълнително е почистване на зъбния камък с ултразвук, веднъж годишно. Откакто го правя, зъбите ми са в значително по- добро състояние. Мисля, че има и генетичен момент, не е само до поддръжка, а и цялостното здравословно състояние влияе на зъбите. Моите зъби например са много зле, откак се помня, нямам неремонтиран зъб в устата, въпреки че полагам грижи. А има хора, дето се вика не знаят какво е четка за зъби и всичко им е бетон. Какво да се прави, късмет
Отговори с цитат
  #19  
Стар 4th April 2007, 14:24
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Lady Marmalade
e много добре информирана по отношение на зъбите си и как да ги чисти!Точно така е и ако продължаваш по този начин всичките ти зъби ще са добре дълго занапред! (+венците!)
По отношение на озоновото лечение мога само да кажа ,че е допустимо само при много ранно развитие на кариес,когато е увредена САМО минералната(неорганичната) част на зъбите..Когато има нарушение на органичната такава(колагеновите влакна,т.нар матрица) тогава идва на помощ машинката...и само машинката..Нямам идея къде се практикува обаче и как и т.н.
Айде,аз отивам на зъболекар
Отговори с цитат
  #20  
Стар 4th April 2007, 15:45
uspeh uspeh не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Мнения: 1 522
По подразбиране

Освен че четката трябва да се сменя често, някъде четох, че е хубаво и да имаш 2 четки - една за сутрешното миене и една за вечерното - целта е да изсъхват косъмчетата на четката, тъй като изсъхналите влакна са по-еластични и премахват по-добре плаката.

А за почистването с ултразвук знам 2 пъти годишно, т.е. през 6 месеца
__________________
...
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ПревенциипротивКариес
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 22:09.