IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 29th January 2011, 02:08
KP KP не е на линия
Junior Member
Новобранец
 
Регистриран на: Jan 2011
Мнения: 1
По подразбиране Кератозис Пиларис/ Keratosis Pilaris tips&trics

Повече от 15 години се боря с това състояние на кожата и тъй като информацията за него на български е много оскъдна реших да обобщя какво научих за този изключително разпространен проблем, пък дано помогне на някой. Позовавам се основно на сайта keratosispilaris.org.

Най-напред обаче държа да ви предупредя, че не съм с медицинско образование и съветите, които ще преведа трябва да се прилагат само след като специалист диагностицира състоянието ви като КП! Много често то наподобява или се бърка с други кожни заболявания като акне и врастнали косми и това третиране може да не е подходящо и ефикасно. При мен основният проблем беше неправилното и ненавременно диагностициране – повечето лекари твърдяха, че няма заболяване, въпрос на хигиена и хранене, и чак когато бях вече на 25 години, с хиляди пъпки и белези в горната част на ръцете, дерматолог за първи път спомена въпросната диагноза. Сега без лекарства, само с елементарно редовно третиране, кожата ми е гладка и чиста.

Кератозис пиларис, познато и като „гъша кожа”, засяга кожата в областта на ръцете над лактите, мишниците, бедрата, дупето и някои други части на тялото и е резултат на забавяне на излющването на мъртвите клетки от повърхността на кожата и задържането им в космените фоликули или свръхпроизводство на кератин. Резултатът е кожа осеяна с малки, „драскащи” пъпчици и червени петънца. Засяга хора от всякакви възрасти и въпреки, че в България казват, че се „израствало”, много често с възрастта се влошава.

Състоянието е вродено, наследствено, незаразно и нелечимо. Ако и докато спазвате редовно определени процедури - ще го овладеете, но ако в даден момент спрете или разредите грижите – то ще се прояви отново. Така че тайната е постоянство: 2 пъти дневно трябва да почиствате и третирате с хидратиращ продукт кожата в засегнатата област. Всеки ден. + редовно ексфолиране.
Въпросът е какви продукти да се използват.

НЕ трябва да се използват продукти съдържащи спирт или алкохол – те свиват порите, а целта на нашето третиране е да отстраним постоянно натрупващите се кератин и мъртви клетки, да омекотим кожата, да „отворим” порите, за да не задържат споменатите гадости. Допустимо е да използвате подобни продукти само за дезинфекция на възпалени пъпки, като нанасяте внимателно с q-tip (по български клечки за уши lol) само на възпаленото място! Изстискването е изключително вредно - отстранява се секрета временно, но остават много грозни и упорити белези! Повечето хора в сайта се борят най-вече с тези белези и петната, които остават с месеци! Ако ви мързи да правите каквото и да е друго за проблема си, поне положете усилия да не пипате пъпките!

Правилото е да търсите почистващи, екфолиращи и хидратиращи продукти със съдържание на киселини: алфа хидрокси, млечна, гликолова или салицилова.

Съществуват специализирани продукти, които се предписват от лекар – най-вече ретиноиди /базирани на витамин А/ като RetinA Micro, Avita, Tazorac и др., с които няма да ви занимавам – дерматологът ви ще прецени дали и как да ги използвате. Тук бих добавила и няколко много използвани и успешни продукта (лосиони и кремове), които се продават обикновено без рецепта, но използването им също трябва да бъде съгласувано с лекар – Lac- Hydrin 12% и Amlactin XL, Keralac, Carmol, Urix.

Какво можем да направим сами?

-Почистване: Изберете внимателно измиващия продукт, който използвате (душ гел, сапун) – открийте този, който не изсушава и успокоява кожата. Тук методът е проба-грешка. В сайта масово се препоръчват Dove, Neutrigena, Eucerin, Cetaphil. На мен например ми действа само едни вид от една марка от нисък ценови клас – Dial с мляко и ванилия.
Между другото – къпете се не с гореща, а с хладка вода и не стойте под душа или във ваната повече от 15 минути – свързано е със задържането на влагата в кожата.

-Екфолиране: С четка с естествен косъм, луфа, копринена ръкавица, готови ексфолианти или скрабове, маски. Аз съм категорично за естествените – захар, утайка от кафе, козметични трици. Можете да добавите някакво масло за по-лесно нанасяне – зехин напр. Няколко таблетки аспирин, разтворени с малко вода, с лъжица мед или без. С лимонов сок, само лимонов сок. Кисело мляко. Сода бикарбонат. Хума. Грозде. Ябълка дори. Търсете продукти, които съдържат споменатите киселини, както и успокояващи кожата продукти - алое, зелен чай, лайка, овес. Честотата - зависи от необходимостта. При повечето хора е достатъчно 1-2 пъти седмично. Бъдете внимателни да не прекалите с ексфолирането.

-Хидратиране: Това е най-тънкият момент. Откриете ли продукта, който действа за вас като омекотява кожата без да запушва порите, сте решили проблема – лосиони, кремове, масла, мазила, които вие си забърквате, избирайте не-комедонни. В сайта хората споделят за много добри резултати от гореспоменатите Lac- Hydrin 12% и Amlactin XL. Много от потребителите се повлияват изключително бързо от нанасянето на чисто кокосово масло след душ. Нанасяте продукта 2 пъти на ден след почистването и изчаквате 10-20 минути.

Често състоянието се повлиява добре от умерено излагане на слънце – 2 пъти седмично по около 15 минути. За мен директното излагане на слънце е доста рисково – не толкова заради страховитите предупреждения за вредните лъчи, колкото поради факта, че третирането на КП е свързано с ежедневно ексфолиране и ползване на продукти, съдържащи киселини, което прави кожата изключително нежна и уязвима.

Голяма част от потребителите споделят, че КП се влияе от храненето – ограничаване на мазнини, сол, захар, млечни продукти, приемане на много вода, но това важи за всички кожни проблеми мисля. Тъй като увеличаването на приема на витамин А е често препоръчвано средство в сайта – под формата на добавки или увеличаване на приема на храни, които го съдържат, държа да го спомена, но с уточнението, че трябва задължително да е съгласувано с лекар.

Срещат се и доста алтернативни методи – третиране с рициново масло, oil pulling ( източен метод за изчистване на организма от токсини, състои се в ежедневно жабурене на устата с растително масло), използване на несъдържаща флуорид паста за зъби, подмяна на амалгамови пломби на зъбите и какво ли не.

Моята формула е: внимателно подбран душ гел + ексфолиране с домашни средства 2 пъти седмично + хидратиращ лосион с алое 2 пъти дневно, понякога вечер заменям лосиона с лечебен крем или Bio-Oil. Най-много се измъчих докато открия успешната комбинация редовно мазане сутрин+обличане на дрехи за работа. Но истината е – no pain, no gain. Прескоча ли ден – роклята-без-ръкави-като-на-ева-лонгориа става мираж... Суета...

Извинявам се за дългия пост и за допуснати грешки в превода (моля, администраторите, ако преценят, да коригират или изтрият поста), но ме е яд на невежеството и безхаберието, които царят у нас по този въпрос - КП не е заболяване, а неприятен и неестетичен кожен дефект, който можем да си спестим с малко усилия.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 29th January 2011, 11:22
Аватара на Rumenova
Rumenova Rumenova не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jun 2010
Град: Варна
Мнения: 377
По подразбиране

ами какво да помогна, един от най-добрите дерматолози във варна ми даде гаранция , че до три месеца ще изчезне с предписаните от него медикаменти. Второто мнение от друг дерматолог беше , че това нещо не се лекува, временно може и да изчезне в резултат на третиране, но общо взето няма оправия.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 31st May 2013, 22:42
little_trouble little_trouble не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2013
Мнения: 1
По подразбиране

Здравейте! Страдам от КП от около 6-7 години. Имам червени пъпчици по целите крака и по ръцете, но там са сравнително по-незабележими. Ходила съм само един път на дерматолог преди 2 години. Каза ми, че не се лекува и ми предписа едно мазило за 35 лв. и след като не видях никакъв ефект, а влошаване се отказах. Дори не знаех диагнозата, просто ми каза, че кожата ми е по-груба. След време отидох до една козметичка и тя каза, че е "гъша кожа". От тогава не съм спирала да търся и да чета в най-различни форуми. И накрая стигнах до истината! През цялото време е било Кератоза Пиларис. Реших се и започнах да експериментирам с най-различни домашни лечения, без лекарства, скъпи мазила или химикали. All-natural лечение.

А сега по-важното: моят начин за справяне с КП. Лекувам се от около месец по следния начин и съм много доволна:
1) Ексфолиране- ползвам единствено захар. По време на баня обтривам хубаво всички засегнати зони с леки движения, за да не раздразня кожата. Понякога ползвам и гъба-луфа.
2) Спрях да използвам сапун. Заместих го с душ гел. Някак си не изсушава кожата толкова много.
3) Хидратиране - Всеки ден задължително мазане с кокосово масло. А преди лягане с РИЦИНОВО МАСЛО!!! Върши чудеса! Мисля, че точно рициновото масло ме спаси от зачервените точици. Масажирам 5 минути, докато маслото попие хубаво. На седмица изхабявам по едно шишенце кокосово и едно рициново масло, но си струва. В момента пробвам една смес от: кокосово, рициново и бадемово масло + витамин А и ефекта е доста добър.
4) Постоянство- Не се отказвайте! За един месец виждам неописуема разлика в състоянието на кожата ми! Всички усилия си заслужаваха!
5) Слънчеви бани- Ако имам възможност се пека на слънце всеки ден за минимум 30 минути.
6) Хранене и спорт- Премахнах повечето храни с консерванти и започнах да правя упражнения поне по 30 мин. не ден. Мисля,че и това има значение.

Поста стана доста дълъг, за това ще кажа само : Не се отказвайте! Знам колко неприятно е да носиш дълги панталони в летните жеги и всеки да те пита защо си облечен така. Погрижете се за тялото си и то ще ви се отплати.
П.П: Написах този пост, за да помогна на другите като мен. Дано подейства и при вас. Е, успех!
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: КератозисПиларисKeratosisPilaristipstrics
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 11:24.