IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #431  
Стар 28th March 2010, 21:41
Аватара на mimika
mimika mimika не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 2 493
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дундьо
100 г жито на ден + 1 и 1/2 л прясно мляко на ден. Житото го слагаш във вода, колкото да го покрие. По-добре е да го сложиш след като е кипнала. Вариш точно 10 минути. Това ти е количеството за деня. Разделяш го на 3 - за закуска, обяд и вечеря. Може и на повече приеми, но на 3 е по-добре. Сипваш в купичка и заливаш с прясно мляко, преди да ядеш, става като чорба. Няма значение топло или студено. Останалото мляко го пиеш помежду - когато искаш (и не искаш). Нищо да не ти хартисва, трябва да си изкапчиш всичко. Смятам да вземам домашно мляко. Това от кутии е бъкано с консерванти и кой знае още какво. Това продължава 1 или 2 седмици. После същият период се захранваш, като първо вкарваш едно нормално ядене (за половината от захранващия период), остават две житни, после две яденета и едно житно. Няма значение кое ядене. Но според теориите на Пини по-добре да не е вечерното. Количеството на житото пропорционално намалява. Т. е. не ядеш по 100 г на ден, а колкото си е порцията на прием.
Само да я преместя малко по-напред

Момичета, имам един въпрос - онзи ден ходих в магазин за здравословни храни, за да търся жито. Дадоха ми Спелта - предшественик на пшеницата. Та някоя да знае дали е същото, т.е.дали става за житната
Отговори с цитат
  #432  
Стар 29th March 2010, 01:51
Аватара на Mama.Mia
Mama.Mia Mama.Mia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jan 2009
Мнения: 722
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
... като решетката на фурната е на първия рафт и при температура 200°С ( или 150°С на вентилатор)...
Piny, на коя решетка точно трябва да се пече
- тази дето е най-близо до горният реотан, или най-долу,
близо до долният реотан?

Ето ме и мен, завърнах се от отпуска, отпочинала и
отслабнала само с едни килограм.
Не можах много да си спазвам диетата и
доста сандвичи изядох, но за сметка на това
пък доста повървяхме - всеки ден съм била
по 10-12 часа на вън, по-голямата част от времето в движение.
__________________
"All things in moderation, including moderation" -
Socrates
Отговори с цитат
  #433  
Стар 29th March 2010, 07:52
Аватара на дундарина
дундарина дундарина не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2009
Град: Пловдив
Мнения: 4 004
По подразбиране

Ето още веднъж някои сведения за древните пшеници:
Еднозърнестия лимец (Triticum monococcum L.) е най-древния вид от групата на покритите или несъщински пшеници. В тази група одомашнени са още двузърнестия лимец (Triticum dicoccum Schrank) и пшеницата спелта (Triticum spelta L.). При вършитба стъблото на тези пшеници се начупва, а зърното остава здраво обвито в няколко слоя плеви. За да бъде използвано за храна се налага допълнително олющване. На двата вида лимец българите казват още капладжа. В речниците и преводите от германските езици под общия знаменател на лимеца е подведена и пшеницата спелта. В други езици и при други народи, които също са използвали хилядолетия еднозърнестия лимец, той е бил отграничаван по-ясно. За гърците например е "tiphe", за турците "siyez", за израилтяните– „sifon”, за руснаците – оркиш или полуполба. Французите и италианците не са се напъвали толкова, че да уважат еднозърнестия лимец с отделно име, те просто го наричат малката спелта ("Le petit epautre" or " Farro piccolo")(1).
Спелта-Дали ви е известно, че спелтата (латински: triticum spelta) е едно от най-древните житни растения? Тя е на най-малко 8000 години! Предшественица е на пшеницата и още келтите и древните египтяни са я отглеждали. Преди 5000 години спелтата е била позната като културно растение в югозападната част на Азия. В Кавказ били открити остатъци от класове на спелта в селища, датирани към петото и шестото хилядолетие преди Христа. В Стария завет растението се възхвалява като основна хлебна култура. Освен това от археологическите находки се знае, че някъде от 1900-та година преди Христа спелтата се отглежда и в Средна и Северна Европа. Древното зърнено растение се нарича още лимец (на съвременен немски Spelz, също Dinkel, Dreikorn или Schwabenkorn). Понятието произлиза от германски (spelt - разцепвам). Преди 150 години селяните в Германия все още засявали 400.000 хектара земя със спелта. Тогава зърното било основният плод, от който се произвеждал хляб, най-вече в Баден-Вюртемберг. Днес се засяват по-малко от 10 процента от тази площ. От няколко години обаче спелтата преживява своеобразен ренесанс, посредством който на потребителите се предоставят все повече продукти от и със здравословното житно растение.
Камут-Камутът е сорт пшеница, известен от древен Египет и останал непроменен до днес. Отличава се с изключително ниското си съдържание на глутен.



Позволих си да копирам този пост на Солей в един друг форум.
Дава доста подробна информация за сортовете.
Отговори с цитат
  #434  
Стар 29th March 2010, 08:12
Аватара на mimika
mimika mimika не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 2 493
По подразбиране

Лелеее Дунде ошашка ме бре
Тенкю, значи както се сетих, става за ядене, нали
Отговори с цитат
  #435  
Стар 29th March 2010, 08:14
Аватара на дундарина
дундарина дундарина не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2009
Град: Пловдив
Мнения: 4 004
По подразбиране

Ми май става,стига да не е внос с ГМО-поне аз така разбрах
Отговори с цитат
  #436  
Стар 29th March 2010, 08:18
Аватара на mimika
mimika mimika не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 2 493
По подразбиране

Ами моята е внос, мисля, че от Франция, ама дали има ГМО - ще трябва да видя
Отговори с цитат
  #437  
Стар 29th March 2010, 10:05
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от mammaMia!
Piny, на коя решетка точно трябва да се пече
- тази дето е най-близо до горният реотан, или най-долу,
близо до долният реотан?
пече се на долната решетка( близо до долния реотан), но ако си на вентилатор - може и в средата. Рецептата е от майка ми, а нейната фурна е достоен експонат за античен музей
Отговори с цитат
  #438  
Стар 29th March 2010, 12:07
Аватара на lullaby
lullaby lullaby не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2009
Град: София
Мнения: 1 501
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Dasy
Честит имен ден на rocksteady! Здраве,късмет и много усмивки!
Цитирай:
Първоначално написано от CrazyMuffin-
Честит имен ден!! Желая ти здраве и пари. Защото има ли човек здраве, всичко друго с пари се купува. С една дума – да ти е леко сърцето и тежък джоба!
Благодаря ви, мацки И на вас ви желая тези неща
Отговори с цитат
  #439  
Стар 29th March 2010, 12:30
Аватара на мауз
мауз мауз не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2008
Град: София
Мнения: 6 856
По подразбиране

Като си писах менюто за днес забравих да попитам, та тук. На обяд ядох риба - може ли да вечерям сирене? Някъде бях прочела, че рибата не трябва да се съчетава с млечни продукти Има ли нещо такова при положение, че ще са в две отделни хранения?
__________________
Сенките са винаги отпред или отзад, никога в центъра
Отговори с цитат
  #440  
Стар 29th March 2010, 18:39
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

Къде се изпокрихте всички?
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ДиетичнаГОВОРИЛНЯ
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 22:24.