Върни се   Форуми > Други > Общи приказки

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #101  
Стар 12th February 2009, 16:46
xxxxx xxxxx не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Мнения: 3 601
По подразбиране

Ами аз не съм много съгласна с това, че чернокожите не са харесвани от хората с нисък социален статус или понижаващ се такъв. Поне моите наблюдения са такива.

Напротив, много често идеи на расова дискриминация, се поддържат от много високо интелигентни хора със стабилен социален статус. Дали вече изпитват някаква вътрешна омраза или не, не знам. Но си спомням, че световноизвестен учен, получил Нобелова награда, беше се изказал, че негрите не отговарят по интелект на белите или има поне области, в които те не са толкова добри, като например точните науки.
Отговори с цитат
  #102  
Стар 12th February 2009, 17:00
Аватара на ratamahatta
ratamahatta ratamahatta не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Sofiq
Мнения: 1 790
По подразбиране

или ски-алпийските дисциплини
__________________
По-добре искай нещо, което нямаш
отколкото да имаш нещо което не искаш
Отговори с цитат
  #103  
Стар 12th February 2009, 17:04
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от svetlin4u
Струцо, можеш ли да я копнеш тука цялата..?
Много е дълга....
Авторът наистина се е опитал да разгледа въпроса от всички възможни гледни точки.

Ето още една извадка:
"Как можем да бъдем сигурни, че именно конформизмът е причина за предразсъдъците? Единият от начините е да установим зависимостта между предразсъдъка на един човек и обичайния вид на неговия конформизъм. Например в изследване върху междурасовите напрежения в ЮАР е установено, че тези лица, които са били най-склонни да проявят конформизъм към различни социални норми, са проявили и по-силна предубеденост към чернокожите. С други думи, ако конформистите са по-силно предубедени, това означава, че предразсъдъкът е просто още една норма, с която трябва да се съобразяват. Ролята на конформизма може да се определи и като се проследи какво става с предразсъдъците на даден индивид, след като той се премести да живее в друг район на страната. Ако конформизмът влияе върху предразсъдъците, логично е хората да проявят рязко засилване на предубежденията си, след като се преместят в райони, където нормата се отличава с no-силен предразсъдък; и, обратно, да проявяват рязко спадане на предразсъдъците, когато попаднат под влиянието на норма, предполагаща предразсъдък в по-ниска степен. И всичко става точно така. В едно от своите изследвания Джийн Уотсън установява, че хора, които скоро са се преместили да живеят в Ню Йорк и са влезли в пряк контакт с антисемити, също възприемат по-силни антисемитски нагласи. В друго свое изследване Петигру установява, че когато южняци постъпят в армията и се натъкнат на система от обществени норми с по-слаб дискриминационен характер, тяхната предубеденост към чернокожите намалява."

Не мога да не се съглася, че живея в едно общество с много либерални възгледи, макар че и тук се наблюдава напоследък раждането на предразсъдъци към чужденците. Определено имах страшно много предразсъдъци и аз преди години.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #104  
Стар 12th February 2009, 17:05
xxxxx xxxxx не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Мнения: 3 601
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ratamahatta
или ски-алпийските дисциплини
Това ми напомни за една зимна олимпиада, където един негър показа реално как става бягането със ски
Отговори с цитат
  #105  
Стар 12th February 2009, 17:09
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от xxxxx
Ами аз не съм много съгласна с това, че чернокожите не са харесвани от хората с нисък социален статус или понижаващ се такъв. Поне моите наблюдения са такива.
Мило, ако я дочетеш цялата, ще видиш, че са изтъкнати не една и две причини за пораждането на предразсъдъците Тази може да е само една от причините, но интересното е, че ако се вземе всяка една причина поотделно, се връзва идеално със ситуацията в България, оттук и обяснението защо има толкова много предразсъдъци в България.
Не мисли за черните в случая, мисли за циганите в Бг, пресъздай си ситуацията и ще се убедиш във верността на думите на автора. Харесват ми примерите му.

Ето пак:
"От друга страна, конформизмът към норма, предполагаща предразсъдък, би могъл да се дължи просто на липсата на точни данни и изобилието от подвеждаща информация. Това може да стане причина хората да възприемат отрицателни нагласи въз основа на достигнали до тях слухове. "
Не съм прочела и до ден днешен една статия, където да се говори с положителна оценка за ромите...А както много от нас казват, има и прекрасни хора сред тях. Промиване на мозъците за кой ли път?!
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #106  
Стар 12th February 2009, 17:23
xxxxx xxxxx не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Мнения: 3 601
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
"От друга страна, конформизмът към норма, предполагаща предразсъдък, би могъл да се дължи просто на липсата на точни данни и изобилието от подвеждаща информация. Това може да стане причина хората да възприемат отрицателни нагласи въз основа на достигнали до тях слухове. "
Определено е така, Стрейндж!

Но е трудно човек да проверява винаги всяка информация. Защото аз съм чувала, че някъде около 60% от ромите страдат от някакво генетично психическо разстройство и това е причината за неспособността им да работят смислена работа, за кражбите, насилието, нечистоплътността и т.н.
Отговори с цитат
  #107  
Стар 12th February 2009, 17:31
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Аз пък си мечтаех да се оженя за негърка или филипика. Имам приятели и турци и гърци и арменци и араби и цигани. Нямам против който и да е от тези етноси. Просто с циганите съм малко по нащрек.

В подобна тема се изписа много миналата година. Може да се направи справка и от нея, а също подобна тема има и в другата България!

И още нещо! Почти няма друг народ, който толкова много да осмива себе си, колкото нас!
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #108  
Стар 12th February 2009, 17:51
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от жоро66
И още нещо! Почти няма друг народ, който толкова много да осмива себе си, колкото нас!
Жоро, не зная дали е правилно това твое твърдение
Със сигурност обаче българинът има тенденцията да осъжда характеристиките на другите народи.
Няма да забравя един спор с баща ми, който като пристигна в Италия беше възмутен от италианците, че постоянно се усмихват и кимат утвърдително с глава. Тезата му беше, че не е възможно да са толкова добре настроени и със сигурност докато ти се усмихват са готови да ти "забият нож в гърба". Всъщност той разсъждаваше така, защото беше свикнал да среща такива хора в България: или някой директно се държи грубиянски с теб и те праща на майната ти, или пък може да те предаде за 2 стотинки в първия удобен момент...Трябваше му доста време, за да разбере, че държанието на италианците е съвсем естествено и с най-добри чувства.
Сигурно в Италия също има такива негативни хора, но тук просто на дреболиите не се обръща внимание, всеки гледа собствения си живот и рядко критикува другите.
Добавям, че има и много българи, които са такива, но процентно не мога да определя колко са...
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #109  
Стар 12th February 2009, 18:01
bittersweet^symphony bittersweet^symphony не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Oct 2007
Мнения: 63
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от xxxxx
Ами аз не съм много съгласна с това, че чернокожите не са харесвани от хората с нисък социален статус или понижаващ се такъв. Поне моите наблюдения са такива.

Напротив, много често идеи на расова дискриминация, се поддържат от много високо интелигентни хора със стабилен социален статус. Дали вече изпитват някаква вътрешна омраза или не, не знам. Но си спомням, че световноизвестен учен, получил Нобелова награда, беше се изказал, че негрите не отговарят по интелект на белите или има поне области, в които те не са толкова добри, като например точните науки.
Мисля си... Може би пък тези с по-високия социален статус нарочно да поддържат расовата, национална и етническа дискриминация, за да може тези с по-ниския социален статус да има на кого да приписват причините за социалните неуредици в дадена страна. Както и да има хора, които да са един вид "под нивото" на същите тези с по-ниския социален статус, за да могат последните да се чувстват по-добре (или да не се чувстват чааак толкоз зле), отколкото биха се чувствали всъщност. И да не фокусират вниманието си толкова върху онези от по-горните социални слоеве.

Надявам се да се разбра нещо. Просто си разсъждавам.
__________________
When the storm arrives would you be seen with me by the merciless eyes I`ve deceived...
Отговори с цитат
  #110  
Стар 12th February 2009, 18:13
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Не съм прочела и до ден днешен една статия, където да се говори с положителна оценка за ромите...
В последния седмичен труд има статия за ромската сватба на цяла страница.

МъжО беше поканен миналия месец на циганската нова година (което е голямо уважение) и с добри впечатления остана.
Имало е някои "цигански" прояви, но ги погледнал от комичната им страна.
(Като "айди бацили, сядайте да ядети, манжата е сервирана")

От друга страна не виждам как каквато и да е друга нация (или етнос) освен циганите ще наобикалят пътнически влакове с цел ограбване, ще крадат релси, жици и всичко видимо....

И още една разлика в краденето - ние живеем в България и затова с нас давам примери - българи като крадат (по къщите) най-често са профилирани - едни са по техниката, други по злато и пари и понякога може и да не разбереш веднага, че са влизали у вас.
Циганнин окраде ли те, ще се изс...ре, ще омаже с л....то освен дето ще те окраде.
Конкретни примери са това, случили се на нас и наши близки.

Популялното "за кокошка няма прошка, за милиони няма закони" цели да оправдае дребните кражби. А са дребни, само защото не са учили за едри (финансови имам предвид и пр.).
Това е.
Не че не правят феноменални пачки и от измами и просия де.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Толерантнилисме
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 21:16.