IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 28th January 2008, 09:11
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране Амалгама, полимер или керамика?

Здравейте!
Кой вариант на пломба е най-безвреден? Имам предвид като състав и съдържание на вредни елементи - живак в амалгамата и т.н. Благодаря!
Отговори с цитат
  #2  
Стар 28th January 2008, 11:29
rogi rogi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна
Мнения: 166
По подразбиране

Живака в амалгамата е малко.Фотополимерните пломби имат остатъчен момномер,а за керамика се отнема голямо количество зъбна тъкан.
Защо не поговориш със своя зъболекар,като такъв бих ти казала че всеки случай си е строго индивидуален и само лекуващия може да прецени на място.А от друга страна най вероятно те е посъветвал кой вариант да избереш...
Отговори с цитат
  #3  
Стар 28th January 2008, 11:43
еМ ДжИ еМ ДжИ не е на линия
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 2 173
По подразбиране

Смятам, че керамика се препоръчва като по-краен вариант, ако е възможно с пломба да се изгради, по-добре е така, а керамика да се сложи, чак когато няма за какво да е захване пломбата. А амалгама? Това някой прави ли го още?
Отговори с цитат
  #4  
Стар 28th January 2008, 13:09
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Rogi, лекарят ме посъветва да избера амалгама, защото е по-здрава. Всъщност въпросния зъб беше с бяла пломба и е от доста години пломбиран. Но ми се откърши парченце от пломбата и затова се наложи да отида на зъболекар. Зъболекарката, която ми е правила пломбата е наша семейна приятелка и смятам, че тогава ми е сложила най-доброто. Щом е сложила бяла пломба, значи аз й се доверявам на 100 %. И сега се чудя дали да искам пак бяла пломба или да я заменя с амалгама.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 28th January 2008, 15:03
rogi rogi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна
Мнения: 166
По подразбиране

Za амалгамата съм съгласна,вярно че е по здрава,но моето мнение е че щом ти се е "откършило"парче от зъба да си сложиш коронка.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 28th January 2008, 15:07
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Откършеното парче е от пломбата
Отговори с цитат
  #7  
Стар 28th January 2008, 15:25
rogi rogi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна
Мнения: 166
По подразбиране

Добре тогава,си направи пломба,според водещ критерий естетика,и се вслушай в думите на стоматолога си.Явно не мога да ти дам съвет,само по начина по който си описала ситуацията.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 28th January 2008, 15:34
magnolia magnolia не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: May 2007
Мнения: 14
По подразбиране

Rogi, благодаря за отговорите
А доколко амалгамата и живака в нея вредят на организма? И амалгамата свива ли се, има ли опасност да се появи микропукнатина между пломбата и зъба и да се развие отново кариес?
Отговори с цитат
  #9  
Стар 28th January 2008, 15:37
rogi rogi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна
Мнения: 166
По подразбиране

Не може да ти навреди по никакъв начин една или две даже и повече амалгамени пломби.За да получиш увреждане от каквото и да било естество от амалгамени пломби трябва да имаш мнго повече зъби от това което имаш и всичките да са с такива пломби.Естествено има и хора отхвърлящи амалгамата,но такива има навсякъде и за всяко нещо,така че това което искам да ти кажа е че от една пломба НЯМА ДА ТИ СТАНЕ НИЩО.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 28th January 2008, 15:38
rogi rogi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна
Мнения: 166
По подразбиране

За микропукнатината отговора е да,но това се отнася до всички обтуровъчни материали.Явно добре те е запознал пломбите твоя зъболекар
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Амалгамаполимериликерамика
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 00:00.