IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 10th December 2008, 14:32
kaija kaija не е на линия
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 360
По подразбиране струва ли си да заминем, и ако заминем- дали ще се върнем?..

аз направо съм полудяла тук. всичко в мене бушува, цените подскачат нагоре, нагоре, а заплатите ни все не стигат. не съм правила здрав шопинг от 2-3 месеца, все най-необходимото, което опира предимно до сметки и сметки. работя с всякакви чужденци, и с часове сме си говорили колко е изгодно да живееш с една заплата в друга страна, как тя ти стига за всичко- храната евтина, дрехите евтини и различни /не като тук- егати социалистическия стой- тръгни за палто и ако си харесаш ти давам 5 лв- всички са еднакви/...
особено по празниците- атмосфера, големи истински намаления навсякъде, дори в суперите, уредено, нагласено, улици, пътища, закони,....оффф боже кога ще се оправим.
едва успях да си взема кола, и като минавам всеки ден през едни ями и дупки колкото бермудския триъгълник, и като си платя всички винетки, данъци, застраховки и на баба му хвърчилото, ми иде да ида и да гръмна тоя министър подкупен и да го вържа сам да оправя дупките.
време и място няма да ми стигне да пиша за всичко, което ми подтиска младото сърце. и 70% от приятелите ми са някъде там , в другата българия, и като се чуваме, и като ми разправят как живеят, ми иде да се гръмна. ква носталгия бре, кви чувства към родната земя, сега на всичкото отгоре и финансова криза, 10 банки ми отказаха кредит с железни документи.
идва ми да замина нанякъде и да не се върна. но нямам смелост като че ли. защото ако наистина замина, със сигурност ще ме повлече и никога няма да мога да се оправя пак в българия.
пишете какво мислите
Отговори с цитат
  #2  
Стар 11th December 2008, 11:11
Аватара на Divinemouse
Divinemouse Divinemouse не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Aug 2007
Град: в мечтите ми
Мнения: 8 719
По подразбиране

Аз мисла по същия начин ,вчера в една шахта си разбих колата и като разказвам на моя приятел-не е българин итой ми се чуди как е станало...
Когато кацам на летище София и ми се плаче най вече заради това че майками и баща ми са пенсионери и виждам как живеят и продължават да работят...А там пенсионерите са почти най богатите,със най хубавите коли ,нон стоп по почивки ...абе с 2 думи прекрасно си жививеят взимат пенсий повече от колкото ние взимаме заплати...
По магзините много по евтино от тук ,храна,дрехи и всякакви консумативи...Е има хора при които положението не е розаво но пак са по добре от нас...Социалните помощи са им 800 евро а ние тук със 150...Детските са им 150евро а със тях можеш да купиш досто дрехи за децата си...Я отиди тук със 15 лв детски -от които много молко хора ги получават и купи едни обувки те за пантофи няма да стигнат само
Да не говорим за Била който са австрийски магазини -ми че там е по евтино от тук бре хора
Отговори с цитат
  #3  
Стар 11th December 2008, 11:56
Аватара на jolifille
jolifille jolifille не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2008
Град: Luzern CH
Мнения: 4 060
По подразбиране

Напално съм съгластна с Thomi Аз живея в чужбина и това ми е до болка познато,жалко само за умните и способни хора в България,който работят за смешни пари
__________________
Искам да ме обичат така,както аз се обичам!
Отговори с цитат
  #4  
Стар 11th December 2008, 12:24
Аватара на lightpainter
lightpainter lightpainter не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Nov 2008
Мнения: 547
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Thomi
Да не говорим за Била който са австрийски магазини -ми че там е по евтино от тук бре хора
То да е само Билата От бая години вече дрехи от България не купувам, всъщност нищо не купувам... не мога да разбера как магазин на една и съща марка има такива фрапиращи (двойни дори) разлики в цените на дрехите... как може един умрял пуловер в един умрял магазин от рода на Теранова да го гледам за 4 евро например на намалението, а в България на същото намаление да струва 20 лв... че това е повече от 2 пъти Иначе кусури навсякъде има- вярно парцалите и храната са по- евтини, ама бая други разходи те смазват... и все пак за сравнение от към спокойствие и дума не може да става- не говоря за пари дори, а за това, че например ако някой ме обере на улицата, полицията ще си свърши работата и няма да ми каже "ми да си си стискала чантата по- здраво и да не си носила толкова ценни работи" (да, така ми казаха в България)... заради такива и други разни хубави моменти и през ум неми е минало никога струва ли си и дали да се върна...
Отговори с цитат
  #5  
Стар 12th December 2008, 04:01
Аватара на hubavelka
hubavelka hubavelka не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 1 479
Изпратете съобщение чрез MSN до hubavelka
По подразбиране

Аз честно казано, не се виждам в Бг.
Няма какво да правя там, а и човек се откъсва с годините.

Не знам дали и тук ще остана, но това не значи, че ще се върна.
Иначе темата е сложна и много комплексна.
А във всичко казано по-горе има много истина, за съжаление.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 12th December 2008, 05:31
Аватара на Тайна
Тайна Тайна не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2005
Град: Under The Stars, USA
Мнения: 817
По подразбиране

Айде пък аз да кажа нещо хубаво за Б-я.Наскоро разбрах, че майчинството в Б-я става 12 месеца, досега е било 9, тук майчинство няма, работиш докато не родиш, ако работиш в хубава фирма може да ти дадат най-много един месец платен, тъжна история...
Иначе да, храната и дрехите са евтини, но наемите са много високи, бензина е евтин, но разстоянията са големи,общо взето всичко е относително.Но реда и дисциплината са нещо, с което много бързо свикваш и после не можеш да си представиш как си живял преди, това го оценявам.Относно повишението на цените, и немърдането на заплатите, еми това и тук е така, зависи в каква компания работиш.За "разнообразието" от дрехи не ми се говори, трябва много да се ровиш в тоновете китайски буклуци докато намериш наистина нещо стилно.Не казвам, че е лошо тук, просто не е толкова хубаво колкото kaija
си го представя.
__________________
But I still haven't found what I'm looking for...
Всяко зло за добро...
Внимавай какво си пожелаваш...
http://www.lowcarbfriends.com/bbs/
Отговори с цитат
  #7  
Стар 12th December 2008, 09:29
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Тайна, голям фен съм на Майкъл Мур и мога да та кажа, че от неговите филми си извадих заключението, че в САЩ наистина е много зле от гледна точка на социалната политика.
Не бих сравнявала България точно със САЩ в това отношение, а с европейските страни. И сме наистина още много назад.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #8  
Стар 13th December 2008, 04:16
Аватара на Тайна
Тайна Тайна не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2005
Град: Under The Stars, USA
Мнения: 817
По подразбиране

Пропуснах да кажа, че според мен точно сега не е време за заминаване, кризата е в световен мащаб, няма как да се скрием от нея. А и напоследък все чувам, че България върви към добро, дано да е така.
__________________
But I still haven't found what I'm looking for...
Всяко зло за добро...
Внимавай какво си пожелаваш...
http://www.lowcarbfriends.com/bbs/
Отговори с цитат
  #9  
Стар 13th December 2008, 11:05
kaija kaija не е на линия
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 360
По подразбиране

общо взето наистина въпросът е комплексен и мненията са разногласни, но ако направим анкета, почти съм сигурна, че макар и с малко, животът в чужбина ще бъде по-добър отколкото в българия. това разбира се зависи от много фактори. най-вече е до човека. зависи колко е приспособим към околната среда. аз вече избеснявам тук, колко сме назад, колко сме бедни.
да, бедни има навсякъде, но тук има повече стрес, със сигурност тук хората имат повече за какво да мислят- как ще си облекат и нахранят детето, как ще си платят поредната вноска по кредита, как ще си платят сметките и ще им остане и за живеене, как като си счупят колата в някоя дупка, после 4 месеца ще чакат каското да им покрие щетите... а ако няма пари за каско- леле мале. иди плащай ремонти на колата, като у дома има повече нужда от ремонт примерно. и докторите, здравноосигурителната каса е егати кочината. /това е дълга тема, много имам да разправям/, а бюрокрацията, институциите са ад, ад ви казвам.
от тази гледна точка повечето хора, които познавам не могат да спят нощем поради тези въпроси, които не излизт от главите им.
кризата се очертава да бъде около 2 години. най-удачно е през тези две години да не предприемаме нищо, просто да се пуснем по течението и да чакаме по-добри времена. ако не сме избягали в чужбина дотогава.
много се радвам и едновременно с това ужасно тъжно е да виждам как повечето сте някъде там, пръснати по света, и не ви е никак леко. остава да избираме коя болка е по-поносима и да я търпим, защото за такива болки май хапче няма...
Отговори с цитат
  #10  
Стар 14th December 2008, 10:53
Slyn4islava Slyn4islava не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: around
Мнения: 1 184
По подразбиране

само не разбирам, защо смяташ, че веднъж напуснала България, ще те повлече и повече няма да можеш да се оправиш в България? Път назад винаги има, стига ние сами да не си го затваряме. Само че, когато се връщаш назад, обикновено джобовете не са ти така празни, както при заминаването!
__________________
"....I want you love and I want your revenge,
I want you love, I don't wanna be friends...."
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: струвалисидазаминемакозаминемдалищесевърнем
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 08:51.