IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Върни се   Форуми > Хранителни режими > Диети


Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 7th April 2011, 16:17
Аватара на Siqana
Siqana Siqana не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Dec 2010
Град: София
Мнения: 187
Question Позволени и непозволени мазнини

Привет, искам да попитам по-компетентните и запалени спортисти и диетоправещи кои мазнини са позволени, когато сме на диета? Дилемата е зехтин, олио, масло, маргарин? Питам понеже не можем съвсем да ги изключим от менюто си и все пак кои са препоръчителни и кои не? За салатите ясно, че е препоръчително зехтина, но за останалите неща от менюто на диетоправещите какво бихте посъветвали? Аз съм чувала, че маргарина е една идея по-диетичен от маслото, но пък е изкуствен и вреден за здравето, но не знам доколко е истина това и дали не са митове и легенди... Изобщо четете ли съдържанието на опаковката какво съдържа продукта или не ви пука?
__________________
all you need is love ...
Отговори с цитат
  #2  
Стар 8th April 2011, 08:38
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

Зехтин или друго нерафинирано студено-пресовано олио (сусамово, ленено и т.н.)

Краве маслото трябва да е качествено. Аз купувам немски (ето пример - http://www.rostar-bg.com/bg/page/deutsche-markenbutter ), претопявам и взимам само бистрата част от маслото - другото изхвърлям.

Маргарин, рафинирани мазнини - не консумирам.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 8th April 2011, 09:28
Аватара на дафни
дафни дафни не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2011
Мнения: 126
По подразбиране

Da, зехтин и масло, като по-горе са обяснили.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 13th April 2011, 14:19
Аватара на Sunny Girl
Sunny Girl Sunny Girl не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Aug 2008
Мнения: 180
По подразбиране

Аз също препоръчвам комбинацията зехтин + краве масло. Зехтина освен за салати, става и за скара, фурна, маслото е добро за всички задушени, варени храни, особено за варени и задушени зеленчуци, десерти, палачинки, сандвичи... Понякога дори слагам и зехтин и масло в ястието. Фен съм на зехтин Коста Доро, ето линк: http://www.costa-doro.gbg.bg/, от маслата Кери Голд се доближава най-много до истинското домашно краве масло, ето линк: http://www.kerrygold.com/intl/
Отговори с цитат
  #5  
Стар 13th April 2011, 16:06
Аватара на Mama.Mia
Mama.Mia Mama.Mia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jan 2009
Мнения: 722
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Sunny Girl Виж мнението
.....Зехтина освен за салати, става и за скара, фурна, маслото е добро за всички задушени, варени храни....
В какъв смисъл да става зехтина за скара, фурна?
Премине ли термична обработка захтина - губи си всичките полезни неща в него. Аз масло добавям най-накрая, след като яденето ми е готово вече, махам го от котлона и добавям масло.
__________________
"All things in moderation, including moderation" -
Socrates
Отговори с цитат
  #6  
Стар 18th April 2011, 13:15
Аватара на Sunny Girl
Sunny Girl Sunny Girl не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Aug 2008
Мнения: 180
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Mama.Mia Виж мнението
В какъв смисъл да става зехтина за скара, фурна?
Премине ли термична обработка захтина - губи си всичките полезни неща в него. Аз масло добавям най-накрая, след като яденето ми е готово вече, махам го от котлона и добавям масло.

като правиш кюфтета, кебапчета или пържоли на скара, не слагаш ли поне малко мазнина сиреч зехтин? Или като готвиш нещо на тиган не слагаш ли отдолу, за да не се залепи малко мазнина?
Отговори с цитат
  #7  
Стар 18th April 2011, 13:48
galina.gor galina.gor не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Apr 2011
Мнения: 43
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Sunny Girl Виж мнението
Аз също препоръчвам комбинацията зехтин + краве масло. Зехтина освен за салати, става и за скара, фурна, маслото е добро за всички задушени, варени храни, особено за варени и задушени зеленчуци, десерти, палачинки, сандвичи... Понякога дори слагам и зехтин и масло в ястието. Фен съм на зехтин Коста Доро, ето линк: http://www.costa-doro.gbg.bg/, от маслата Кери Голд се доближава най-много до истинското домашно краве масло, ето линк: http://www.kerrygold.com/intl/
много съм съгласна със Sunny Girl! аз също съм фен на зехтина Коста Доро и отскоро открих маслото "на баба"! страхотно е това Кери голд между другото. меко е, маже се лесно веднага като го извадиш от хладилника и има вкус на истинско, като на маслото от едно време. доколкото прочетох на опаковката е някакво ирландско...мога само да им кажа браво на ирландците! на всичкото отгоре е най- евтино от подобните в този клас немски, които съм взимала досега. днес пак си го купих - в Пикадили е 2,99. предишното, което го взимах едно немско с кравичка е 3,99 но е твърдо...немога да го чакам да омекне, за да го намажа
Отговори с цитат
  #8  
Стар 18th April 2011, 16:17
Аватара на Mama.Mia
Mama.Mia Mama.Mia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jan 2009
Мнения: 722
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Sunny Girl Виж мнението
като правиш кюфтета, кебапчета или пържоли на скара, не слагаш ли поне малко мазнина сиреч зехтин? Или като готвиш нещо на тиган не слагаш ли отдолу, за да не се залепи малко мазнина?
Кюфтета, кебапчета и пържоли правим на барбекюто и никаква мазнина не се слага там допълнително.
На тиган нищо не готвя, освен омлет - там слагам много малко масло или си правя яйцата по панагюрски (т.е. слагам ги в кипнала вода). Дори и манджи като горвя - пускам зеленчуците във вряла вода, не ги пържа в мазнина.
Пак повтарям - зехтина мине ли термична обработка - за нищо не става вече.
__________________
"All things in moderation, including moderation" -
Socrates
Отговори с цитат
  #9  
Стар 19th April 2011, 09:04
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

Какво му е диетичното на тези храни - кюфтета, кебапчета?
Отговори с цитат
  #10  
Стар 19th April 2011, 15:56
Аватара на Mama.Mia
Mama.Mia Mama.Mia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jan 2009
Мнения: 722
По подразбиране

Аз кюфтета и кебапчета (че даже и пържоли) не ям, но това не значи, че не се готвят в къщи. То аз като съм диетична (и постя) това не значи, че и мъж ми да не яде месо. Само давах пример на Sunny Girl. На скара или барбекю основно правим пиле или телешки пържоли. Нещо ми стана гадно само до като пиша за месо
__________________
"All things in moderation, including moderation" -
Socrates
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Позволенинепозволенимазнини
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 06:57.