IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #311  
Стар 2nd November 2007, 01:14
Аватара на Gia
Gia Gia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София/Варна
Мнения: 715
По подразбиране

CREAMpie, всяко частно лице има право на свободна стопанска инициатива-конституционен принцип,предполагам, знаеш. В същото време държавата, чрез т.нар. регулаторни механизми, изисква от ЮЛ,ЕТ и вс. други плащането на различни видове данъци-патентни,печалба и прочие. След като се повишават и по сума, и по видове, би следвало в държавната хазна да се влива и по-голям паричен поток или както ти се изразяваш авторитетно 'държавата да стане по-богата' .Следователно пари за увеличаване на паричното възнаграждение има. С това отговарям на нападките ти относно 'таксиджията', жив и здрав да е.
И не съм забелязала някъде да споменавам само за учителите в държавните у-ща. В частните положението е същото-в единици столични частни у-ща положението е розово. Но като цяло нито в едните, нито в другите е достойно.
Отговори с цитат
  #312  
Стар 2nd November 2007, 03:36
Аватара на Gia
Gia Gia не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София/Варна
Мнения: 715
По подразбиране

Сега прочетох за 3-те момченца, които са спечелили първите места на световна олимпиада по математика. Нашият отбор е бил в по-тесен състав, заради финансови причини (без коментар).Поздрави на тях и техните учители, които не са дезертирали от сърцата си.
И също така днес е Ден на народните будители (извинявам се, при мен е с 8 часа назад). Поздрав и за всички, които знаят какво символизира!
Отговори с цитат
  #313  
Стар 2nd November 2007, 09:59
Аватара на Patetu
Patetu Patetu не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Oct 2007
Град: София
Мнения: 319
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от CREAMpie
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
Ами не може един таксиджия да взема 2 пъти повече бе хора!
Стига вече с тези таксиджии, не разбираш ли, че те са частници, а учителите получават заплати от бюджета. Едно е какво е редно и желателно, друго - какво е на практика. Много неща трябва да се променят, докато всичко си дойде на мястото, най - вече държавата да стане по - богата.
Абе не съм много съгласна, че таксиджийте взимат повече. Аз като ходех на частни уроци давах по 15лв/час на учители, и то на същите дето ми бяха и в гимназията, но там бяха "много заети" да си предават материяла като хората. Та таксиджийте са си и в частния сектор от кадето и да го подледнеш. И за сравнение един таксиджия дали изкарва по 60 лв- чиста печалба на ден,а?
Отговори с цитат
  #314  
Стар 2nd November 2007, 14:49
CREAMpie CREAMpie не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Sep 2007
Мнения: 304
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Gia
CREAMpie, всяко частно лице има право на свободна стопанска инициатива-конституционен принцип,предполагам, знаеш.
Да, знам, но това в каква връзка? Точно, защото е свободна стопанската инициятива държавата не може да се меси при определяне на заплатите в нея.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
В същото време държавата, чрез т.нар. регулаторни механизми, изисква от ЮЛ,ЕТ и вс. други плащането на различни видове данъци-патентни,печалба и прочие. След като се повишават и по сума, и по видове, би следвало в държавната хазна да се влива и по-голям паричен поток
Всъщност успешният регулаторен механизъм (проверен в световен план) е точно обратен. По – голяма събираемост на данъците се постига чрез тяхното намаляване, а не увеличаване. Такава е и политиката в момента, от следващата бюджетна година данък печалба се съкращава наполовина. За бизнеса ще е по – изгодно да плаща налозите, а не да ги укрива. А и прекалено високите данъци определено не стимулират инвeстиции.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
или както ти се изразяваш авторитетно 'държавата да стане по-богата'.Следователно пари за увеличаване на паричното възнаграждение има.
Като съм се изразила авторитетно 'държавата да стане по-богата' не съм имала предвид чрез прекалено високи налози да се оскубе и без това крехката стопанска инициатива, напротив – да се стимулира, за да се развие икономиката, да не се прехвърлят пари от единия празен джоб в другия. Знаеш ли, че в България един работещ издържа 2,5 души, които не произвеждат нищо, за сравнение в ЕС трима работещи издържат един пенсионер. Нацията ни е застаряваща. Впрочем данъчните органи, които би трябвало да контролират стриктноста на данъкоплатците, също са зле платени държавни служители, сега разбираш защо и те не си вършат работата. Май става омагьосан кръг. Учителите, които дават уроци и не декларират доходите си също участват в него. Виж, нямам против да си докарват допълнителни средства. Затова споменах по – краткото им работно време, ако смятат, че парите не им стигат, имат практическата възможност да го правят. И го правят част от тях. Но те също не плащат данъци, а после се оплакват от ниското заплащане. И цялото общество участва в това, не са само даскалите.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
С това отговарям на нападките ти относно 'таксиджията', жив и здрав да е.
Не съм те нападала за 'таксиджията', съжалявам, ако ти е прозвучало така. Идеята ми е, че подобно сравнение е неточно. Парите на таксиметровия шофьор са съизмерими с парите на друг частник. Заплатата на учителя - с тази на държавната администрация.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
И не съм забелязала някъде да споменавам само за учителите в държавните у-ща. В частните положението е същото-в единици столични частни у-ща положението е розово. Но като цяло нито в едните, нито в другите е достойно.
Не отричам, че заплащането никъде не е достойно, дори и в частния сектор. Стандартът ни е много нисък. Но искам да те питам там, където ти живееш, учителят получава ли няколко пъти повече от медицинския персонал и повече от научен работник, и икономист или юрист на държавна служба? И колко пъти по – малки са пенсиите? Не ми отговаряй, въпросът е риторичен. А за да не съм голословна ще ти кажа, че братовчедка ми е учен, има докторска степен и взима заплата колкото една учителка, а сега след покачването ще получава дори по – малко. Е това се казва абсурд.

Единственият проблем на образованието определено не е заплащането. Този прекалено продължителен протест вреди най – вече на децата, не на политиците, а рекетът, който се опитват да упражняват стачкуващите опорочава справедливите им искания. И е тъжно, че вместо да се потърси отговор на наболели въпроси, всеки, който се осмели да ги зададе, бива заклеймяван като враг на образованието и светлото бъдеще, дори като лош родител. С това за мен темата е изчерпана. Ако съм участвала в нея е било не, за да се надхващам с някого, а за да покажа, че медалът има две страни и еднозначни отговори няма. Всеки има глава на раменете и като огледа въпроса от всички страни, може да си изгради мнение.
Цитирай:
Първоначално написано от Gia
Сега прочетох за 3-те момченца, които са спечелили първите места на световна олимпиада по математика.
Браво на учителите им, подобни хора доказват, че съществува все още някаква надежда, въпреки ниското заплащане. Защото иначе излиза, че моралът е качество само на богатите.
Отговори с цитат
  #315  
Стар 6th November 2007, 12:56
Аватара на s1m3on
s1m3on s1m3on не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: May 2007
Град: БЛАГОЕВГРАД CiTy
Мнения: 2 353
По подразбиране

Е най накрая, крайно време беше да започнат училище тези дечорлига.
__________________
Моля гласувайте за мен http://nagradite.net/s1m3on
Отговори с цитат
  #316  
Стар 9th November 2007, 09:57
Аватара на adyonas
adyonas adyonas не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2007
Град: Пловдив
Мнения: 1 583
Изпратете съобщение чрез ICQ до adyonas
По подразбиране

Аз разбрах, че учителите ще стачкуват през май, и няма да дадат дипломите на дванадесетокласниците. Някой чул ли е нещо друго, щото аз чух още, че щяли да пишат на всички шестици... Може би са само слухове, но кой знае?
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
Отговори с цитат
  #317  
Стар 9th November 2007, 16:50
Аватара на Gavr1
Gavr1 Gavr1 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2005
Град: Under the rainbow ...
Мнения: 2 092
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от adyonas
Аз разбрах, че учителите ще стачкуват през май, и няма да дадат дипломите на дванадесетокласниците. Някой чул ли е нещо друго, щото аз чух още, че щяли да пишат на всички шестици... Може би са само слухове, но кой знае?

Е това нещо е върха на всичко, което съм чувала! Тия хора полудяха ли?Какво сме им виновни ние дванадесетокласниците, че не са доволни от заплатите си. На тоя дето "разтура седенките" също му е пред оная работа (с извинение) дали ще ни дадат дипломи. Сори батка, ама аз как съм си наредила програмата ще си я изпълня ако ще и без диплома. А даскалите да се стягат, щото дупе да им е яко ако пак почнат да стачкуват!!!
__________________
... too beautiful to die, too wild to live ...
Отговори с цитат
  #318  
Стар 10th November 2007, 15:03
кити кити не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2006
Мнения: 367
По подразбиране

http://news.bpost.bg/story-read-15036.php

http://www.eskwelahan.net/news/?p=1280

аз ли нещо не разбирам??
__________________
ne mnogo zasega
Отговори с цитат
  #319  
Стар 14th November 2007, 13:26
Аватара на adyonas
adyonas adyonas не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2007
Град: Пловдив
Мнения: 1 583
Изпратете съобщение чрез ICQ до adyonas
По подразбиране

И аз не разбирам...
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Учителскатастачка
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 15:37.