IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 11th February 2009, 15:14
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране За или против евтаназията?

От уикипедия:
"Евтаназия (от старогръцки ευθανασία -ευ: eu, „добър“, „красив“, и θάνατος, thanatos, „смърт“) е актът, с който някой отнема живота на друг по негова изрична молба или поради необходимост от друг характер (от милост към човек, осакатен до невъзможност да живее адекватно; от липса на надежда за промяна при болни, поддържани живи, но в безсъзнание и във вегетиращо състояние и под.). Евтаназията е смърт, причинена за доброто на човека, комуто е причинена.
В повечето държави евтаназията е подсъдна.
В днешната медицина, евтаназията е забранена с общодържавен закон. Преди няколко месеца, беше забранена и евтаназията на бездомни животни."

Тези дни доста се говори по въпроса в Италия.
Та реших да ви попитам какво мислите и вие....


Ето малко интересна информация:
България
As of 2008, some forms of euthanasia are legal in Belgium, Luxembourg, The Netherlands, Switzerland, the U.S. states of Oregon and Washington the Autonomous Community of Andalusia (Spain), and Thailand.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #2  
Стар 11th February 2009, 15:39
Аватара на MILI
MILI MILI не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2007
Град: София
Мнения: 5 461
По подразбиране

За евтаназията при животни нямам мнение- или по- скоро то е спорто. Няма как да разберем желанието на животното, поради което не е редно да му се отнема, но от друга страна има случаи при които последните дни от живота му минават в страшни мъки, а това е само начин да му помогнем да си отиде по- скоро, с по- малко болки.....

При човека също ми е малко спорен момента, понеже за да вземе човек подобно решение, трябва да го е преживял или да е бил съпричастен с подобно нещо.И Аз днес мога да кажа,да ако се случи (живот и здраве) някой ден нещо, искам да умра спокойна и щастлива, а не в болка и страдание.....Но когато опре ножа до кокала твърде вероятно да променя решението си, все пак "Надеждата умира последна"
От друга страна има хора,които наиситна не са в състояние да взимат самостоятелни решения, поради болестта си или психическото състояния- за тях мисля, че няма какво да говорим- те ще си се мъчат
Съгласна съм за евтаназия когато става въпрос за възрастен човек, на който само се поддържа живота, тогава мисля че може да се приложи, може би само обаче когато има негово изрично желание преди да изпадне в това положение....
Няма угодия, в зависимост от състоянието на човека, от способността му да разсъждава.....
Но никой няма право да отнема човешки живот, без желанието на самия човек...дори и при тежка кома или нещо такова......просто няма как да разберем какво иска човека......
Ако обаче, човека е декларирал предварително желанието си, няма как пък да не му оставим правото на личен избор.......все пак евтаназията не може да се сравнява нито със самообийство, нито с нещо подобно....
Тя се прилага само в много крайни случаи
__________________
никога не може да сме сигурни, че едно заглушено мнение не съдържа част истина...
Отговори с цитат
  #3  
Стар 11th February 2009, 15:41
Аватара на tirra
tirra tirra не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2008
Град: Пловдив
Мнения: 4 193
По подразбиране

като че ли съм повече "За".
Отговори с цитат
  #4  
Стар 11th February 2009, 15:47
Аватара на Limoni-Johni
Limoni-Johni Limoni-Johni не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: BG
Мнения: 576
Изпратете съобщение чрез ICQ до Limoni-Johni
По подразбиране

ЗА
Обаче кой има право да взима решението?
Лекарят, близките?
За болниците поддържането на жизнените функции е неоправдан разход /примерно/, за близките пък винаги има една мааалка надеждица, че нещата може да се оправят... Изобщо, както казвам 'за', не знам дали, ако ми дойде до главата, ще имам силите да взема такова решение.
Но мисля, че нито едно човешко същество няма право да изживява мъките, на които някои са подложени /от болести/.
Не знам, обърках се в мислите си.
__________________
"Жестоко е сред бурени да бъдеш цвете."
Фр. Петрарка
Отговори с цитат
  #5  
Стар 11th February 2009, 15:50
lenda lenda не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Варна
Мнения: 1 479
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Limoni-Johni
Но мисля, че нито едно човешко същество няма право да изживява мъките, на които някои са подложени /от болести/.


Аз съм "против".
Пред очите ми е гаснал човек(неизлечимо болен ) , не бих позволила да отнема това,което му е дадено свише.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 11th February 2009, 15:51
Аватара на svetlin4u
svetlin4u svetlin4u не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 4 316
По подразбиране

Против!

Никой няма право да отнема живот.

А казват че чрез мъките на тялото, душата се пречиства.
__________________
погали ме по главичката
Отговори с цитат
  #7  
Стар 11th February 2009, 15:55
Аватара на Limoni-Johni
Limoni-Johni Limoni-Johni не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: BG
Мнения: 576
Изпратете съобщение чрез ICQ до Limoni-Johni
По подразбиране

Ленде, Светлинчу, вуйчо ми живя в нечовешки мъки година и половина...
Свекър ми е на 58 години, изглежда като 80 годишен старец, а акъла и поведението му са като на 6 месечно бебе. И така е от 4-5 години. Моят мъж не иска да си ходи у тях, за да не гледа това страдание.
А свекърва ми? Не може да почне никъде работа, защото не знае дали мъжът й няма да излезе, да подпали къщата, да се удави във ваната и още една камара поразии... Тя го облича, къпе, преобува, вдига...
Та, пази Боже, да не ни се случва...
__________________
"Жестоко е сред бурени да бъдеш цвете."
Фр. Петрарка
Отговори с цитат
  #8  
Стар 11th February 2009, 15:58
Аватара на i_ani
i_ani i_ani не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2007
Мнения: 10 052
По подразбиране

Аз съм "За" , ако е с изричното съгласие на болния , защото това ще го спаси от агонията , която пак ще доведе до смъртта , но по много по-мъчителен начин.....
Когато е тежко болен някой , който много обичаме ни се иска никога да не се разделяме , но рано или късно този момент идва...
Затова мисля , че да дадеш съгласието си за евтаназия на любим човек е и голяма саможертва , защото това винаги ще ти тежи на душата
Дано никога не ми се налага да вземам такова решение за някого
Отговори с цитат
  #9  
Стар 11th February 2009, 16:02
lenda lenda не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Варна
Мнения: 1 479
По подразбиране

Лимони,разбирам че е ужасно тежко,но въпреки това ,да отнемеш живот не е детска игра
Да пази Бог!
Не искам да ми се налага да взимам такова решение
Отговори с цитат
  #10  
Стар 11th February 2009, 16:03
Аватара на kotara4e
kotara4e kotara4e не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Sep 2008
Мнения: 738
По подразбиране

против!!!
__________________
истината ражда омраза...
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Заилипротивевтаназията
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 18:10.