IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 29th April 2006, 21:54
Flame Flame не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jan 2005
Мнения: 145
По подразбиране

Проблема обаче често е че от хляба си се пълнее.
И това не е един от въпросите които опират до ген и .... блах блах блах... т.нат. Прекономерното приемане на хляб - повече от 2 филии на хранене води до никъде... с голямо стомахче.
Отговори с цитат
  #12  
Стар 20th December 2006, 13:15
jedira jedira не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: May 2006
Град: sofia
Мнения: 410
По подразбиране

Мисля,че дозата е две филии на ден,а не на хранене,препоръчително е да е препечен и по възможност ръжен,защото ръженото брашно има по-голямо съдържание на белтъчини ,а препичането намалява глутена 8)
Отговори с цитат
  #13  
Стар 20th December 2006, 19:22
Аватара на Mena
Mena Mena не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Град: Sofia
Мнения: 1 864
По подразбиране

Нещо важно относно ръжения хляб- в ръженото зърно има повече фитинова киселина, отколкото в пшениченото зърно, а тя причинява свързването на калция от храната в практически неразтворими съединения. Поради това трябва да се ограничава употребата му при дефицит на калций в организма, напр. при остеопороза.
Отговори с цитат
  #14  
Стар 20th December 2006, 19:41
jedira jedira не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: May 2006
Град: sofia
Мнения: 410
По подразбиране

Доколкото ми е известно това се случва само когато ръженото брашно се комбинира с пшенично,в повечето видове ръжен хляб ръженото брашно е някакъв процент,най-много 90% в датския на Нилана(и пак не се знае колко е така),но това го четох отдавна и не помня вече подробности,ще е хубаво ако някой знае повече по въпроса да сподели
Отговори с цитат
  #15  
Стар 20th December 2006, 23:42
Аватара на Mena
Mena Mena не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Град: Sofia
Мнения: 1 864
По подразбиране

И на мен ми е интересно. Може би технологично е трудно да се произвежда хляб само от ръжено брашно. А ръженото зърно е дори по-богато на някои минерални соли и витамини от групата В(В1, В2 и РР), витамин Е, магнезий, микроелементи(желязо, мед, манган), бедно е на мазнини. Дали ще е вкусно варено, като житото?
Отговори с цитат
  #16  
Стар 21st December 2006, 14:00
jedira jedira не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: May 2006
Град: sofia
Мнения: 410
По подразбиране

За варено не знам,но има едни засуски като мюсли в диетичните магазини и съм купувала ръжени ядки на пакетче като овесените,сигурно са преработени по някакъв начин,защото се приготвят само за 20 -ина минути в кипяща вода и са готови
Отговори с цитат
  #17  
Стар 21st December 2006, 15:13
Аватара на Mena
Mena Mena не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Град: Sofia
Мнения: 1 864
По подразбиране

И аз съм ги хапвала, и ръжените ядки, и пшеничните и смесените от 3 вида. Добри са за разнообразяване на само овесени ядки, а и са вкуснички Но все пак са повече или по-малко преработени, затова ми се иска да пробвам ръжените зърна натурални, само сварени, например с някакви добавени зеленчуци. Сигурно ще се прежаля заради любопитството
Отговори с цитат
  #18  
Стар 22nd December 2006, 11:43
Петко К Петко К не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: May 2005
Град: София
Мнения: 289
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от BoXko
еми има мн хора които спират хляба даже знам някои дето с години на ред не се доближават до хляба но.....тва е...маниашко (според мен) разбирам да го ограничават но да го спрат няма смисал с филиика на ядене или без няма кои знае каква разлика
Ами аз полза от хляба не виждам, затова и не го ям от години. Защо, има ли причина да трябва да се яде хляб?
Отговори с цитат
  #19  
Стар 23rd December 2006, 01:30
gin100nic gin100nic не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Oct 2006
Мнения: 260
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Петко К
има ли причина да трябва да се яде хляб?
Цитирай:
Първоначално написано от Петко К
трябва да се яде
- е първата причина
...а втората причина е- за разнообразие
__________________
NO DEPOSIT- NO RETURN
Отговори с цитат
  #20  
Стар 23rd December 2006, 10:43
jedira jedira не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: May 2006
Град: sofia
Мнения: 410
По подразбиране

причината да се яде хляб е че хляба съдържа голямо количество витамини от Вгрупата,които са незаменими,в смисъл иначе се взимат във вид на таблетки,по мое мнение хляба не трябва да се изключва изобщо от менюто,а само да се намали до 1-2 филийки препечен пълнозърнест на ден(до обяд) и един цитат ,ако на някой нещо му говори:
"Общото съдържание на макро и микроелементи в целите зърна варира между 1-4%. Зърнените храни са богати на фосфор, калий, калций. Витаминното съдържание е представено предимно от ниацин (вит. РР), пиридоксин (вит. В6), тиамин (вит. В1), рибофлавин (вит. В2), токофероли (вит. Е) и др."
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Ръженхляб
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 11:30.