IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Върни се   Форуми > Здраве и красота > Здраве


Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 16th February 2010, 00:46
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране Здравни осигуровки

Някой знае ли каква е процедурата да се откажа от здравно осигуряване в БГ ? Дали мога с документ за платени здравни осигуровки в станата в която съм, да заява в здравната каса че приключвам с тях (ако изобщо има такава опция) ?
Тъй като от години не ползвам услугите на българското здравеопазване, но все пак ми изискват плащане на осигуровки. Започнах да плащам осигуровки в чужбина, мисля че това е достатъчно да се откажа от българските. Дори когато живях в БГ, предпочитах като имам нужда от медицинска помощ да ходя на частно.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 16th February 2010, 12:41
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

ах това е голяма тема- здравното осигуряване в България.
Можеш да се освободиш за бъдещи периоди като внесеш декларация в НОИ , а за минали периоди, трябва да докажеш чрез печатите в паспорта си че си била над незнам колко дена извън страната - такава справка се получава в полицията.
Аз бих те посъветвала да побързаш с тези процедури, защото от април месец за да напуснеш България трябава да представиш здравна карта, която се получава естествено само ако нямаш задължения към НОИ
Отговори с цитат
  #3  
Стар 16th February 2010, 14:04
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Благодаря много Ще уредя нещата след месец като се прибера. Аз не очаквам да ми върнат нещо за дублираните месеци - майка ми внася в БГ моите осигуровки, а от началото на тази година аз си внасям в чужбина. 2-3 месеца нищо не са.
Имам случаи с един познат, отиде в Испания, това беше по времето когато искаха визи за работа в чужбина. После се прибра на почивка лятото и не можеше да напусне страната и да се върне в Испания поради задължения към здравната каса Трябваше да заплати вноските си за 1 год. + някакви глоби и имаше доста неприятности. Поради тази причина майка ми внася всеки месец 15 лв, за да ми е мирна душичката :P
Отговори с цитат
  #4  
Стар 16th February 2010, 14:56
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

а аз по тази причина се отказах от българско гражданство
Отговори с цитат
  #5  
Стар 16th February 2010, 16:34
Аватара на stelchi
stelchi stelchi не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Apr 2009
Град: Варна
Мнения: 120
По подразбиране

До колкото знам аз, единственият начин да ти признаят месеците, в които не си била в БГ, е да си подала предварително една декларация, с която удостоверяваш, че напускаш страната..така че за минали периоди никакви справки от полицията не помагат. Аз самата, не знаех за тази декларация, от 5 години се осигурявам в чужбина и сега се оказва, че не мога да докажа това със справка и дължа на Бг осигуровки за тези години. Много е тъпо, тъй като това условие с предварително подадената декларация влезе в сила от скоро и по мое време не е имало такова нещо.. Тези дни ще ходя да се разправям в Нап.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 16th February 2010, 19:15
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

може - аз не съм сигурна- моята информация е само от трети лица. Голяма наглост са тези изисквания. Все едно че като не съм се осигурявала в България съм имала възможност да ползвам здравни услуги. То и като съм била осигурена ( като студентка) пак си плащах ....
Отговори с цитат
  #7  
Стар 17th February 2010, 01:39
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Явно никак не е лесно да се прекъсне "обвързването" със здравната каса
Отговори с цитат
  #8  
Стар 17th February 2010, 09:30
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

да, доста объркана система е. Доколкото си спомням лихвите по тези задължения били несъразмерно високи.
Много ми е интерсно сега каква е хавата с тези нови здравни карти- майка ми ще идва май месец и си е подала документите вече за новата карта - та тя ще ми каже дали са искали да я показва на границата
Отговори с цитат
  #9  
Стар 17th February 2010, 10:31
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Една синя карта предполагам? Аз имам такава здравна карта, издадох си я преди почти година. Не ме питаха дали имам такава когато минавах на паспортен контрол, не съм я показвала.
Важи в случай че се наложи спешна медицинска помощ в чужбина, да не плаща. Чух за българин в Швеция май беше, наложило му се спешна операция от апандесит за което после е трябвало да заплати 5000 EU, а с тази карта ако се наложи нещо такова, излиза безплатно.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 17th February 2010, 18:10
Аватара на Divinemouse
Divinemouse Divinemouse не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Aug 2007
Град: в мечтите ми
Мнения: 8 719
По подразбиране Re: Здравни осигуровки

Цитирай:
Първоначално написано от chaoslady
Някой знае ли каква е процедурата да се откажа от здравно осигуряване в БГ ? Дали мога с документ за платени здравни осигуровки в станата в която съм, да заява в здравната каса че приключвам с тях (ако изобщо има такава опция) ?
Тъй като от години не ползвам услугите на българското здравеопазване, но все пак ми изискват плащане на осигуровки. Започнах да плащам осигуровки в чужбина, мисля че това е достатъчно да се откажа от българските. Дори когато живях в БГ, предпочитах като имам нужда от медицинска помощ да ходя на частно.
това не съм го знаела и аз ...аз си плащам здравни в Австрия
__________________
Да обичаш значи да страдаш,
затова обичай този, който заслужава страданието ти.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Здравниосигуровки
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 05:32.