IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #701  
Стар 16th December 2010, 00:26
perfection searcher perfection searcher не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: sofia
Мнения: 20
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
Позволете ми да се намеся и аз.
С лечение и корекции на изтрити зъби се занимвам от доста време вече. Моите наблюдения са, че причините за изтриването на зъбите може да са много. Най-често се дължи на механично въздействие (търкането с четката или захапване на нещо твърдо-химикали, моливи, лула, семки и т.н.); химично въздействие - киселина (от лимони, туршия, оцет, кола, фрешове и т.н.) и комбинация от двете - включително и проблеми със захапката.
Всеки вид изтриване си има и подходящо лечение.
Основната задача е да се открие каква е причината, тя да се отстрани и след това да се възстановят зъбите.
Туут Мус е много хубав крем, но ако вече има засягане на емайла и дентина няма да реши самостоятелно проблема. Физиотерапията няма да даде ниакъв резултат - нейният принцип е съвсем друг. Силант? - използва се за предотвратяване на поява на нови кариеси, но не върши никаква работа при изтриване.
Конкретно за вас е важно да се направи пълен и подробен преглед - вкл. тест за буферен капацитет на слюнката; консултация с ортодонт, гастроентеролог и т.н. след това вече може да се вземе решение как да се възстановява загубената (изтритата) зъбна тъкан.
Частичният и непрофесионален подход ще отложи сериозните проблеми за след няколко години.
Аз питам какви са начините за възстановяване?

Иначе на мен реално зъбите ми са здрави, но точно при корените е това и на 6те предни горни зъба изведнъж стана, все едно се разпространява между тях от единия на другия...

Както и да е, на преглед ще ходя и ще ми предложат нещо - ясно... но какви са вариантите? Защото може да не ми ги кажат всичките... как най-лесно и естетично може да се възстановят зъбите при корените без да се засягат надолу? Трябва ли да се пили допълнително и има ли с какво да се запълни толкова тънко място? Това ми е въпросът, защото тази, която питах - ваша колежка, ми каза, че нямало начин. ?!?!?!
Отговори с цитат
  #702  
Стар 16th December 2010, 01:10
perfection searcher perfection searcher не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: sofia
Мнения: 20
По подразбиране

И един въпрос - дъвки Орбит могат ли да вредят? Защото дъвча почти всеки ден.
Отговори с цитат
  #703  
Стар 16th December 2010, 12:16
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Може да се използва бондинг при подобна ситуация, ако няма данни за бруксизъм, бруксомания (скърцане и стискане на зъби), данни за вредни навици или ако причината за изтриването е механично изтриване и проблемна захапка.
В противен случай по-добре да се използват порцеланови дистални фасети (пак зависи от ситуацията).
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #704  
Стар 16th December 2010, 14:30
zvezdichka1 zvezdichka1 не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: May 2010
Мнения: 66
По подразбиране

Много Ви благодаря за отговора. При него го няма скърцането със зъби и мисля, че захапката му е добре. Докторите, при които е ходил, много са се учудили, че положението му е толкова сериозно, защото той е на 25 години. Въпреки всичко аз не бих се доверила на доктори, които, при всичките нови възможности в стоматологията, да му казват, че единственото решение са коронки.
Отговори с цитат
  #705  
Стар 17th December 2010, 11:50
perfection searcher perfection searcher не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: sofia
Мнения: 20
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
Може да се използва бондинг при подобна ситуация, ако няма данни за бруксизъм, бруксомания (скърцане и стискане на зъби), данни за вредни навици или ако причината за изтриването е механично изтриване и проблемна захапка.
В противен случай по-добре да се използват порцеланови дистални фасети (пак зависи от ситуацията).
Това не става много ясно за кого е, но ако е за мен аз лично не искам фасети, защото зъбите ми не са малки и за да станат добре ще се наложи пилене, а си ги харесвам и обичам и не искам изкуствени неща. Има ли начин малки участъци да бъдат възстановени без да се съсипва целият зъб и пили?
Защото една приятелка като бях малка имаше на предни зъби бели петънца като леко изтъркано и ходих с нея на зъболекар той много бързо нещо им направи и ги запълни само самите петънца на нейните си зъби?
Има ли естетичен вариант за тънки и малки повърхности на предни зъби да се третира и възстанови емайла само на засегнатия участък?
Отговори с цитат
  #706  
Стар 17th December 2010, 11:55
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от perfection searcher
Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
Може да се използва бондинг при подобна ситуация, ако няма данни за бруксизъм, бруксомания (скърцане и стискане на зъби), данни за вредни навици или ако причината за изтриването е механично изтриване и проблемна захапка.
В противен случай по-добре да се използват порцеланови дистални фасети (пак зависи от ситуацията).
Това не става много ясно за кого е, но ако е за мен аз лично не искам фасети, защото зъбите ми не са малки и за да станат добре ще се наложи пилене, а си ги харесвам и обичам и не искам изкуствени неща. Има ли начин малки участъци да бъдат възстановени без да се съсипва целият зъб и пили?
Защото една приятелка като бях малка имаше на предни зъби бели петънца като леко изтъркано и ходих с нея на зъболекар той много бързо нещо им направи и ги запълни само самите петънца на нейните си зъби?
Има ли естетичен вариант за тънки и малки повърхности на предни зъби да се третира и възстанови емайла само на засегнатия участък?
Бондинг
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #707  
Стар 17th December 2010, 13:20
perfection searcher perfection searcher не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: sofia
Мнения: 20
По подразбиране

Четох много лоши неща за бондинга - че бързо се разваля, че не може една ябълка да се отхапе с него нормално с предните зъби, че много бързо трябва подмяна, че може да пада...


Другото е, като гледам галерии с бондинг на предни зъби обикновено проблемът е долу на зъба, а при мен е точно дъгата около венеца? Няма ли някакъв начин за реминерализация и да се провокира да се самоизгради отново емайлът?

Ето снимка, с червено е окръглено къде е проблемът:

, стои като на точки все едно белещ се емайл ли, нз как да го обясня. И е по-меко в някакъв смисъл, което ме съмнява за шиечен кариес или така ли се казваше? Които съм чела, че се получават от по-твърди четки или по-силно търкане.[/url]
Отговори с цитат
  #708  
Стар 17th December 2010, 13:21
perfection searcher perfection searcher не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: sofia
Мнения: 20
По подразбиране

http://prikachi.com/images/405/2764405D.jpg


Отговори с цитат
  #709  
Стар 17th December 2010, 15:05
didiyordanova1 didiyordanova1 не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jul 2010
Мнения: 187
По подразбиране ..

Аз също имам нещо подобно но не е кариес.Просто си го имам.И несмятам , че трябва да си мъча редните зъби излишно за да са снежно бели.те попринцип не са ми били никога идеално бели от както се помня..
Отговори с цитат
  #710  
Стар 18th December 2010, 15:41
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от perfection searcher
Четох много лоши неща за бондинга - че бързо се разваля, че не може една ябълка да се отхапе с него нормално с предните зъби, че много бързо трябва подмяна, че може да пада...

Да, така е! Ако не бъде спазена процедурата за изработването му, ако не се ползва кофердам, ако се изработва от зъболекар без необходимата подготовка и опит. Много може да са факторите за лоша работа, но това е факт и не само при бондинга.


Другото е, като гледам галерии с бондинг на предни зъби обикновено проблемът е долу на зъба, а при мен е точно дъгата около венеца? Няма ли някакъв начин за реминерализация и да се провокира да се самоизгради отново емайлът?

Бондинга може да се използва за всяка част и за всеки зъб.

Ето снимка, с червено е окръглено къде е проблемът:

, стои като на точки все едно белещ се емайл ли, нз как да го обясня. И е по-меко в някакъв смисъл, което ме съмнява за шиечен кариес или така ли се казваше? Които съм чела, че се получават от по-твърди четки или по-силно търкане.[/url]
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Козметичнастомотология
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 16:30.