IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #21  
Стар 27th September 2007, 12:57
Ева Ева не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: Варна
Мнения: 3
Изпратете съобщение чрез ICQ до Ева
По подразбиране

Въздържах се от коментар, защото има-няма 3-4 години, откакто съм станала от студентската скамейка и уважавам труда на всички преподаватели. Мисля, че по времето, в което аз бях ученичка учителите ни също не вземаха кой знае какви заплати, но ние бяхме грамотни. Намаше по улиците фрапантни надписи с какви ли не абсурди. Не мога да си обясня къде са тези учители /90% от тях все още преподават/ Може ли да не се знаят елементарни неща от кандидат студенти Ако приемем, че ниските заплати са това, което ги демотивира, дали увеличението ще действа мотивиращо Честно казано, аз не вярвам.
Преди няколко дни гледах репортаж на "Господари на ефира". Водещият питаше директорката на едно училище и още няколко учителки /сачкуващи/ и ученици колко букви имат европейската и БЪЛГАРСКАТА азбуки. Първо, никой не загря, че европейска азбука няма, посочваха абсурдни цифри за броя на буквите и още по-лошо е, че учителите не знаеха колко букви има българската азбука /нито един не отговори/, а самата директорка каза, че буквите в нашата азбука са 32
Повярвайте, онемях, за какво говорим, какво става
__________________
Животът е това, което ни се случва, докато градим планове за бъдещето.
Отговори с цитат
  #22  
Стар 27th September 2007, 13:02
Аватара на Izabo
Izabo Izabo не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Град: София
Мнения: 1 401
Изпратете съобщение чрез ICQ до Izabo
По подразбиране

Това, че имат нужната квалификация и знания, съвсем не означава, че могат да обучават добре учениците.
Става дума за отношение към работата, методи и желание за предаване на знанията...(а доколко имат такива..., е...години наред преподават едно и също...., все да са си го научили... .., а и говорим за средно образование, нещата не са чак толкова необяснимо сложни )
А и доколкото знам, в университетите преподавателите получават различни заплати, в зависимист от научната степен, която са защитили....В училище май още няма такива неща ....

И аз искам да кажа, че съм имала страхотни учители, на които съм страшно благодарна..., разбира се, има и такива, на които е трудно да си спомниш дори физиономията... Заради първите ти се иска да им увеличат заплатите, защото си спомняш каква енергия са влагали в работата си... Заради вторите си казваш....да са му мислили...., к'во повече искат за половин работен ден и отпуска цяло лято...
Отговори с цитат
  #23  
Стар 27th September 2007, 13:13
alfa alfa не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 873
По подразбиране

Частни училища....един добър бизнесмен за директор....търсещ наистина умни/респектиращи/умеещи/стриктни/можещи у т.н. учители...на които ще плаща според ценза, уменията заслугите, отговорностите и натовареността...учители които наистина ще търсят развитие при предложените възможности...но няма и как в това училище ще учат деца на богати родители които ще могат да заплащат таксите...и какво ще стане...богатите...стават умни в добри училище, по бедните или се мъчат и стават хора или си остават на нивото и нещата се наместват...тия училища в тоя си вид ас добри за една друга система, не и за сегашната в която се намира България...
А това, че даскалите са ставали хора най-вече през 80-те години на миналия век....и са попили само негативи от онова време..та с такива даскали трудно ще стане нещо...нещата са адски болезнени и бая време ще мине като се оправят нещата...само дано България да може дълго време да остане в един политически модел инак горко и на тая държава и на нейните жители...
Отговори с цитат
  #24  
Стар 27th September 2007, 13:23
Аватара на Izabo
Izabo Izabo не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Град: София
Мнения: 1 401
Изпратете съобщение чрез ICQ до Izabo
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Ева
....Мисля, че по времето, в което аз бях ученичка учителите ни също не вземаха кой знае какви заплати, но ние бяхме грамотни. Намаше по улиците фрапантни надписи с какви ли не абсурди. ......
Кои "вие" сте били грамотни...., ама всичките ти връстници или....? И "тогава" надписите без правописни и пунктуационни грешки ли бяха.....?
Неграмотни хора винаги е имало и ще има...Смея да твърдя, че грамотни също ... Надписите по стените са резултат на липса на възпитание и елементарна култура, а не на неграмотност...

Както казах, имала съм и добри, и лоши учители..., но и родителите ми обръщаха внимание на образователния ми процес... ..(до един момент, де....след като установиха, че тече относително гладко (след стимулиращ тласък от страна на баща ми в пети клас ), разредиха проверките ).. Така че дължа много и на тях...

Сложна е ситуацията, отговор в три изречения не може да се намери...
Отговори с цитат
  #25  
Стар 27th September 2007, 13:27
dara dara не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jul 2007
Град: София
Мнения: 44
По подразбиране

.....
Отговори с цитат
  #26  
Стар 27th September 2007, 13:28
Babri Babri не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 16 744
По подразбиране

Като каза,Alfa, за частните училища и респективно за частните занимални,се сетих,че в занималнята на една позната плащат по 20лв на ден на учителка. И така тя има стимул наистина да даде всичко от себе си,да им преподаде нещо извън класния материал,а не само да си изпее урока.Но там са все деца на родители с високи финансови възможности.А другите какво да правят-да си кютат в държавно училище и да се надяват да научат нещо.
Отговори с цитат
  #27  
Стар 27th September 2007, 13:32
alfa alfa не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 873
По подразбиране

Бабри така е устроен света...който има пари има това и онова който няма няма... тез утопични комунистически идеали че всички сме равни и можем да имаме едно и също докато не ги забравим няма се оправим...то не че инак е сигурно светлото ни бъдеще но все пак...

Пък то и всъщност не е ли така....и с университетите какво става...който има пари и/или силна воля и желание ходи навънка да учи...
Отговори с цитат
  #28  
Стар 27th September 2007, 13:38
Babri Babri не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 16 744
По подразбиране

Факт е,че вече не живеем в комунизма и светлото бъдеще,което ни обещаваха,вече го няма.И всеки трябва да търси най-добрия вариант за себе си и за децата си.Дори понякога да е на метода проба-грешка.
Отговори с цитат
  #29  
Стар 27th September 2007, 13:40
alfa alfa не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Feb 2007
Мнения: 873
По подразбиране

Абе по-ляко требе се гледа на живота и тва е....оцелява тоя който се приспособява...
Отговори с цитат
  #30  
Стар 27th September 2007, 13:45
Аватара на Izabo
Izabo Izabo не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Град: София
Мнения: 1 401
Изпратете съобщение чрез ICQ до Izabo
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от dara
....А и от моите познати педагогика записаха да учат тези,които не ги приеха нищо друго и с мижави 3 изкарани едвам на изпита са вече бъдещите недоволни учители,еми честито...
И не само с твоите познати е така..., така е от край време....Даже и майка ми казва същото за нейните бивши съученици, които са записали да следват педагогика.....преди 30 години.. ..много тъжно..

По повод частните училища/университети.. , когато аз кандидатства в гимназията (преди много, много години ....), в частните такива се записваха само хора, които не успяваха да влязат в нормално държавно училище и мама и тате можеха да си позволят да платят повечко....С университета беше същото....Не чувах и добри отзиви за въпросните заведения...
Разбира се, възможно е нещата да са се променили и да се доближаваме повече до западния модел на частното образование..., а именно, че там се предлага дори по-качествено образование...

П.С. Не мисля, че Германия е съвсем комунистическа държава (особено в последно време ), а там доскоро и таксите в университетите бяха символични (сега вече не е така, но пак са поносими май...)
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Учителскатастачка
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:28.