IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #171  
Стар 11th February 2011, 10:42
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
Тази "любов" ни беше насаждана с години в училище. Не помните ли?
В теб явно не е засадена. : ) И че коя нация си няма такива песни и романи (родолюбиви)?

нЕкой ден ще ти сканирам моя снимка като малко дете - в народна носия. Изобщо не сме чакали училището, а никой не ми е държал лекции по въпроса. Станало е неусетно.

Манипулацията на държавата е отделна тема - кво - Хамерика не манипулира ли с неоткриваеми оръжия и пещери в близкия изток!? Гадно е, съгласна съм - но го има сигурно в повечето държави по света.

Иначе социализЪма (когато бях в ученичка) и мене не успя да ме накара да заобичам Партията, та не е от там.

За Македония - кво да кажа - да се смейш ли, да ревеш ли!? И Дилма Русеф е "македонско девойче" тех ако питаш...

А за Добруджа и Тракия нима ще отречеш!? Че що иначе бай Ганьо ще си мисли за солунската митница!? И недей да казваш, че някой ни учи да мразим, щото още Левски е казвал, че всички ще живеем наедно. А днес с тоя туризъм и отворени граници Турция е една от най-предпочитаните за почивка от нашенци.
Вчера една млада жена (турско говоряща) ми показа нейни снимки в шалвари - обличала ги само на празници и снимчици на детето й - в народна носия. Аз работя и с мюсюлманчета и с християнчета и хората покрай мен също. За техните си празници черпят с баклави, ние с козунаци.. Омразата я има къде ли не по света - ама аз не виждам само нея.


По-по-следно (надявам се) - Кенеди беше казал "Не питай какво страната ти прави за теб, а се запитай ти какво правиш за нея". И тук може да се види манипуация, ама има и над какво да се замисли человек.
А на Дякона са думите: „За отечеството работим, байо! кажи ти моите и аз твоите кривини, па да се поправиме и все да си вървим наедно, ако ще бъдем хора!“
Отговори с цитат
  #172  
Стар 11th February 2011, 11:09
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

любовта към отечество е силна по време на криза. Всички знаем кога са живели Левски и Ботев. Но тя е подтикната от мизерията на отделния човек. По време на война, робство, религиозни забрани хората се сплотяват покрай общата си националност, език, култура или религия и търсят опора в нея.
Не е норамлно българите да изпитват лоши чувства към съседните страни - нито румънците, нито сърбите, нито гърците, нито турците които живеят сега са виновни с нещо. Тази омраза също ни беше насаждана. Помните ли филма "Време разделно"? Пуснаха го по кината и недълго след това обявиха на турците в България, че трябва да си сменят имената. Това беше унизително за тези хора ( без да съм една от тях) и това няма нищо общо с толерантоността, за която ти говориш. Тогава и аз не виждах нищо нередно в това, нито пък, че принудиха една камара хора да си напуснат земите и да тръгнат към Турция.
Но сега виждам нещата от малко по-друг ъгъл
Отговори с цитат
  #173  
Стар 11th February 2011, 13:28
Аватара на lullaby
lullaby lullaby не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2009
Град: София
Мнения: 1 501
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Мария Василева
Цитирай:
Първоначално написано от Piny
Тази "любов" ни беше насаждана с години в училище. Не помните ли?
В теб явно не е засадена. : ) И че коя нация си няма такива песни и романи (родолюбиви)?

Изобщо не сме чакали училището, а никой не ми е държал лекции по въпроса. Станало е неусетно.
...
А на Дякона са думите: „За отечеството работим, байо! кажи ти моите и аз твоите кривини, па да се поправиме и все да си вървим наедно, ако ще бъдем хора!“
Мария, напълно съгласна съм с теб!

Не мисля, че нещо би могло да бъде насадено някому против волята му. На мен в училище ми казват "Учи и отивай в чужбина!", за жалост това ме съветват и някои от роднините ми, но това не променя моето мнение и желание да остана в България!

А за Македония... всъщност ние сме оставили Македонската област, след като сме освободили централна България. Македонците са искали да останат под крилото на България, но ние не сме им помогнали в освободителните действия. Това до някъде обяснява медийната "война", която се води между българи и македонци, която е напълно измислена. Когато бях в Македония хората сами признаваха, че сме един народ!
__________________
Съзнанието си е мое. Подсъзнанието също, макар да си прави каквото си поиска!
Отговори с цитат
  #174  
Стар 11th February 2011, 13:37
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

от любовта към родината до национализма - крачката не е голяма. Именно така Хитлер е успял да обедини толкова германци - казвайки им че те като нация са нещо повече, и че това което правят, го правят за доброто на родина им
Отговори с цитат
  #175  
Стар 11th February 2011, 15:41
Аватара на Limoni-Johni
Limoni-Johni Limoni-Johni не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: BG
Мнения: 576
Изпратете съобщение чрез ICQ до Limoni-Johni
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
любовта към отечество е силна по време на криза. Всички знаем кога са живели Левски и Ботев. Но тя е подтикната от мизерията на отделния човек. По време на война, робство, религиозни забрани хората се сплотяват покрай общата си националност, език, култура или религия и търсят опора в нея.
Не е норамлно българите да изпитват лоши чувства към съседните страни - нито румънците, нито сърбите, нито гърците, нито турците които живеят сега са виновни с нещо. Тази омраза също ни беше насаждана. Помните ли филма "Време разделно"? Пуснаха го по кината и недълго след това обявиха на турците в България, че трябва да си сменят имената. Това беше унизително за тези хора ( без да съм една от тях) и това няма нищо общо с толерантоността, за която ти говориш. Тогава и аз не виждах нищо нередно в това, нито пък, че принудиха една камара хора да си напуснат земите и да тръгнат към Турция.
Но сега виждам нещата от малко по-друг ъгъл
Да ме прощаваш Пини, ама майка си само когато ти е тежко ли я обичаш?
И недей намесва Хитлер, много моля. Че започвам да мисля, че ти крив ъгълът на виждане...
__________________
"Жестоко е сред бурени да бъдеш цвете."
Фр. Петрарка
Отговори с цитат
  #176  
Стар 11th February 2011, 16:16
Аватара на Мариса
Мариса Мариса не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: София
Мнения: 8 631
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Limoni-Johni
Да ме прощаваш Пини, ама майка си само когато ти е тежко ли я обичаш?
Какво общо има кръвната любов с държавата ?
__________________
Не е най - умен този който има най- много знания а този който успява всеки един миг от живота си да направи щастлив
Отговори с цитат
  #177  
Стар 11th February 2011, 17:14
Аватара на Limoni-Johni
Limoni-Johni Limoni-Johni не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: BG
Мнения: 576
Изпратете съобщение чрез ICQ до Limoni-Johni
По подразбиране

Аааа, нищо, бая си на чорапите...

Тъпо е да се сещаш за нещо/някого, само когато си в затруднение...
Пък и не обичам разни люде да слагат останалите хора под един общ знаменател...
Откъде знаеш ти или Пини аз какво точно чувствам към отечеството НИ или към съседните ни страни?
__________________
"Жестоко е сред бурени да бъдеш цвете."
Фр. Петрарка
Отговори с цитат
  #178  
Стар 11th February 2011, 17:20
Аватара на Piny
Piny Piny не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Dec 2009
Мнения: 3 669
По подразбиране

вече написах по-горе, че не намирам аналог между любовта към майката и любовта към родината.
А откъде проилиза думата национализъм всеки може да си представи. Хитлер е добър пример за това до къде може да доведе извратеното национално самосъзнанение комбинирано със икономическа криза. Както знаете Германия между двете световни войни се намира в много тежко икономическо положение. Изведнъж се появява Хитлер и обяснява на германците, че те всъщност като нация са много над другите и че тяхната родина трябва да властва в Европа. И не само им го казва, ами и им го показва..... с трагичен резултат,от който германците и австрийците все още се срамуват. Затова темата национално самосъзнание тук е много чувствителна. Аз дори още не съм се замисляла как да обясня на Михаела тези неща....
Отговори с цитат
  #179  
Стар 11th February 2011, 17:27
Аватара на Мариса
Мариса Мариса не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: София
Мнения: 8 631
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
вече написах по-горе, че не намирам аналог между любовта към майката и любовта към родината.
А откъде проилиза думата национализъм всеки може да си представи. Хитлер е добър пример за това до къде може да доведе извратеното национално самосъзнанение комбинирано със икономическа криза. Както знаете Германия между двете световни войни се намира в много тежко икономическо положение. Изведнъж се появява Хитлер и обяснява на германците, че те всъщност като нация са много над другите и че тяхната родина трябва да властва в Европа. И не само им го казва, ами и им го показва..... с трагичен резултат,от който германците и австрийците все още се срамуват.
Така е определено.
И не разбирам защо трябва да се сравнява любовта към майката с това към държавата-просто ъбсурдно
__________________
Не е най - умен този който има най- много знания а този който успява всеки един миг от живота си да направи щастлив
Отговори с цитат
  #180  
Стар 11th February 2011, 17:34
Аватара на Limoni-Johni
Limoni-Johni Limoni-Johni не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2006
Град: BG
Мнения: 576
Изпратете съобщение чрез ICQ до Limoni-Johni
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Piny
... Аз дори още не съм се замисляла как да обясня на Михаела тези неща....
Че Михаела не е ли наполовина българка?
__________________
"Жестоко е сред бурени да бъдеш цвете."
Фр. Петрарка
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ОбичателиБългария
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 13:18.