IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 13th November 2009, 14:28
Аватара на hera
hera hera не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 251
По подразбиране дисморфофобия (страх от собствената грозота)

здравейте момичета!Пиша рядко,но чета форума всеки ден.Намерих тази статия и искам да ви я покажа.Предварително заявявам,че не визирам никоя от нас.

дисморфофобия

В семейството на фобиите се настанява още една. Името й е дисморфофобия или страх от собствената грозота.
Това е психично заболяване, като засегнатите от него изпитват непреодолим страх от външността си. Професорът по психология Улрих Щангиър от Университета в Йена обяснява, че хората страдащи от дисморфофобия са убедени, че външният им вид е отблъскващ. В действителност това, което ги смущава, в повечето случаи въобще не се възприема по този начин от околните. В желанието си да станат по-красиви, някои дисморфофобици прибягват до пластичната хирургия - липосукции, увеличаване на бюста и прочие. Това, обаче, не лекува заболяването, тъй като дисморфофобикът непрекъснато задълбава в съмненията си. Душевното страдание, което изпитват тези хора е огромно - 40 % от тях мислят за самоубийство.

Заболяването се лекува не с медикаменти и пластична хирургия, а единствено с терапия, която да стимулира страдащия да се отвори към околния свят. "Ако ви е страх да се погледнете в огледалото, намерете си хоби, спортувайте и излизайте по-често", съветва проф. Щангиър.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 15th November 2009, 12:47
Аватара на teodora39
teodora39 teodora39 не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Sep 2009
Мнения: 189
По подразбиране

Преди операция мразех безумно огледала и избягвах да се оглеждам във витрини. Страхувах се да се видя, хора. За гримиране използвах едно съвсем мъничко огледалце, в което да виждам само фрагмент от лицето си, а не цялото.
Притеснявах, когато стоях в позиция, от която хората да виждат профила ми. На обществени места е адски трудно да застанеш към всички анфас, няма спор.
Смущението и страданията ми отпаднаха вече.
Не зная дали имам тази фобия, но определено предишният комплекс е оставил някакъв отпечатък върху съзнанието ми.
Самият факт, че съм перфекционист относно работата ми например, си е също комплекс.
__________________
Искам си функцията Edit!!!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 15th November 2009, 17:08
Hurrem Hurrem не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Aug 2009
Мнения: 99
По подразбиране

Горепосоченото заболяване мнооого напомня на анорексията,абе лоша работа,виждаш се като в криво огледало...По аналогия с анорексията вероятно и това е от категорията "болести на богатите"...
Все пак,каквито и медицински теории да има,мисля че всичко идва от фундаментална липса на любов,обич,майчина,човешка, всякаква...
Отговори с цитат
  #4  
Стар 16th November 2009, 02:34
Аватара на Monique
Monique Monique не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2007
Мнения: 1 769
Изпратете съобщение чрез ICQ до Monique Изпратете съобщение чрез MSN до Monique
По подразбиране

Hurrem, Не се засягай, но понякога ми се струва че много лесно даваш оценки и слагаш етикети без да си съвсем наясно и да имаш достатъчно информация.
Това е психично заболяване и финансовите възможности рядко имат пръст в него, така че малко трудно може да бъде наречено "болест на богатите"
Тук има жени които са си правили достатъчно операции за да бъдат причислени към " дисморфофобиците" (без това, разбира се, да ги прави такива) и много от тях са теглили кредит за тях ... Затова не смятам , че финансовите възможности имат кой знае каква връзка.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 16th November 2009, 12:34
Hurrem Hurrem не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Aug 2009
Мнения: 99
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Monique
Hurrem, Не се засягай, но понякога ми се струва че много лесно даваш оценки и слагаш етикети без да си съвсем наясно и да имаш достатъчно информация.
Това е психично заболяване и финансовите възможности рядко имат пръст в него, така че малко трудно може да бъде наречено "болест на богатите"
Тук има жени които са си правили достатъчно операции за да бъдат причислени към " дисморфофобиците" (без това, разбира се, да ги прави такива) и много от тях са теглили кредит за тях ... Затова не смятам , че финансовите възможности имат кой знае каква връзка.
Чудя се къде ги видя тези оценки и етикети Тези неща за анорексията не съм ги измислила аз,но все пак благодаря за честта....И не ми е приятно да ми се слагат чужди мисли в главата и чужди думи в устата
Тук проблемът се коментира принципно,а не персонално,не виждам да съм написала нечие име или жени,кредити и чудесии
И мерси,че ме светна,че тук има жени с операции,че съм тъпа и чак сега разбрах
Посещавам форума за да науча нещо от другите и да споделя мнение и опит,а не да се заяждам
Не се засягам,колкото и да не ти се вярва,но ти ако се засягаш ...извини ме
Отговори с цитат
  #6  
Стар 16th November 2009, 12:51
Аватара на teodora39
teodora39 teodora39 не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Sep 2009
Мнения: 189
По подразбиране

Hurrem, никой не се заяжда.
И аз не виждам връзка между парите и анорексията. Но тъй като подобно психическо заболяване се лекува с психотерапия (сигурно и не само), вече може да се каже, че лечението е за богати.
__________________
Искам си функцията Edit!!!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 16th November 2009, 13:53
Аватара на hera
hera hera не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 251
По подразбиране дисморфофобия (страх от собствената грозота)

Момичета,съвсем не исках да създам конфликт във форума.И много съжълявам,че се получи така.Ето ви още малко информация и дано това реши спора.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 16th November 2009, 13:53
Аватара на hera
hera hera не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 251
По подразбиране дисморфофобия (страх от собствената грозота)

Дисморфофобия или защо не се харесваме?
Дисморфофобия е болестта на новото време. Няма идеални хора, няма и такива, които да са напълно доволни от външността си. Но при страдащите от дисморфофобия, комплексите по отношение на външния вид преминават всякакви граници.
Постоянното налагане на красиви лица в медийното пространство, над които работи цяла армия от стилисти, развива комплекси у простосмъртните жени и мъже. До степен, че те стават крайно недоволни от външността и фигурата си (особено жените).
Когато недоволството им е предизвикано от въображаемо наднормено тегло, се стига до болестни хранителни нарушения като анорексия, булимия и орторексия.
Когато внушенията за дефекти касаят визията, все по-често се развива болестното състояние, наречено “дисморфофобия”.
Дисморфофобия е вид психическо заболяване, при което болните са вманиачени от външния си вид. Те са обсебени от идеята, че имат дефекти, които най-често са свързани с носа, кожата (лунички, акне), косата (плешивост), размера на гърдите или половите органи и т.н.
Страдащите от дисморфофобия често се възползват от услугите на пластичната хирургия.
Резултатите им се струват незадоволителни и навлизат в порочния кръг на неудовлетворението. Въображението им по отношение на несъществуващи дефекти излиза извън контрол.
Майкъл Джексън е типичен пример за страдащ от дисморфофобия. Неговата маниакалност, свързана с цвета на кожата, доведе до поредица от пластични операции, които нанесоха непоправими вреди на здравето му.
Симптоми на дисморфофобия-Непрекъснато вглеждане в огледалото, в търсене на несъществуващи дефекти.
Абсолютна убеденост, че другите хора също не ви харесват.
Често прибягване до пластична хирургия, без удовлетворение от резултатите.
Постоянно сравняване на външния вид с този на околните.
Затваряне в себе си и асоциализация.
Използване на прекалено силен грим и дрехи, които прикриват въображаемите недостатъци.
Причини за дисморфофобия
Като повечето “модерни” болести, причините за дисморфофобия не са докрай известни. Някои учени я обясняват с понижени нива на серотонина в мозъка, който води до развитие на депресивни състояния.
Други залагат на наследствения фактор и обясняват дисморфофобията с фамилна обремененост по отношение на възприемането на външния вид. И все пак, най-честата и най-вероятната причина за този вид мания е конкретна житейска ситуация.
При нея страдащият е бил подложен на унижение, свързано с начина, по който изглежда.
Дисморфофобията може да доведе до сериозни рискове за здравето. Най-тежкият е опит за самоубийство. Често се случва и страдащият да “задълбае” в по-тежки психически разстройства.
Прекаляването с пластичната хирургия само по себе си е достатъчно опасно и може да предизвика множество здравословни проблеми.
Най-добрата профилактика срещу дисморфофобия е комбинацията от редовна физическа активност, здравословно хранене и козметични грижи за красотата.
Но ако вече сте почувствали някой от симптомите на тази коварна болест, непременно се обърнете към психотерапевт.
Да, красотата иска жертви, но защо жертвата да сте вие? Оставете дисморфофобията на слабите личности. Харесвайте се и се възприемайте такива, каквито сте. А грижите, които полагате за външния си вид, ще ви помогнат да се почувствате по-красива и по-уверена в себе си.
Отговори с цитат
  #9  
Стар 16th November 2009, 15:40
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Hurrem
...По аналогия с анорексията вероятно и това е от категорията "болести на богатите"...
Мисля, че от тук идва неразбирателството. Това и само една (все още!?) популярна заблуда, а не истина. И не-богатите хора страдат от какво ли не, в това число и анорексията.
За лечението за жалост си права, teodora39..
hera, интересно е, благодаря ти!
Отговори с цитат
  #10  
Стар 16th November 2009, 16:34
Аватара на SweetShark
SweetShark SweetShark не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2005
Град: Sofia
Мнения: 1 087
Изпратете съобщение чрез ICQ до SweetShark
По подразбиране

А всъщност и двете не сте: Психотерапията в България не е скъпо удоволствие, достъпно само за богатите, освен ако не сте се затръшкали Мадлен Алгафари да ви води сеансите. При останалите цените варират около 25-30-35 лв, колкото струва обикновен преглед при който и да е лекар (не психотерапевт).
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: дисморфофобиястрахотсобственатагрозота
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 10:09.