IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 7th January 2010, 23:55
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Doky
Ако нямаш сигурна работа,там не е мястото за теб.
Ако има някакво ниво на езика, или има желание да започне да учи, не е проблем.
Отговори с цитат
  #12  
Стар 7th January 2010, 23:59
Аватара на Armand
Armand Armand не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2006
Град: София
Мнения: 5 041
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от svetlin4u
Министрите им ходят с колелета на работа... тва ми е достатъчно за да не искам да ида там
по принцип там колелата са си на голяма почит

много високи са данъците и застраховките на автомобилите, горивото също е скъпо, което прави автомобилния транспорт нерентабилен за всеки трезво мислещ човек, това е политика на настоящото и някои предишни правителства, за това не намирам за неестествено точно хората от това правителство да дават личен пример

освен това, за мен лично, това е отлична визитка за тяхното министерство на вътрешните работи, представете си държава, сигурна до толкова, че дори министрите не се нуждаят от охрана =))
__________________
nothing to die for = nothing to live for
Отговори с цитат
  #13  
Стар 8th January 2010, 11:22
Аватара на want
want want не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Мнения: 2 032
По подразбиране

Ако имам възможност винаги бих живяла там !
Отговори с цитат
  #14  
Стар 20th March 2010, 16:23
Аватара на naikki
naikki naikki не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Mar 2010
Град: Salzburg, Austria
Мнения: 27
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Armand
представете си държава, сигурна до толкова, че дори министрите не се нуждаят от охрана =))
Да за това на всяка втора кола там има "бастун" на волана, защото е много "сигурна".
Аз лично не останах с много хубави впечатления за Дания, бил съм в Копенхаген, общо взето смрад...сив е някак тоя град, всичко живо с колелета, не е хубаво, и също така адски скъпо - всичко! Смятай щом на повечето хора им е скъпо да отидат с кола на работа, няма какво да говорим...
Отговори с цитат
  #15  
Стар 2nd February 2011, 03:12
Аватара на Sirocco
Sirocco Sirocco не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Oct 2009
Мнения: 18
По подразбиране

"+"

- Един от най-високите стандарти в Европа.
- Безплатно образование на всички нива за ЕС учащи. Възможност за месечни стипендии (до към 6000ДКК) по време на образованието, ако сте живели и работили в Дания 2 години.
- Огромни инвестиции в научни изследвания с практическо приложение, особено в сфери като алтернативни източници на енергия, опазване на околната среда и органик храни.
- Безплатно здравно осигуряване.
- Високи социални помощи - никой не се притеснява да си изгуби или смени работата. Силни профсъюзи, които разкатават работодателя ти при нередности, вкл. психотормоз на работното място.
- Feriepenge (или пари за почивка), които редовно ти се заплащат от работодателя, събират се цяла година в сметка при ниска лихва, от която не можеш да теглиш, и ти се изплащат след април на другата година.
- Редовно професионално почистване на публични площи.
- Общинска помощ за родители - от курсове по детска психология до практически занятия.
- Можете да се издържате на ниво средна класа, работейки най-нископлатената работа по 20ч на седмица без притеснения.
- Ниско замърсяване.
- Висока политическа култура от страна на мнозинството управляващи.
- Почти всички говорят английски (имах случай с 80годишна бабичка)
- Безплатни уроци по датски, платени от общината.


"-"

- Времето е ужасно - единствено лятото е приятно, а то е като нашата пролет. Зимата се стъмва към 3.30ч, хем не сме толкова на север. Лятото не се стъмва напълно. Миналата зима имахме към 5 месеца сняг.
- Трудно изграждане на социални контакти. Нямат опит с чужденци, тъй като имигранти имат едва от 70те години. Липса на интерес (а понякога и на уважение) към чужди култури. Тесни приятелски кръгове от детските или училищните години, в която чужденците се вписват рядко до никога.
- Високи данъци - нормално към 45% (но не забравяйте, че в Италия е почти същото, само дето тук виждам с очите си къде отиват).
- Трудно намиране на работа за чужденци, ако не говорят езика. Вманиачаване на тема датски - или го говориш перфектно, или не. Няма средно положение с акцент.
- Малко истински международни фирми с мултикултурна среда в сравнение с други държави.
- Огромни списъци с чакащи за зъболечение (ако искате да ви излезе безплатно) и други неспешни изследвания.
- Колите са лукс. Колелетата - ежедневие. Автобусите - алтернатива.
- Огромни данъци върху стоки като шоколад, чипс, цигари, алкохол (мен само за шоколада ме бърка, де: ))
Отговори с цитат
  #16  
Стар 5th March 2011, 01:02
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Всичко което описа се отнася и за Финландия (освен стипендиите за студенти, тук чуждестранните студенти нямат право на стипендия, но обучението си е така или иначе безплатно. Способни са да приемат акцент, ако говора е разбираем, но граматически грешки - не.
Само че ние сме доста по на север и при нас почти няма ден през зимата, а лятото почти няма нощ.
Обаче уважават чуждите култури, и много често хора с които току що съм се запознала ме разпитват за България.
Социални контакти се изграждат най лесно след няколко чашки
Отговори с цитат
  #17  
Стар 7th March 2011, 08:05
Аватара на gabi_gabriela
gabi_gabriela gabi_gabriela не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2009
Град: ЖИТЕЛ НА СВЕТА
Мнения: 5 567
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Doky
Красиво е много,аз съм бил в Копенхаген на един симпозиум.Стандарта на живот е един от най-високите в Европа.Отделно ако си пушач,никога не отивай в Дания,ще ти изтънее джоба със скоростта на светлината.Ако нямаш сигурна работа,там не е мястото за теб.
Минавам в годината по 100пъти през Дания.Повече я харесвам от Норвегия,не е типичната скандинавска държава-те са на прехода м/у европейска и скандинавска държава.Не живеят в дървени къщи за разлика от Швеция,Норвегия и Финландия.
Но в Норвегия е по-скъпо,защото е с по-висок стандарт в Европа и най-висок от др. скандинавси държави.Незнам как стои въпросът с работата,но мн. датчани работят в Норвегия.Ако е да се търси работа,елате в Норвегия.В хотелският бранш,лесно ще намерите и по-лесно ще останете тук.
За пушачи тук повече ще ти изтънее джоба-1 пакет цигари-25лв.,но пушиш тютюн/както повечето/ и пак даваш 25лв.,но поне за 4-5 дни.Аз за толкова.Няма да ти изтънее джоба толкова,заплатите са мн. добри,помислили са за всичко.Данъците в Дания стигат до 48%,тук са малко по-малко.
Но Дания за мен е по-красива,по слънчева,равна е и по- уйдисва на нас като българи,по-лесно се понася климата.
Знам,че са на 1място по социална система в Европа,особено ако си майка с дете,добре ще си.
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Дания
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 04:35.