IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #51  
Стар 24th January 2011, 13:16
Аватара на Mad Dog
Mad Dog Mad Dog не е на линия
Senior Member
ПотребителВетеран
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: Sofia
Мнения: 490
По подразбиране

Храните които консумираме тук са фраш с консерванти и всякаква гнъс. При една творческа командировка в Южна Америка ядях "на абонамент" в една "Чураскария". Това е ресторант където най общо казано плащаш еднократна такса и ядеш колкото можеш да поемеш... допълнително се заплащат само напитките. Та за 12 дена тъпкане като прасе с месища (там телешкото е на почит в много форми и варианти) и салати бях си мислех че трябва да съм качил..... но като се прибрах и се премерих се оказа че съм свалил 4 кг.
__________________
Yea, though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil, for I am the baddest mother fucker in the God damn valley !!!
Отговори с цитат
  #52  
Стар 24th January 2011, 13:55
Аватара на Emy
Emy Emy не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jul 2010
Град: Ankh-Morpork
Мнения: 57
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от e_lucky
Цитирай:
Първоначално написано от marisabela
Да ти кажа честно видях само 3 такива в обикалянето си в софия.
О, има. Балев-Био, но там не съм ходила още.
Най-вече поръчвам от сайта на Слънце и Луна, доста богат избор има вече. Направиха си и маалък био-ресторант със собствена пекарна на хлябове и кексчета.
Възхищавам им се. Тъкмо мислех да се занимавам с такова нещо и ....хоп - някой ме изпреварил.
Слънце и луна още от годииини си го спомням... Но вече лека-полека като се напълни с всякакви биомагазини и всеки започна да слага каквито си иска измислени цени. Преди време ходих до един магазин и чайчетата бяха по 5-6лв, а принципно цената им е около 1-1,50евро.. (но това е друга тема).

Марисабела, хубава тема си направила дано повече хора се замислят какво си слагат в устата...
Преди години на никой не му пукаше какво приема, сега виждам една тенденция към подбор на храна в българина, което ме радва. Факт е, че в България просто няма нужния контрол за качество в хранителната промишленост...Но не е виновен, който яде баницата, а който му я дава...Така, че хора, замислете се дали ще ядете "баницата", която ви дават или сами ще направите своя, която ще ви спести много проблеми по-нататък.
__________________
follow the white rabbit...
Отговори с цитат
  #53  
Стар 24th January 2011, 14:38
Аватара на Solver
Solver Solver не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 4 461
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Mad Dog
но като се прибрах и се премерих се оказа че съм свалил 4 кг.
И това какво трябва да ни говори? Това се нарича извод върху грешната причина, но малко по-надолу ще се направя на mythbuster и ще го разбия.

Да обобщим нещата по темата:
Първо - никой не ви пъха храните в устата, за да обвинявате, че някой продава или създава боклуци. Казвам го, защото много хора обвиняват други хора, че те самите ядат боклуци - въпрос на избор е и този избор реално същетвува. Естествено не можем да се храним като хората в гората (в смисъл с червеи) , но и не сме длъжни да ядем пица с чипс и кола за вечеря.
На всички ни е известно кои са вредните храни и ала бала, филмчето на 1-ва страница за храните е много добро и дава нужните познания по въпроса. Може би е по-добре да се отделят храните, които НЕ ни убиват (т.е. не толкова бързо, щото безсмъртни няма да станем) , тъй като това е важното за нас - да се насочим към правилните храни, а не да консумираме ВСИЧКО, освен изброените храни в даден списък, защото дори да изборим всички, винаги ще се появи нов боклук на пазара.
А правилните храни в днешно време, в 21 век, са храните във възможно най-естествен вид, възможно най-малко обработвани или необработвани, което значи и възможно най-сурови (по възможност) . Доста възможности май се откриват в случая или просто така ми се стори.
- Ако говорим за месо - няма месо в магазина, което да е като месото на баба ви (в смисъл не нейното лично, а това, което ви носи) . Няма прасе в свинеферма, което яде тиква. Тук имаме избор - да ядем месо, което е от животно, хранено с фуражи и което е набутано с малко химикали и вода ИЛИ да ядем колбаси, кайма и др. боклуци, в които гарантирам, че има около 500 пъти по-страшни неща, отколкото в първия по-чист вариант на месото. Т.е. от край време ми е непонятно защо хората купуват колбаси, кайми и др. мляно "месо" , вместо цяло месо. Така че да започнем да купуваме месото в целия му вариант е първа и добра крачка, ако ще ядем месо.
- Ако говорим за зеленчуци - с нитрати, без нитрати, 1 пресен зеленчук винаги е по-добрия избор от пакет чипс, както и да ги гледаме.
- Ако говорим за плодове - 1 пресен плод е винаги по-добрия вариант от 1 вафла/кроасан, както и да го гледаме. А индустрията с вафли и кроасани просперира и постоянно се появяват нови и нови марки, което е много тъжен факт и говори единствено за малоумието на населението.
- Ако говорим за всички останали храни, ще се повторя - в колкото по-естествен вид са и колкото по-малко обработвани (т.е. направени на нещо) , толкова по-добре, от тук всеки може да си вади сам изводи (едва ли е нужно да казвам, че сурови ядки е по-добре от печени, че овесените ядки са по-добрия вариант от хляб на закуска и т.н.) .

И сега да се върна на мад-договия мит:
Цитирай:
Първоначално написано от Mad Dog
Храните които консумираме тук са фраш с консерванти и всякаква гнъс. При една творческа командировка в Южна Америка ядях "на абонамент" в една "Чураскария". Това е ресторант където най общо казано плащаш еднократна такса и ядеш колкото можеш да поемеш... допълнително се заплащат само напитките. Та за 12 дена тъпкане като прасе с месища (там телешкото е на почит в много форми и варианти) и салати бях си мислех че трябва да съм качил..... но като се прибрах и се премерих се оказа че съм свалил 4 кг.
Първо - по твоята логика, преди да бъдат открити настоящите консерванти, не са съществували дебели хора, т.е. преди 20-ти век всички са били в отлична форма
Второ, това, че си свалил, е най-нормалното нещо, дори без да знам обективната ти дейност там, предполагам, че не е била спане по цял ден и че си се хранил 3-4 пъти на ден в тоя ресторант.
Тук мога да вметна и моята история, в която, когато отида на море с шведска маса и плюскам като прасе 3 пъти в ресторанта + 2 пъти навън, аз се връщам 5 кг надолу. Простата причина е, че там са ми нужни поне 5000 калории, за да успея да поддържам (не да кача, а да поддържам) теглото си, а организма не е способен да ги усвои, особено от 3 преяждания, в които ефективността на усвояването е минимална и храната в стомаха се застъпва със следващата, която поемаш. Просто няма нормален начин да покрия енергоразхода от целодневното движение, което на всичко отгоре включва плуване и което завършва към 5 сутринта.
Естествено възможно е храната по черноморието да няма консерванти и това да е причината аз да свалям 5 кг, а не моята логика Но ако приемем, че е моята логика, то при теб се получава абсолютно същото - ти си в командировка и надали си пратен да спиш, тъпчеш се 3-4 пъти на ден (основно месо по думите ти, а най-вероятно и пиеш по време на хранене, което е най-готината част) , в резултат на което не можеш да си набавиш дори калориите, нужни за поддържане на теглото. Това е в общ вид, без да изпадаме в подробности.

Така че, видно е, че всички искат да се разпишат тук в знак на тихото си несъгласие с храните, но нека нещата бъдат обективни, не да си говорим просто нещо, щото когато баба Пена от село, която е 90кг, се регистрира тука и попита "е хубу де аз що съм дебела, като не ям консерванти" , ела й обяснявай.

Колкото до био храните, няма био храни в България, освен нормалните био храни като ядките (в смисъл ядките освен да са био не знам какви може да са). Ако ориза в био магазина е био, то и ориза във фантастико е био, не го гледат на отделна и изолирана нивичка в Китай, колкото и неприятно да звучи. Въпросът за био зеленчуци е още по-смешен - единственото био в подобни продукти е цената, щото "био" е станало нарицателно за скъп продукт.
И хляба в Слънце и луна наистина е готин и истински, но ме съмнява, че можем да си купим неопетнено брашно от магазина, остава варианта сами да си смелим житото (ако настояваме всичко да е 100% готино) .
Но в тоя живот е безсмислено да се вживяваме в подобни неща, така че, както казах в началото на поста - изборът ни е да се стремим в по-малко вредните неща и можем да направим този избор, а нито една крайност не води до нещо добро.

Предпочитам да напиша тоя пост и да приключа по въпроса, отколкото да драскам през определено време, ако някой ме обвинява, че ми е дълъг, поста
__________________
I want you to notice
when I'm not around
You're so fuckin' special
I wish I was special
http://squirrelsbrother.hit.bg/g.gif
Отговори с цитат
  #54  
Стар 24th January 2011, 14:55
Аватара на Mad Dog
Mad Dog Mad Dog не е на линия
Senior Member
ПотребителВетеран
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: Sofia
Мнения: 490
По подразбиране

Аз лично нямам идея защо е така - в повечето случаи при тези командировки се движа реално по- малко отколкото като съм си в БГ. Работата ми е свързана повече със седене по столове пиене на кафета и водене на преговори , а не с тичане нагоре надоло.... Но например съм забелязал следното: При всички командировки в т.нар. Трети Свят + Израел свалям килата. При тези в Западна Европа пълнея. Хайде сега обясни ми този факт.
__________________
Yea, though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil, for I am the baddest mother fucker in the God damn valley !!!
Отговори с цитат
  #55  
Стар 24th January 2011, 15:04
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

ГМО може би
Отговори с цитат
  #56  
Стар 24th January 2011, 15:33
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

Не всичко е до храна и движение. Не знам защо до там се ограничавате. Това че си ял много не означава, че ще качиш. И обратното е вярно... Има си сумати фактори. На 1-во място е стреса...
Отговори с цитат
  #57  
Стар 24th January 2011, 15:37
Iliana81 Iliana81 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Град: Keski-Suomi, Finland
Мнения: 1 901
По подразбиране

Най вероятно, защото аз по принцип ям доста (на периоди съм, или ям много или почти нищо не ям и сега съм в периода когато имам апетит) , работата ми е в офис, останалата част от деня също е в седнало или легнало положение Вярно тренирам, но до 30 мин 5 пъти седмично, което е нищо. Стреса предотвратява напълняването. А и гена си казва думата защото в семейството ми няма хора със затлъстяване.
Отговори с цитат
  #58  
Стар 24th January 2011, 15:40
Аватара на root
root root не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2008
Мнения: 671
По подразбиране

По отношение на килограмите стресът може да е отговорен както за сваляне, така и за качване на килограми.
Отговори с цитат
  #59  
Стар 24th January 2011, 16:21
Аватара на Emy
Emy Emy не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Jul 2010
Град: Ankh-Morpork
Мнения: 57
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от mindbender
По отношение на килограмите стресът може да е отговорен както за сваляне, така и за качване на килограми.
Абсолютно съгласна и не само стресът... Климът, недостиг на сън, метаболизъм, но преди всичко според мен всичко е генетично. Оттам храната и начинът на живот спомагат напълняването (особено, когато индивидът е предразположен).
__________________
follow the white rabbit...
Отговори с цитат
  #60  
Стар 24th January 2011, 16:31
Аватара на Rumenova
Rumenova Rumenova не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jun 2010
Град: Варна
Мнения: 377
По подразбиране

и аз точно това щях да пиша, смяната на климата се отразява върху метаболизма най-вероятно, все пак си е някакъв вид стрес за организма ,което оказва влияние върху състоянието му.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Хранатакоятониубива
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 23:45.