IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 27th July 2007, 13:30
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране Относно Бариатричната хирургия и нейни алтернативи

Напоследък, и в нашата страна навлиза този термин- бариатрична хирургия. Става въпрос, за хирургия при затлъстяване. моля, още тука да се обърне внимание- не при напълняване, а при затлъстяване - ето, един ориентир за това :
Индекс на телесна маса (ИТМ или Boby Mass Index BMI ) Мярка за съотношението между ръст и тегло, пресмята се като теглото в килограми се разделя на височината в метри, повдигната на квадрат

Телесно тегло (kg)
ИТМ = -------------------------------------- = (kg/m2)
(Ръст в m)2

под 18.5 - Поднормено тегло
18.5 – 24.9 - Нормално тегло
25.0 – 29.9 - Наднормено тегло
30.0 – 34.9 - Затлъстяване I степен
35.0 – 39.9 - Затлъстяване II степен
над 40.0 - Затлъстяване III степен

Индексът на телесна маса се използва
като груба оценка за състоянието на човека по отношение на нормите за тегло. Той е предназначен за възрастни - над 18 години.
Общо взето 3 вида са операциите за стомаха
~сравнително безобидна е балона-слагат ти балон в стомаха за 6 месеца, който да ти създава чувство на ситост и да привикнеш за това време на нов режим на живот

~пръстен-слага се лапароскопски- с 5 малки разреза и се оставя нещо като копче за лесен достъп- оттам може да се затяга и разширява при нужда(примерно бременност или друго)

~най-сериозното е гастропластиката- свързват ти червата по такъв начин, че НЕ МОЖЕШ да усвояваш пълноценно храната- край!! вземаш витамини до края на живота си..

Хирургичната намеса – избор при затлъстяването

любопитно

също
Отговори с цитат
  #2  
Стар 27th July 2007, 14:02
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Бариатричната хирургия не замества хранителния режим и двигателната активност в борбата с наднорменото тегло. Всъщност дълготрайният ефект от операцията е силно зависим от сътрудничеството на пациента чрез спазване на известна диета и активен начин на живот.
Хирургичните намеси биват няколко типа – рестриктивни, малабсорбтивни и смесени. При първия се намалява обема на стомаха, което кара пациентите да чувстват пълнота рано при храненето. Така те консумират по-малко и се хранят по-бавно. При втория метод консумацията не се ограничава, но поетата храна се усвоява от организма в по-ниска степен. Третият комбинира тези механизми.

Видове операции
1. Vertical banded gastroplasty – в горната част от стомаха близо до хранопровода във вертикална посока се поставят скоби, а отворът към останалата част от стомаха се стеснява с пръстен. Така се забавя изпразването на органа и дава усещането за пълнотата му.

2.Разновидност на операцията е поставянето на силиконова връзка в горната част на стомаха, най-често лапароскопски. Последния метод - adjustable gastric banding или "lap band" е изключително популярен в САЩ и някои западноевропейски страни.
Тези два метода са изключително рестриктивни. Те не засягат абсорбцията на веществата.

3. Biliopancreatic diversion е операция, която поради тежките малнутриртивни усложнения вече се прилага по изключение. При нея се махат
Отговори с цитат
  #3  
Стар 27th July 2007, 18:49
Yana Yana не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Nov 2006
Град: United Kingdom
Мнения: 663
По подразбиране

Смятам за некоректно да се заключи темата за гастропластиката на Девито. Значи Конституцията позволява свобода на словото и печата а Админа на форума не (нищо лично).

И в крайна сметка ако някои го е страх от мечка да не ходи в гората. И за циците и коремите казват че със спорт се оправяли но аз не съм видяла такива 'чудеса'' в природата.Затуй след 10 дена ша ми махнат 4кг корем.

Да абсолютно по добре е мъртъв отколкото дебел. Хайде бе да не мислите че при 100кг някои има сексуален живот или го гледат с обожание с букет в ръката и кутийка Тифани 12 карата в джоба. Писна ми от глупости. Повече по тази тема и аз ниaма да пиша. Ега ти цензурата.

NO GUTS - NO GLORY.
__________________
Niama Na4in Da Niama Na4in
Отговори с цитат
  #4  
Стар 27th July 2007, 18:56
emisof emisof не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Dec 2006
Мнения: 925
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Yana
Затуй след 10 дена ша ми махнат 4кг корем.
Само липо или и кожа ще махате?

П.П.Съгласна съм изцяло с позицията ти. Този раздел все пак е "Пластична хирургия" и темата на Девито си беше съвсем на място. А админа е мъж и май тия работи с килограмите и букетите не са му ясни. Ама и неговото гадже не е 140 кг. със сигурност.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 27th July 2007, 18:59
Yana Yana не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Nov 2006
Град: United Kingdom
Мнения: 663
По подразбиране

Еми като на Анелия Литова ще по същата схема + липосукция на двойната брадичка. Е ти ме видя де.

А на админа му препоръчвам страхотно гадже от нашият вход, свестна интелигентна и добричка, е малко 106кг ама нали душата била важна (така било по старите книги):).
__________________
Niama Na4in Da Niama Na4in
Отговори с цитат
  #6  
Стар 27th July 2007, 20:02
liophy
Guest
 
Мнения: n/a
По подразбиране

Някои хора злоупотребяват с толерантността на админа. Има един тип хора, които колкото по-толерантен си с тях - толкова по-нахални стават и ти се качват на главата. Жалко.

Относно свободата на словото - пусната ли е нова тема? Ти пишеш ли в нея? Някой отрича ли правото ти да напишеш мнението си?

Призовах единствено за сериозно и обективно отношение към тази толкова сериозна хирургическа интервенция - да се напишат както плюсовете, така и минусите; както ползите, така и рисковете.

Предишната тема можех не само да я заключа, А ДА Я ИЗТРИЯ ЦЯЛАТА, по напълно обективен критерий - агресивно поведение на една част от потребителите пишещи в нея.

Мненията на Мария Василева и Иван, са изключително учтиви, сдържани и не нападат и обиждат никого. Просто се изказва позиция. ВСЕКИ ИМА ПРАВО НА СВОЯ ПОЗИЦИЯ. Вие се нахвърлихте върху тях по недопустимо агресивен и некултурен начин.

Ако не можете да се държите нормално, наистина - по-добре не пишете в този форум.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 27th July 2007, 20:22
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

Когато си купуваме лекарства от аптеката там пише за вредните им влияния и за взаимодействията им с други лекарства! по закон- така е прието, за защита на потребителя- с други думи и аспирина може да ти навреди - но не са спрели да го произвеждат- който иска си го пие, който не иска -не. Това е най-безобидния пример, за който се сетих.

Когато отиваме на каквато и да било операция също подписваме едни бумаги. Пациента ТРЯБВА да е информиран- и забележи, Яна- никой не му прави избора, вместо него.
Да дадеш информация е едно, да подкрепяш също е разбираемо, но да поощряваш човек, към хирургическа интервенция си е доста неразумно и безотговорно според мен и извън правилата на това място тук!! А ти си го правила неведнъж!

Може би вие се чувствате, като открили най-правилното нещо на земята и настръхвате срещу всеки, който иска да ви го вземе- нищо не искам да ви вземам, просто ви допълвам- вие все едно сте пуснали едно лекарство, без да му изпишете възможните странични въздействия - и после- ама що така към нас. еми щото не ви е пълна информацията- затова е - не за друго!!
Познавам много красиви жени, които съвсем не са щастливи- и те не могат да обвинят килограмите си за това, защото килограмите им са в отлични граници. А какво ще кажеш за анорексичките -те нали са слабички- що не са щастливи

Значи, Деви- когато човек отива на обикновена пластична операция, лекарят освен да му прецени физическото състояние -дали ще издържи операцията, трябва да прецени и емоционалното му състояние- дали има нереалистични очаквания, дали в момента е нестабилен и други такива работи. Защото това е много важно- пациента може да възложи много надежди на тази операция, които да не е възможно просто да се покрият с нея - примерно ако си промени носа всички да го харесват- надявам се да ме разбереш.

Специално за тебе- разбира се, ти сама си си преценила твоя риск. Нека си добре- мъчно ми е , като си помисля какво е това състояние, но щом си била готова да зачеркнеш всичко, то аз предполагам, че е нямало нещо достатъчно ценно в живото ти... тъжно, ако е така-но живота може да е празен и при слабите хора- съгласна ли си с това

Аз мога само да съм благодарна за много неща, в моят живот- не бих искала, да изпадам в подробности, но вярваш или не- аз съм много доволна и като жена и като майка (слава Богу, защото е било възможно и да нямам деца!) - и имам за какво да живея, дори и пухкавичка.. Имам и приятели и своя среда, цели, които да постигна (нейде измежду тях има и кг.) - а, да -и съм харесвана - дори и така
Админа не си е позволил да гадае какъв тип мъже предпочиташ ти, нито пък да ти препоръчва такива- това излиза от границите на добрия тон и на темата по същество. И в тази връзка да ти кажа- мъжът ми си е много доволен от мен и жестовете му на внимание не са каквито ги описваш ти, но са истински!


Имаше един виц някога, как някакъв пияница казал не една госпожа, че е грозна, а тя му отвърнала- а вие сте пиян. -Да, но аз утре ще изтрезнея...

Някои неща, подлежат на промяна- едно от тях са килограмите- ето от форума поне две момичета се справят отлично за сега- Ерика и Енерджи67- а има и други. И начините за това са раз-лич-ни. Не е само препоръчвания от теб- доре не е само гастропластика- има по-щадящи методи от нея.

А дори и с това хард-изпълнение, ти също вземаш добавки, за подтискане на апетита - което ми говори, че проблема с апетита си стои някъде там.. дет се вика "тъкмо научихме магарето да не яде, и то зе че умре..." Подобно е, както се казва, че няма бивш наркоман, алкохолик, пушач- това са различни пристрастявания (към храната е най-разпространено- в световен мащаб- като най-лесно достъпна!) . Въпреки това, и с тях може да се живее нормално- научава се човек!


А това, дали ще пишете или не- си е ваше решение- може и да го промените евентуално.

Аз ви разбирам- пиша тук, защото темата ме е интересувала, но НЕ МОГА да си затварям очите за опасностите и сама претеглям за себе си риска- вие защо ми се сърдите за това?

малко стана "Кой не скача е червен..."

Това, че сте избрали друг път, различен от моето мнение не е причина, да не ви пожелая искрено успех - нали се трудите за него, тъй както вие намирате за добре!
Успех от мене и - по спокойно, бейби!
Отговори с цитат
  #8  
Стар 28th July 2007, 08:33
maryana maryana не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Apr 2007
Мнения: 84
По подразбиране спам

Защо сама си спамиш темата?

Ще си позволя да се опитам да ти дам отговор защо участниците във форума имат нешо против твоите изказвания.

- Защото смесваш форумите. Участниците и гостите тук са не- по малко интелигентни и четат не по- малко от теб. Да, и те четат диети и фитнес, не са влезли тук, за да си говорят за диети, а за гастропластика.

- Опитите ти да даваш информация за каквото и да било трябва да бъдат подплатени с личен опит и знания, не мнение и тълкувания. (В примерът ти за лекарствата, купувани от аптеката няма нищо точно. Дори и това, че листовката за пациента, придружаваща го не се изисква от закона за защита на потребителите. Освен това, следвайки твоя пример, според теб и модератора означава, че купувайки аспирин, освен че четеш, всеки е длъжен да те информира за страничните действия- и фармацефта, който ти го продава, и всеки дръзнал да го приема, по каквито и да е показания.

- Никой от нас тук не прави операциите, (предполагам нито ти). Защо от нас се изисква постигане на информирано съгласие???

- Не знам защо някои се опитвате да представите сложна коремна операция като сваляне на излишни килограми с махване на вълшебна пръчица.

- Правиш странни тълкувания и искаш хората да се съгласяват с тях. Като пример "А дори и с това хард-изпълнение, ти също вземаш добавки, за подтискане на апетита- (още малко от нашите лични) - което ми говори, че проблема с апетита си стои някъде там.. дет се вика "тъкмо научихме магарето да не яде, и то зе че умре..." girl_haha"- Това съвсем не означава това, а че организма на човека се приспособява и че стомаха се разширява (не от 15, както си писала ти, а от около 50 ml до около 1000ml) и е нормално изпитването на глад. Колкото до прима на витамини цял живот, не виждам нищо страшно и скъпо в поставянето на ампула вит В12 един път годишно.

- Примерите с твоите приятелки са напълно неуместни. Дори обиждат хората. Опитвай се да се придържаш към темите, в които пишеш- приятелски съвет.

И пак да кажа: едва ли на някой, който му трябва информация, ще му е полезна тази, която се чете в твоята тема- нито твоя последен пост, нито мнението на админа има работа тук, а още по- малко това, което писах аз. Както му казах и на него, това се превърна в махленски спор и, ако някой с права е достатъчно коректен, ще преименува темата- нищо от писаното тук не е "За бариатричната хирургия".
Отговори с цитат
  #9  
Стар 28th July 2007, 16:26
Аватара на Мария Василева
Мария Василева Мария Василева не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: България
Мнения: 3 779
По подразбиране

maryana - не ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ урежда предупреждението на пациентите за лекарства или хирургически иттервенции. Има една Изпълнителна агенция по лекарствата и там производителите са задължени да дават официална информация за продуктите си.

За оперираните практиката е да подписват че са информирани за рисковете от всяка една операция предварително. Лекарите обаче не винаги са достатъчно обстойни, гледат да ни спестяват ..
В България делото на давещите се е в ръцете на самите давеши се..

Предполагам, че си чела и останалите раздели в пластична хирургия- съвсем основателно хората там избягват да препоръчват определени хирург или манипулация- защото не знаеш къде ще се получи грешка и после става ама много кофти!... погледни темата за медицинските грешки -ето малка извадка от там :

Последните проучвания на Institute of Medicine в САЩ показват, че от 98000 души приблизително 44000 стават жертва на медицинска грешка. Тези резултати “безмилостно” сочат, че процентът на смъртност при хората вследствие медицинска грешка е много по-висок от този при автомобилна катастрофа, рак на белите дробове и СПИН.

В "моята" тема освен ясно поднесена информация (не от мене, тя е официална) има нещо много важно, което вие много лекомислено пропускате -
и това са - евентуалните опасности

Пак казвам- за всеки влак си има пътници, ама да заемате позицията "Който не е с нас е против нас" е меко казано детинско...
Да си виждала цицоранките да го правят- да казват "Айде всички слагайте си цици, слагайте бе, к`во чакате" -еми няма такова нещо!! нЕкой пък немат нужда да си слагат

Никъде и на никого не съм оспорвала интелигентността. Когато обаче ви чете човек не получава пълна информация относно рисковете на живото предаване..

Информацията
"че организма на човека се приспособява и че стомаха се разширява (не от 15, както си писала ти, а от около 50 ml до около 1000ml)"
НЕ е моя- тя е от официална брошура, писана от лекари. А много добре знаем, че и лекарите понякога са на различни мнения


Затова патилите съветват
АКО СТАВА ДУМА СА ХИРУРГИЧНА НАМЕСА ...

13. Преди да се подложите на операция, трябва да сте сигурни, че лекуващият ви лекар и хирургът са единодушни за нуждата от хирургична намеса. Двамата специалисти трябва да са напълно наясно и по въпроса, какво точно ще бъде направено по време на операцията.

Оперирането на погрешна област /например, вместо да отвори лявото коляно, хирургът по погрешка оперира дясното/ е изключително рядко явление. Въпреки това понякога се случва.
Един интересен и малко куриозен факт : Американската асоциация на хирурзите ортопеди /The American Academy of Orthopаedic Surgeons/ изисква от своите членове да поставят инициалите си на областта, която ще бъде оперирана преди самата операция.


Не е страшен нито скъп приема на витамини-кофтито е , че се налага, ЗАЩОТО ХРАНАТА НЕ СЕ УСВОЯВА ПЪЛНОЦЕННО ОТ ОРГАНИЗМА- И ТОВА Е ЗА ВИНАГИ. и не знаеш всъщност колко скъпо ще ти излезне това в един по-дълъг период от време здравословно

Сега, момичетата, които споменах са съфорумки, които си работят за успеха си- това КОГО обижда!? Ти мислиш ли, че ако успееш, аз ще съм ти обидена? -няма за какво!

А една от съфорумките ни беше 108 кг. - и сега си е в много отлични граници- това пък с какво може да ви обиди???

Понеже съм била с убеждението, че тези операции могат да ми помогнат съм се интересувала от темата и знам, когато ми излагаха доводи в другата посока как се чувствах- затова, донякъде ви разбирам.
Но защо нямате нито 1грам толерантност, към различното от вашето мнение- това не мога да го разбера!

Моето мнение се промени въз основа на информацията, която събрах. Аз не искам да влиая на вашето- просто предоставям информация, на четящите в темата- а пък всеки си решава за него си - нали така!
Отговори с цитат
  #10  
Стар 28th July 2007, 21:17
TangerineDream TangerineDream не е на линия
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 7
По подразбиране

Напълно съм съгласна, че всяка операция е нещо потенциално опасно и рисковете трябва добре да се знаят предварително. За съжаление, повечето сегашни лекари са не само некадърни, но и нечестни и не биха казали много неща, пациентите трябва сами да се интересуват.

Браво на момичето, което е събрало толкова много информация в тази тема! Беше ми интересно да я прочета, защото познавам човек с такава операция. Аз лично не бих препоръчала на никого да се оперира, освен ако няма друг избор.
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ОтносноБариатричнатахирургиянейниалтернативи
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 11:47.