IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #121  
Стар 8th November 2008, 13:19
interes interes не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Nov 2008
Мнения: 3
По подразбиране

Здравейте!
Виждам, че тук се раздават мъдри съвети свързани със зъбни проблеми Реших да се пробвам и аз с моя проблем. Надявам се да имате търпението да изчетете цялата сага по зъбния проблем.

Започна се миналата събота. Имах чувството,че съм яла нещо и от него долните ми предни зъби са ме заболяли (случвало ми се е някой път като преям със сладко примерно, но нищо сериозно). След като след няколко часа странното усещане не си замина се притесних, но реших, че до вечерта ще се оправи... Вечерта, в момента, в който легнах такава болка ми обзе лявата част на главата, че имах чувството, че ще са ми последните мигове на тая земя. Друг път съм имала развален зъб, който да ме боли, но болката от тази нощ беше несравнима. Както и да е- с едно болкоуспокояващо (дафалган) всичко беше ок. На сутринта като се събудих трябваше да взема още едно... След няколко часа още едно... Болките не преставаха- долните зъби в ляво..всички зъби.
За щастие си имах контролен преглед при зъболекарката в понеделник. След преглед и снимки тя не установи нищо. Нямам развалени зъби, а на снимките не се виждат никакви скрити проблеми. Единственото, което и направи впечатление е един от предните зъби е малко по-тъмен от другите. Аз все още разлика не виждам, но се осланям на нейното професионално око. Специално снима само този зъб... нищо. А мен не ме болеше той, а всички зъби заедно. Изпрати ме вкъщи с антибиотик, ибупрофен и час за след 2 седмици.
Вечерта и през нощта положението беше да не кажа и по-зле. На следващия ден отидох за второ мнение при друг зъболекар. Пак снимки и пак нищо. Няма инфекции, няма кариеси, няма пулпити. Той каза,че според него този въпросен преден зъб не е проблемен и антибиотика едва ли ще помогне в случая. Изписа ми още по-силни болкоуспокояващи за през нощта и ми даде час за след 2 седмици.Междувременно мина вече една седмица. Болката определено намаля в изминалите два дни, но все още си пия поне по 3 болкоуспокояващи. Болката се концентрира предимно в този зъб, който според моята зъболекарка "умира". В момента положението е така и така- хем ми се иска да вярвам, че това е единствения проблем, който ще се реши с махане на нерва, хем нещо ме човърка отвътре, че може да има още нещо.
Главно две неща ме притесняват. Първото е, че този преден зъб ми е като упоен в момента. Такова чувство не съм имала никога до сега. Вчера забелязах и че се клати леко... Това нормално ли е ? Обяснявам си го с факта, че има инфекция и това го прави неустойчив. А ако има инфекция защо нищо не се виждаше на снимките ? И от какво може да се предизвика инфекция при положение че самия зъб е бил здрав, както и тези около него?
Второто нещо, което ме притеснява е факта, че искат да ми извадят нерва. Страх ме е да не се окаже, че има по-сериозен проблем, който е предизвикал тази болка и този проблем ще навреди и на другите зъби.
Как да разбера ? Кого да търсия и какво да търся ? Четох в интернет много неща, но не намирам нищо по въпроса.
За уточнение живея в чужбина и тук зъболекарите не дават часове по спешност...
И една дума, която обобщава всичко... драма
Отговори с цитат
  #122  
Стар 8th November 2008, 19:45
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от interes
Здравейте!
Виждам, че тук се раздават мъдри съвети свързани със зъбни проблеми Реших да се пробвам и аз с моя проблем. Надявам се да имате търпението да изчетете цялата сага по зъбния проблем.

Започна се миналата събота. Имах чувството,че съм яла нещо и от него долните ми предни зъби са ме заболяли (случвало ми се е някой път като преям със сладко примерно, но нищо сериозно). След като след няколко часа странното усещане не си замина се притесних, но реших, че до вечерта ще се оправи... Вечерта, в момента, в който легнах такава болка ми обзе лявата част на главата, че имах чувството, че ще са ми последните мигове на тая земя. Друг път съм имала развален зъб, който да ме боли, но болката от тази нощ беше несравнима. Както и да е- с едно болкоуспокояващо (дафалган) всичко беше ок. На сутринта като се събудих трябваше да взема още едно... След няколко часа още едно... Болките не преставаха- долните зъби в ляво..всички зъби.
За щастие си имах контролен преглед при зъболекарката в понеделник. След преглед и снимки тя не установи нищо. Нямам развалени зъби, а на снимките не се виждат никакви скрити проблеми. Единственото, което и направи впечатление е един от предните зъби е малко по-тъмен от другите. Аз все още разлика не виждам, но се осланям на нейното професионално око. Специално снима само този зъб... нищо. А мен не ме болеше той, а всички зъби заедно. Изпрати ме вкъщи с антибиотик, ибупрофен и час за след 2 седмици.
Вечерта и през нощта положението беше да не кажа и по-зле. На следващия ден отидох за второ мнение при друг зъболекар. Пак снимки и пак нищо. Няма инфекции, няма кариеси, няма пулпити. Той каза,че според него този въпросен преден зъб не е проблемен и антибиотика едва ли ще помогне в случая. Изписа ми още по-силни болкоуспокояващи за през нощта и ми даде час за след 2 седмици.Междувременно мина вече една седмица. Болката определено намаля в изминалите два дни, но все още си пия поне по 3 болкоуспокояващи. Болката се концентрира предимно в този зъб, който според моята зъболекарка "умира". В момента положението е така и така- хем ми се иска да вярвам, че това е единствения проблем, който ще се реши с махане на нерва, хем нещо ме човърка отвътре, че може да има още нещо.
Главно две неща ме притесняват. Първото е, че този преден зъб ми е като упоен в момента. Такова чувство не съм имала никога до сега. Вчера забелязах и че се клати леко... Това нормално ли е ? Обяснявам си го с факта, че има инфекция и това го прави неустойчив. А ако има инфекция защо нищо не се виждаше на снимките ? И от какво може да се предизвика инфекция при положение че самия зъб е бил здрав, както и тези около него?
Второто нещо, което ме притеснява е факта, че искат да ми извадят нерва. Страх ме е да не се окаже, че има по-сериозен проблем, който е предизвикал тази болка и този проблем ще навреди и на другите зъби.
Как да разбера ? Кого да търсия и какво да търся ? Четох в интернет много неща, но не намирам нищо по въпроса.
За уточнение живея в чужбина и тук зъболекарите не дават часове по спешност...
И една дума, която обобщава всичко... драма
Сагата ви наистина е за съболезнования... Цяла седмица болки е нещо ужасно.

Има според мен 2 причини, които биха довели до подобен проблем:
1. Възпаление на венците - остро и генерализирано, в резултат на което се появява болка в група зъби, болка от стъдено, болка от сладко. Обикновено тогава има и доста подвенечен камък, кървене от венците и те за лилави на цвят. Спасението е почистване на зъбния камък, профилактика на венците, антибиотика ще помогне (зависи какъв е).
2. Възпаление на нерва на зъб от тази страна и на тази челюст (т.нар/ пулпит). При него се появяват силни болки основно вечер след 18-19ч., усилващи се от студено/топло, и сладко. Обезболяващите трудно повлияват болката. Ако не се лекува това състояние възпалението от нерва излиза от корена в коста и се образува гнойна торбичка (гранулом, периодонтит). При наличие на гной е нормално да има повишена подвижност на зъба. При рентгеново изследване обикновено няма находка, защото е необходимо доста време на инфекцията, зад а разруши костта на върха на корена и едва чак тогава да се види на снимката. Каква е причината да се самоумъртви този зъб? ... ако нма кариес и инфекция под стара пломба, тогава може да се е получило от травма на зъба или от проникване на инфекция от възпалени венци/зъбен камък през странични микроканали към нерва. Лечение: Да се умъртви зъба, да се почисти зъбния камък. Малко вероятно е да са засегнати др. зъби, но ако се чака е възможно.
Това е информацията, която мога да ви дам.
Къде живеете в момента?
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #123  
Стар 9th November 2008, 00:11
listence listence не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Oct 2008
Мнения: 216
По подразбиране

В понеделник ще ми вадят мъдреца и ми е мн нервно
В неделя вечерта ще пия ospexin ,взела съм си и термогел за после да си го слагам на отока
__________________
Мъдрият се учи да може, умният - да знае.
Отговори с цитат
  #124  
Стар 9th November 2008, 10:43
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от listence
В понеделник ще ми вадят мъдреца и ми е мн нервно
В неделя вечерта ще пия ospexin ,взела съм си и термогел за после да си го слагам на отока
Изпийте и един аулин 1ч. преди да отидете. А ако сте нервна и 20 капки валериан ще помогнат, за да подейства по-добре упойката.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #125  
Стар 9th November 2008, 11:19
interes interes не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Nov 2008
Мнения: 3
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
Цитирай:
Първоначално написано от interes
Здравейте!
Виждам, че тук се раздават мъдри съвети свързани със зъбни проблеми Реших да се пробвам и аз с моя проблем. Надявам се да имате търпението да изчетете цялата сага по зъбния проблем.

Започна се миналата събота. Имах чувството,че съм яла нещо и от него долните ми предни зъби са ме заболяли (случвало ми се е някой път като преям със сладко примерно, но нищо сериозно). След като след няколко часа странното усещане не си замина се притесних, но реших, че до вечерта ще се оправи... Вечерта, в момента, в който легнах такава болка ми обзе лявата част на главата, че имах чувството, че ще са ми последните мигове на тая земя. Друг път съм имала развален зъб, който да ме боли, но болката от тази нощ беше несравнима. Както и да е- с едно болкоуспокояващо (дафалган) всичко беше ок. На сутринта като се събудих трябваше да взема още едно... След няколко часа още едно... Болките не преставаха- долните зъби в ляво..всички зъби.
За щастие си имах контролен преглед при зъболекарката в понеделник. След преглед и снимки тя не установи нищо. Нямам развалени зъби, а на снимките не се виждат никакви скрити проблеми. Единственото, което и направи впечатление е един от предните зъби е малко по-тъмен от другите. Аз все още разлика не виждам, но се осланям на нейното професионално око. Специално снима само този зъб... нищо. А мен не ме болеше той, а всички зъби заедно. Изпрати ме вкъщи с антибиотик, ибупрофен и час за след 2 седмици.
Вечерта и през нощта положението беше да не кажа и по-зле. На следващия ден отидох за второ мнение при друг зъболекар. Пак снимки и пак нищо. Няма инфекции, няма кариеси, няма пулпити. Той каза,че според него този въпросен преден зъб не е проблемен и антибиотика едва ли ще помогне в случая. Изписа ми още по-силни болкоуспокояващи за през нощта и ми даде час за след 2 седмици.Междувременно мина вече една седмица. Болката определено намаля в изминалите два дни, но все още си пия поне по 3 болкоуспокояващи. Болката се концентрира предимно в този зъб, който според моята зъболекарка "умира". В момента положението е така и така- хем ми се иска да вярвам, че това е единствения проблем, който ще се реши с махане на нерва, хем нещо ме човърка отвътре, че може да има още нещо.
Главно две неща ме притесняват. Първото е, че този преден зъб ми е като упоен в момента. Такова чувство не съм имала никога до сега. Вчера забелязах и че се клати леко... Това нормално ли е ? Обяснявам си го с факта, че има инфекция и това го прави неустойчив. А ако има инфекция защо нищо не се виждаше на снимките ? И от какво може да се предизвика инфекция при положение че самия зъб е бил здрав, както и тези около него?
Второто нещо, което ме притеснява е факта, че искат да ми извадят нерва. Страх ме е да не се окаже, че има по-сериозен проблем, който е предизвикал тази болка и този проблем ще навреди и на другите зъби.
Как да разбера ? Кого да търсия и какво да търся ? Четох в интернет много неща, но не намирам нищо по въпроса.
За уточнение живея в чужбина и тук зъболекарите не дават часове по спешност...
И една дума, която обобщава всичко... драма
Сагата ви наистина е за съболезнования... Цяла седмица болки е нещо ужасно.

Има според мен 2 причини, които биха довели до подобен проблем:
1. Възпаление на венците - остро и генерализирано, в резултат на което се появява болка в група зъби, болка от стъдено, болка от сладко. Обикновено тогава има и доста подвенечен камък, кървене от венците и те за лилави на цвят. Спасението е почистване на зъбния камък, профилактика на венците, антибиотика ще помогне (зависи какъв е).
2. Възпаление на нерва на зъб от тази страна и на тази челюст (т.нар/ пулпит). При него се появяват силни болки основно вечер след 18-19ч., усилващи се от студено/топло, и сладко. Обезболяващите трудно повлияват болката. Ако не се лекува това състояние възпалението от нерва излиза от корена в коста и се образува гнойна торбичка (гранулом, периодонтит). При наличие на гной е нормално да има повишена подвижност на зъба. При рентгеново изследване обикновено няма находка, защото е необходимо доста време на инфекцията, зад а разруши костта на върха на корена и едва чак тогава да се види на снимката. Каква е причината да се самоумъртви този зъб? ... ако нма кариес и инфекция под стара пломба, тогава може да се е получило от травма на зъба или от проникване на инфекция от възпалени венци/зъбен камък през странични микроканали към нерва. Лечение: Да се умъртви зъба, да се почисти зъбния камък. Малко вероятно е да са засегнати др. зъби, но ако се чака е възможно.
Това е информацията, която мога да ви дам.
Къде живеете в момента?

Благодаря много за насоките. Настина много неща стават ясни, но със сигурност отхвърлям първия вариант, защото никога не съм имала проблеми с венците.
Имам доста добре поддържани зъби- не са перфектни, но ходя на 6 месеца на профилкатичен преглед и оправям всички възможни проблеми още в зародиш.
Остава да се надяваме да се оправи всичко с вадене на нерва. Антибиотика явно наистина е започнал да действа, защото вчера съм пила само едно болкоуспокояващо.
Въпреки това причината остава все още мистерия, защото нямам нито един от изброените от вас проблеми. Надявам се всичко да мине добре! Ще ви информирам за крайния резултат
P.S. И живея в Белгия.
Отговори с цитат
  #126  
Стар 9th November 2008, 11:39
listence listence не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Oct 2008
Мнения: 216
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
Цитирай:
Първоначално написано от listence
В понеделник ще ми вадят мъдреца и ми е мн нервно
В неделя вечерта ще пия ospexin ,взела съм си и термогел за после да си го слагам на отока
Изпийте и един аулин 1ч. преди да отидете. А ако сте нервна и 20 капки валериан ще помогнат, за да подейства по-добре упойката.
Добре,ще го направя. Може би и след операцията като мине действието на упойката пак ще пия аулин.
__________________
Мъдрият се учи да може, умният - да знае.
Отговори с цитат
  #127  
Стар 9th November 2008, 12:35
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Може,макар и да няма да те боли веднага след пускането на упойката.
Той Факих ше ти каже кога да си слагаш кърпа с лед и т.н. и всичко което е нужно да знаеш,спокойно
Отговори с цитат
  #128  
Стар 15th December 2008, 16:58
dariadim dariadim не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Dec 2008
Мнения: 1
По подразбиране киста

Здравейте,
Искам да попитам за причините за поява на киста.Безсиптомно се е появила такава под зъба ми.
Лекарите и хирурга,който огледа снимките,ми казаха че каналите са идеално запълнени,т.е. отпада възможността да е възпаление от неправилно запълнени корени.Зъбът е умъртвен,няма как да е в резултат на травма.опитвах се всякак да убедя лекарите и хирурга,да спасят зъба ми като само го оперират,но ми казаха,че няма такъв вариант.Няма как да приложа ренгеновата снимка тук,но кажете ми има ли по принцип възможност за оперативно лечение на киста,но без екстракция на зъба?Благодаря предварително
Отговори с цитат
  #129  
Стар 15th December 2008, 18:13
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране Re: киста

Цитирай:
Първоначално написано от dariadim
Здравейте,
Искам да попитам за причините за поява на киста.Безсиптомно се е появила такава под зъба ми.
Лекарите и хирурга,който огледа снимките,ми казаха че каналите са идеално запълнени,т.е. отпада възможността да е възпаление от неправилно запълнени корени.Зъбът е умъртвен,няма как да е в резултат на травма.опитвах се всякак да убедя лекарите и хирурга,да спасят зъба ми като само го оперират,но ми казаха,че няма такъв вариант.Няма как да приложа ренгеновата снимка тук,но кажете ми има ли по принцип възможност за оперативно лечение на киста,но без екстракция на зъба?Благодаря предварително
Не винаги добре изглеждащи/запълнени канали на рентгенова снимка говорят за липса на инфекция в кореновия канал. Причините за това може да са много - не добро почистване и дезинфекциране на каналите преди запълването, вида на каналопълнежното средство (ако е паста - често създава проблеми), от вида и качеството на пломбата/короната. Ако зъбът е пукнат или сцепен също може да се появи киста (това е лошо, защото със сигурност зъбът ще е за вадене).
Проблемът м иоже да е комбинация от пародонтален и ендодонтски произход (корени и венци).
Във всички случаи трябва да се установи дали кистата е свързана със зъба (резидулана или радикуларна киста). Ако бяхте моя пациентка, щях да ви препоръчам отваряне на зъба и оглед в началото на каналите за пукнатина. Оглед отвън за пукнатина. Ако няма тогава прелекуване на каналите и адекватно херметизиране на зъба (с възстановяване или корона). Проследяване на случая 1-2-3 год. и евентуално тогава, ако няма промяна или има увелиение - отрязване на корена (зависи от големината на кистата).
Разира се това са само разсъждения, но какво точно трябва да се направи може да се установи при обстоен преглед и клинични изследвания.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #130  
Стар 19th December 2008, 06:08
cherries cherries не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Dec 2008
Мнения: 17
По подразбиране

Здравейте,
Случаят ми е аналогичен с потребителката от Белгия. Болят ме всички зъби от ляво и при преглед - нищо.
От рентгеновата снимка на кътниците се видя един малък кариеs, но според зъболекарят не е вeрoятна причина за такъв цялостен дискомфорт.
При прозяване и смях дори ме боли и кожата около устата с много леко придърпване. Болката я чувствам ту в един зъб, ту в друг (а в началото беше във всички и горе, и долу).
Имате ли идея за вероятна причина?
Венците ми не са добри, но пак според лекаря ако са те причината биха се подули поне и биха ме боляли самите те.

Зъбите ми са страшно зле, в смисъл полагам грижа, но въпреки всичко имам много пломби (много лош ген), за капак и мост на предните горни зъби, който трябваше да сложа на младини преди двайсетина години. Сега съм на 38.
Имам много въпроси, но засега бих била благодарна на отговор по този.
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Проблемсъсзъбите
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 01:04.