IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 21st February 2007, 23:14
uspeh uspeh не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Мнения: 1 522
По подразбиране Екологичната обстановка в град Суворово

Община Суворово е разположена в източната подобласт на Дунавската хълмиста равнина с надморска височина в занижената си западната си част от 100-200 м и 200-300 м в останалата си част с разчленен платовиден релеф.
Административен и културен център на общината е гр.Суворово,който се намира в умерено континенталната климатична област.Разположен е на 34 км северозападно от областния център – гр.Варна, на 56 км югозападно от гр. Добрич и на 59 км източно от гр. Шумен. През града преминава жп линията Варна-Кардам. Територията на Суворово е 301 ха.
Климата е умерено континентален. Летните горещини са продължителни, а зимата е студена. Средната годишна е от порядъка на 10-11 С. Най – чести са северо-източните ветрове през зимата, през лятото северните, а най-силни са западните. Слабо се чувства бризовата циркулация. Често падат мъгли. Валежите са под средните за страната.
Община Суворово се характеризира като район с карстови подземни води, които са напорни. Най-мощен и с най-голямо практическо значение е валанжския хоризонт, които обхваща цялата територия и се разкрива по сондажен път на дълбочина 1000-2000 м. Дебитът на сондажите е значителен от 25-60 л/сек. От съществено значение са водите от валанжския хоризонтал, които се използват за промишлени и битови нужди, а водите от сарматския водоносен хоризонт, които се ползват за питейни и битови нужди. Разчленените форми, особено в североизточната част приютяват безотточни дерета, които при с. Николаевка събират води в два язовира, които са държавна и общинска собственост, а в с. Левски има един държавен язовир и три развъдника под язовирната стена.
Почви- почвите са основен природен ресурс, който оказва влияние върху развитието на икономиката на селищата и инфраструктурата в общината.
Съобразно техните агропроизводствени качества се очертават два района:
- югозападен с преобладаване на карбонатни и типични черноземи, подходящи за развитие на селскостопански култури като пшеница, ечемик и ранно-пролетните с къс вегетационен период. Слабо и средно ерозираните почви тук са подходящи за лозови насаждения
Значителен дял заемат и плитките каменисти скални почви, разположени южно от с. Чернево и с. Просечен и североизточно от гр. Суворово, които в голямата си част се използват за добиване на камък, чакъл и други фракции.
- североизточен с преобладаване на излужени и оподзолени черноземи, характеризиращи се с високо потенциално и ефективно плодородие за култури като царевица, люцерна и др.
Североизточно от с. Николаевка се срещат и сиви горски почви.
Геоложките условия в общината са разнообразни.Най-старите геоложки формации, разкриващи се на територията на общината са глинестоваровит тип /глинести прослойки от мергели/ с дебелина 50-100 м. и обхваща югозападната част на разглежданата територия около с. Чернево.
Община Суворово е бедна на полезни изкопаеми. Установени са известни запаси от варовици, подходящи за пътно строителство. В района на находището са разработени и функционират кариери за трошен камък край гр. Суворово и с. Чернево.
На територията на общината преобладават широколистни гори-цер,акация,габър. Близо 70% от тези гори са със стопанско предназначение.
Видовото разнообразие на животните на територията също не е голямо.Представено е предимно от различни видове птици,гризачи,диви свине,зайци,благороден елен, сърни и др.
От възникването си до днес ,днешния град Суворово, а в миналото Козлуджа запазва своя постоянен приоритет сред селищата от близката околност.До освобождението Козлуджа е център на околия,от тук е минавал важен път – от Полша през Молдавия и Влашко – за Одрин и Цариград.Село Козлуджа е свързано с победоносната битка на легендарния пълководец Суворов през Руско-турската война от 1774 година.
Днес в състава на общината влизат 9 селищни единици,в т.ч. и гр.Суворово заедно с още осем села.Населението на общината е 8056 жители към 31.12.1997 година,а гр.Суворово с 5084 жители.
Северно от гр.Суворово се намира местността “Горски кладенец”,която служи за зелена зона и предлага подходящи условия за отдих в двете хижи,ресторант и в околната вековна гора.В структурно отношение града е разделен на две зони,които са определени с решение на Общинския съвет.
Град Суворово е разположен в богат селскостопански район с развито растениевъдство и животновъдство. Няколко земеделски кооперации,сдружения , частни стопани и фермери произвеждат земеделска продукция,развиват говедовъдството,овцевъдст ото и птицевъдството,произвежда основно в петте малки цеха кисело мляко и др.млечни продукти.
Държавното лесничейство Суворово стопанисва горски фонд и на още две съседни общини с площ 12 000 ха,предоставя за ловен туризъм благороден елен,сърна и дива свиня с добри трофейни качества.
На територията на общината са изградени две електрически подстанции – “Добруджа” и “Варна”,като последната е най-голямата в страната и с най-важно значение за енергийната система в страната.
Съществуват още няколко предприятия,частни фирми,просветни звена-две средни училища,ЦДГ ,поликлиника и две аптеки,два банкови клона читалище,жилищни блокове и др.
Посредством четвъртокласната пътна мрежа гр.Суворово се свързва с областния гр.Варна-34 км, с гр.Добрич-56 км, с гр.Шумен-59 км,а чрез жп линията със София и Кардам.
Основните социално-икономически показатели на община Суворово са :
*Население /1997 г/ 8106
*Обща площ/км.км/ 216
-Гъстота на населението/ч.кв.км/ 37.5
-Градско население % 63
-Населени места-бр. 9
-Налични жилища-бр. 2915
-Население под 20 год.- % 24
-Население под 60 год.- % 2
__________________
...
Отговори с цитат
  #2  
Стар 21st February 2007, 23:20
Аватара на леля мичИ
леля мичИ леля мичИ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2006
Мнения: 4 866
По подразбиране


Абе, Успех-е, утрепа ме с тая тема
...аз тъкмо щях да пусна невероятно интересната и интригуваща тема "Колко е часа ?", ама ти ме закопа... 2001
__________________

Умният сам си създава щастие !
Отговори с цитат
  #3  
Стар 21st February 2007, 23:25
Police MAIN Police MAIN не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: В най-смелите ти мечти!
Мнения: 1 755
По подразбиране

Ммм да!След подробен прочит на всичко вече съм доста на "ти" с темата за "Община Суворово"
__________________
СПАМ = Само Пиша А не Мисля
Отговори с цитат
  #4  
Стар 22nd February 2007, 01:12
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране


Темата е невероятно интересна, благодаря ти
Отговори с цитат
  #5  
Стар 22nd February 2007, 18:38
BoXko BoXko не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2005
Мнения: 989
По подразбиране

Темата е невероятно БЕЗИНТЕРЕСНА !!!
__________________
**По обективни причини може да се забелязват дразнещи тенденциозни правописни грешки в мненията ми. Съжелявам на мен не ми прави впечетление !!**
Или С всички , или На всички !!
Отговори с цитат
  #6  
Стар 22nd February 2007, 21:26
uspeh uspeh не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Apr 2006
Мнения: 1 522
По подразбиране

Е това е целта - да прави "конкуренция" на многото други такива Copy+Paste
__________________
...
Отговори с цитат
  #7  
Стар 22nd February 2007, 21:29
Slyn4islava Slyn4islava не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2006
Град: around
Мнения: 1 184
По подразбиране

ХАхахаа, даже и въпрос липсва.
__________________
"....I want you love and I want your revenge,
I want you love, I don't wanna be friends...."
Отговори с цитат
  #8  
Стар 22nd February 2007, 21:30
BoXko BoXko не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2005
Мнения: 989
По подразбиране

Да зема и аз да пусна една за Ихтиман ли ?
__________________
**По обективни причини може да се забелязват дразнещи тенденциозни правописни грешки в мненията ми. Съжелявам на мен не ми прави впечетление !!**
Или С всички , или На всички !!
Отговори с цитат
  #9  
Стар 23rd February 2007, 10:00
Аватара на Aset
Aset Aset не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2005
Град: София
Мнения: 1 206
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от uspeh
Е това е целта - да прави "конкуренция" на многото други такива Copy+Paste
Трябваше да я озаглавиш "Еротичната обстановка в ..." да видиш какво се казва интерес!
__________________
Искам да съм мъничък вълшебник,
за да мога с пръчица в ръка
да създам магически учебник,
който се нарича "Доброта"!
Отговори с цитат
  #10  
Стар 23rd February 2007, 10:23
lenda lenda не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Aug 2006
Град: Варна
Мнения: 1 479
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Aset
Трябваше да я озаглавиш "Еротичната обстановка в ..." да видиш какво се казва интерес!
Или нещо от рода.."Как се отразява еротичната обстановка в Суворово върху оператотите на доячна единица "
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ЕкологичнатаобстановкаградСуворово
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 23:38.