IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 30th July 2009, 18:35
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране Шифърът на Леонардо - истина или лъжа?

С огромна доза срам, заявявам, че чак днес гледах филма и съм доста запленена от всичко, което видях. ( Ще прочета и книгата, защото знам, че е по-хубава ).
Та, какво ще кажете по темата? Истина или поредната манипулативна лъжа? Аз лично много се запалих и смятам да се разровя из книги и интернет и да проверя всички факти..

Според мен, на този етап ( неподготвена ), смятам, че в това има голяма доза истина. И определено има логика. Винаги съм смятала, че Иисус е обикновен човек, чиято смелост и качества на личността са многократно преувеличени с цел манипулиране на хорското мнение и постигане на могъщество и власт. Църквата е една от най-силните " органи ", които контролират човешките мисли, вярвания и път, която от своя страна дължи силата си на идеята, че Иисус е с велики способности и т.н. И по тази логика тя има изгода да пази в тайна наследниците му, защото разкрият ли се те църквата губи правомощията и силата си. Тук идва и въпросът възможно ли е да се роди човек с магически и невероятни способности, защото докаже ли се обратното, тезата на автора се потвърждава.

Е?
__________________
жия
Отговори с цитат
  #2  
Стар 30th July 2009, 18:55
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Хев, книгата е убийствена! Иначе за всичко което казваш сме на едно мнение
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #3  
Стар 30th July 2009, 19:08
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране

В момента чета поредица от анализи по темата и определено съм съгласна с едно - " Макар и по-голяма част от съдържанието й да е художествена измислица тя поставя “сериозни” въпроси за същността и авторитета на Църквата.
... Мълчанието на Православната църква и богословите по този въпрос е свидетелство, че поставените въпроси наистина са сериозни и лисват аргументирани доказателства за отхвърлянето на подобна теория. "

Из интернет се срещат различни мнения и според мен те се ръководят от вярванията и разбиранията за църквата, личния си опит и т.н.

На няколко места се поставя въпросът:
- " Ако Христос е бил обикновен смъртен пророк, който е оставил потомство тук на земята, както се описва в книгата, кой от апостолите би изложил живота си на опасност за разпространението на учение, проповядвано от смъртен като тях? "
Според мен Иисус за времето си е бил прекалено умен, съобразилен и харизматичен и това го е правило различен и е привличал вниманието. Ето защо не е толкова странно, че апостолите са го следвали неотлъчно. Примери има и в съвременната история ( Бойко Борисов .. хах ). С времето общност от хора е решила, както казах вече, да се възползва от това и да засили качествата му с цел контролиране на масата.

Е, дори лъжа, книгата поставя много въпроси, които не намират отговори все още.
__________________
жия
Отговори с цитат
  #4  
Стар 30th July 2009, 19:08
Аватара на valeto
valeto valeto не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2005
Град: София
Мнения: 9 208
По подразбиране

Препоръчвам ти да прочетеш "Светата кръв и свещения граал", определено ще ти хареса повече.
__________________
. LIVE . RIDE . FLY
Отговори с цитат
  #5  
Стар 30th July 2009, 19:10
Аватара на heavenkata
heavenkata heavenkata не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Град: Дряново/Габрово
Мнения: 2 041
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от valeto
Препоръчвам ти да прочетеш "Светата кръв и свещения граал", определено ще ти хареса повече.
Да, попаднах и на нея. На доста места е препоръчана. Имам го в предвид.
__________________
жия
Отговори с цитат
  #6  
Стар 30th July 2009, 19:31
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

А защо те интересува този въпрос? Отговорът какво ще промени в живота ти, мисленето ти и действията ти?
Какво значение има дали Исус изобщо е съществувал и дали е имал наследници? Ако това е така, ти ще станеш ли по-щастлив човек?
Днес съществуват много хора, които са хиляди пъти по-харизматични и интелигентни от евентулно съществувалия Исус преди 2000 години.
Интересно ми е да разбера кой от днешните интелектуалци най-много е запленил твоите прекрасни младежки виждания. Ще се радвам, ако ми отговориш.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #7  
Стар 30th July 2009, 19:56
Аватара на HATE
HATE HATE не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: NWBG
Мнения: 4 031
По подразбиране

Важно е да се спомене, че "Светата кръв и свещеният граал" е послужила за основа на написването на "Шифарът на Леонардо". Дори преди известно време авторите на "Светата кръв и свещеният граал" съдиха Дан Браун за плагиатство, но не спечелиха делото.
__________________
Hagh qoHpu' neH HeghtaHvIS SuvwI'pu'
Не малко народ се е удавил в ривъра!
Отговори с цитат
  #8  
Стар 30th July 2009, 20:40
Аватара на mimika
mimika mimika не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2008
Мнения: 2 493
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от жоро66
Хев, книгата е убийствена! Иначе за всичко което казваш сме на едно мнение
Съгласна, книгата е страхотна
Отговори с цитат
  #9  
Стар 30th July 2009, 21:09
Аватара на MILI
MILI MILI не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2007
Град: София
Мнения: 5 461
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
А защо те интересува този въпрос? Отговорът какво ще промени в живота ти, мисленето ти и действията ти?
Какво значение има дали Исус изобщо е съществувал и дали е имал наследници? Ако това е така, ти ще станеш ли по-щастлив човек?
Всичко, което четем и учим е с цел да станем по- щастливи хора ли е?!Има знание заради самото знание, а някои хора наистина ги запленява историята. Може би не ставаш по- щаслив, но със сигурност научаваш нещо Всеки има различни интереси.
По темата чела съм и двете книги."Шифърът на Леонардо" определено е по- интригуващия вариант за мен. Повече увлича като сюжетна линия, може би и автора е от значение.
__________________
никога не може да сме сигурни, че едно заглушено мнение не съдържа част истина...
Отговори с цитат
  #10  
Стар 30th July 2009, 21:33
Аватара на valeto
valeto valeto не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2005
Град: София
Мнения: 9 208
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от MILI
По темата чела съм и двете книги."Шифърът на Леонардо" определено е по- интригуващия вариант за мен. Повече увлича като сюжетна линия, може би и автора е от значение.
"Шифърът на Леонардо" е художествен роман, затова е по-лесна за четене. Докато Майкъл Бейджънт, Ричард Лий и Хенри Линкълн правят по-скоро научно изследване и анализ.
__________________
. LIVE . RIDE . FLY
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: ШифърътнаЛеонардоистинаилилъжа
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 10:27.