IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 16th November 2011, 01:39
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране Фундаментален въпрос за еволюцията на характера

Всеизвестно е, че нормалното положение на нещата във Вселената е движението, ака промяната.
Когато околната среда се променя и те подтиква към адекватна реакция и съответно личностна промяна, с цел адаптиране към новосъздалите се условия.... вие какво правите?

1. Променяте се?
2. Държите на себе си и се съпротивлявате?

Сега, знам, че според Дарвин еволюцията е по-добрата опция пред изчезването на вида, но се счита че хомо сапиенс са надарени с воля, и могат да правят личностни избори..

Извинявам се, че ми е отнесен въпроса, но не съм спала от 48 часа. А ме вълнува темата. Дано някой ме разбере какво питам.
Чиърс!
__________________
Ring the bells that still can ring. Forget your perfect offering. There is a crack in everything. That's how the light gets in.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 16th November 2011, 01:46
Аватара на lullaby
lullaby lullaby не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2009
Град: София
Мнения: 1 501
По подразбиране

Мисля, че разбирам въпроса ти. Аз лично се променям. Всеки следващ контакт допринася за личностно развитие. Всяка нова ситуация добавя опит и развива менталния капацитет. Например преди една година бях доста по-освободена и наивна, но нещата така се променят, че в момента съм много по-сериозна и сдържана, отколкото ми се иска да бъда. Оценявам най-вече гадните случки, от които най-много каляваме характера си. Не мога да си представя да спра на едно място и да не продължавам развитието си.
__________________
Съзнанието си е мое. Подсъзнанието също, макар да си прави каквото си поиска!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 16th November 2011, 01:53
Аватара на универсален
универсален универсален не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2011
Мнения: 1 134
По подразбиране

Според мен 'промяна' и 'съпротива' като понятия са субективни. Зависи от наблюдаващия на действието/противодествието. Най-логично би било (в ситуацията, описана от Nells) съпротивлявайки се, да се променяш.
Иначе, ако няма съпротива как ще разбереш, че тази среда ти действа и се опитва да те променя, и го прави или пък не успява..

А сега ще ти отговоря конкретно на т'ва, което си мисля, че питаш -

Прецени обстоятелствата разумно и приеми как би било най-изгодно за теб,с оглед на ситуацията, в която си в момента.
Без да правиш компромиси със себе си, които ще нарушат вътрешния ти мир.

Последно редактирано от универсален : 16th November 2011 на 01:59
Отговори с цитат
  #4  
Стар 16th November 2011, 01:59
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране

То цялата ми вътрешна борба идва от един въпрос, който ме тормози от години:

Кой съм аз?

Мога ли да кажа Аз съм бяла.
Ако утре завали дъжд и ме окаля, бих ли станала черна за да не ходя ликьосана или ще остана бяла(и ликьосана) просто защото това съм аз, а аз съм бяла?

До каква степен трябва да остояваме себе си. И ако продължаваме да се променяме до безкрайност, няма ли на финала да се окажем съвсем различен човек, от този, който сме били на старта? И преди да кажете, че това е смисъла на живота, нали докато крачим по пътя постоянно повтаряме Аз съм такъв и онакъв - това значи ли, че никога не сме такива и онакива, защото всъщност постоянно се променяме?
__________________
Ring the bells that still can ring. Forget your perfect offering. There is a crack in everything. That's how the light gets in.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 16th November 2011, 02:07
Аватара на универсален
универсален универсален не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jun 2011
Мнения: 1 134
По подразбиране

Ти си точно тази личност, като която се възприемаш точно в този момент. Може би в следващия ще се въприемаш иначе или пак така.

Лично мое мнение -
не смятам, че промяната трябва да е самоцел. Или една от целите, които съзнателно се опитваме ежедневно да 'внедрим' в нас и да повярваме в нея. Не вярвам, защото тогава може желанието за промяна да е просто илюзия и да ме обърка още повече, след постигането й.

Ако имам нужда от промяна, то тя ще се появи при мен под различни форми и варианти, в правилния момент и аз просто трябва да избера един от тях.
Може да е съзнателен избор, може и да не е. Май по-често не е.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 16th November 2011, 02:07
Аватара на lullaby
lullaby lullaby не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Sep 2009
Град: София
Мнения: 1 501
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Nells Виж мнението
До каква степен трябва да остояваме себе си. И ако продължаваме да се променяме до безкрайност, няма ли на финала да се окажем съвсем различен човек, от този, който сме били на старта? И преди да кажете, че това е смисъла на живота, нали докато крачим по пътя постоянно повтаряме Аз съм такъв и онакъв - това значи ли, че никога не сме такива и онакива, защото всъщност постоянно се променяме?
Не мисля, че основните човешки ценности се променят така лесно. Например ако си човек, който държи на достойноството си, надали днес ще го браниш с цената на всичко, а утре ще го захвърлиш на улицата. Универсалните човешки ценности не се променят, по-скоро се променя начинът, по който ги прилагаме.
__________________
Съзнанието си е мое. Подсъзнанието също, макар да си прави каквото си поиска!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 16th November 2011, 02:16
Аватара на Нелка
Нелка Нелка не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jan 2011
Град: London
Мнения: 2 759
По подразбиране

Цитирай:
Лично мое мнение -
не смятам, че промяната трябва да е самоцел. Или една от целите, които съзнателно се опитваме ежедневно да 'внедрим' в нас и да повярваме в нея. Не вярвам, защото тогава може желанието за промяна да е просто илюзия и да ме обърка още повече, след постигането й.
Това ми хареса. Ще го приема за истина.
Изпитвам известен дискомфорт напоследък, защото най-близките ми хора постоянно ми натякват, че трябва да променя дадени аспекти от характера си, които видимо ми вредят. А аз си ги харесвам точно тези аспекти. Въпреки, че ми вредят. Мисля, че те ме правят уникална и АЗ-ът ми се изразява по-пълноценно. Остава само моментът с вреденето, който е неприятен, но.. смятам да допусна промяна да се случи (ако ще се случва) от самосебе си.

Цитирай:
Универсалните човешки ценности не се променят, по-скоро се променя начинът, по който ги прилагаме.
Това много ми хареса!
Ако аз разсъждавах така на 18, нямаше да съм в това положение на 27...
Малко повече флексабилност не би навредила на принципите, нали?
__________________
Ring the bells that still can ring. Forget your perfect offering. There is a crack in everything. That's how the light gets in.
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Фундаменталенвъпросзаеволюциятанахарактера
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 12:43.