IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 26th October 2009, 17:07
Аватара на gwendoline
gwendoline gwendoline не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: The Garden of Eden
Мнения: 9 049
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
[ На мен ми звучи много хубаво.
.
Да, и на мен ми звучи много хубаво, мило... не ми разваляй това хубаво усещане, в случай, че откриеш, че не е така...
Отговори с цитат
  #12  
Стар 26th October 2009, 17:12
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Поругаване на семейна чест! Историята гъмжи с подобни примери. Филма "Козият рог" до някъде, (да не кажа основно - третира проблема)

Изнасилват жена ти, педофилстват с детето ти! Ако имаш възможност да хванеш насилника, преди да са пристигнали полицаите - му размазваш главата с първия попаднал ти тежък предмет, знаейки, че ще платиш жестоко за това, живота ти ще е провален защото от затвора ще излезеш след 20 години, но....го правиш без да се замисляш. Насилникът, осмелил се да оскверни честа на семейството ти го няма физически! Разбира се, това не е единствения пример.

А може би тълкувам погрешно понятието "семейна чест"
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #13  
Стар 26th October 2009, 17:26
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

достойнство
мн. достойнства, ср.
1. Само ед. Положително качество на човек, което се основава върху правилна самооценка, съзнаване на качествата и самоуважение. Пазя достойнството си.
2. Положително качество, преимущество. Достойнствата на един такъв подход са ясни.

Ох, съвсем се забатачих сега.
Ако става въпрос за самоуважение, как някой може да нарани достойнството ми? Самоуважението не се ли базира в такъв случай на собственото ми познание за самия мен? От какво трябва да го пазя тогава? Как може някой да го нарани, след като аз знам що за човек съм?
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #14  
Стар 26th October 2009, 17:32
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Не знам, имам чувството, че колкото по задълбаваме в разсъжденията, ще стигнем до извода, че чест и достойнство = чувство за малоценност или по скоро чувство, че си уязвим от превъзхождащи те по нещо субекти, липса на достатъчно доверие в другите, колебливост!

И на мен нещо ми е тъмна тази материя.....

Човек с недъг, или крив нос, или клепнали уши и т.н., ще има по крехко чувство за чест и достойнство от еди уверен в себе си човек! Така мисля аз.
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #15  
Стар 26th October 2009, 18:25
Аватара на Пипилота
Пипилота Пипилота не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Oct 2006
Мнения: 3 199
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Ох, съвсем се забатачих сега.
Ако става въпрос за самоуважение, как някой може да нарани достойнството ми? Самоуважението не се ли базира в такъв случай на собственото ми познание за самия мен? От какво трябва да го пазя тогава? Как може някой да го нарани, след като аз знам що за човек съм?
Ти не го пазиш, ти го изявяваш когато е нужно. Защото много хора ще сметнат, че правейки или неправейки нещо ти не притежаваш достойнство, ще го потъпчат, ще потъпчат човешките ти права. Да имаш достойнство и да носиш главата си високо са част от човешките ти права. Да отидеш на гилотината, пак можеш да го сториш с достойнство, нали?
За мен тези качества (за мен са качества, не комплекси, мое мнение, как стигнахте до този извод дори не разбрах?) са тясно обвързани с благородството, с тежестта на дадената дума, с честните отношения между хората.
__________________
Nobilitas obligat
По-добре всички да те мислят за глупак, отколкото да постнеш и да разсееш всякакви съмнения!
Отговори с цитат
  #16  
Стар 26th October 2009, 19:00
Аватара на Бобето
Бобето Бобето не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Apr 2008
Град: PK
Мнения: 5 327
По подразбиране

За едни може да си достоен за други може да не си.............но важното е каква е твоята лична себеоценка.
Васяко тежко унижение води до загубване на достойнството, понякога обаче едно нещо ни подтиква да пренебрегнем достойнството и честта си за да съхраним друго нещо.
Всички ние правим много компромиси, понякога твърде много, което може би води до потъпкване на достойнството, но така трябва да е, защото хора вманиячени да незагубят достойнството си , забравят че в Живота има много по-важни и стойностни неща, а и най-хубавото на честта и достойнството е , че те могат да се възтановят и изградят отново и отново.
Отговори с цитат
  #17  
Стар 26th October 2009, 19:05
Аватара на pifco
pifco pifco не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Apr 2008
Град: Plovdiv
Мнения: 3 820
Изпратете съобщение чрез ICQ до pifco Изпратете съобщение чрез Yahoo до pifco
По подразбиране

аз не знам точно ,но лично за мен е важно да направиш така ,че хората да те уважават ,да вдъхваш респект,но това в никакъв случай не значи страх .Много е важно ,ама много ,да си точен с хората,тогава те рано или късно те оценяват и усещаш желанието те да искат да са около теб,да разбереш ,че толкова хора те уважават ,че не ти стига времето да си с всички.Но ако ме питат дали бих поел ръкавица и да се стреляме с някой.....едва ли ,по скоро бих намерил друг начин да се справя със ситуацията.Достойнството е в самите нас ,и си е за нас,другите само могат да предполагат дали е така или не,аз да правя каквото смятам за редно и правилно според нормите на обществото (макар ,че вече е изродено)а как ще го приемат си е тяхна работа
__________________
http://www.sinyatabezdna.com/
Отговори с цитат
  #18  
Стар 26th October 2009, 19:08
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Пипилота
Ти не го пазиш, ти го изявяваш когато е нужно. Защото много хора ще сметнат, че правейки или неправейки нещо ти не притежаваш достойнство, ще го потъпчат, ще потъпчат човешките ти права. Да имаш достойнство и да носиш главата си високо са част от човешките ти права.
Мило, тук не съм съгласна. Първо, не смятам, че трябва да изявявам пред когото и да било самоуважението си (ако това значи достойнство). Второ, какво смятат или не смятат хората за мен, няма никакво значение. Самият факт, че човек се интересува от мнението на другите за себе си за да изгради своето собствено, означава, че не се самоуважава. Как може някой да потъпче моето самоуважение? Това не е практически възможно, само аз мога да загубя уважение към себе си, става дума за моето мнение за мен самата, то не се гради върху мнението на другите. За да се самоуважава, човек трябва да живее според собствените си преценки за добро и зло, а не според чуждите. Тъй че никой не може да ми отнеме самоуважението. Разбира се, че е мое право да нося главата си високо, но това зависи само от мен и от никой друг.
Наистина съм склонна да се съглася, че човек, чието чувство за достойнство зависи от чуждото мнение или действия, все още няма изградено лично мнение за себе си и поради тази причина се влияе. Не бих казала, че става дума чак за комплекси, но някаква неувереност има. Не е намерил себе си, с две думи.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #19  
Стар 26th October 2009, 19:18
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от pifco
Достойнството е в самите нас ,и си е за нас,другите само могат да предполагат дали е така или не,аз да правя каквото смятам за редно и правилно според нормите на обществото (макар ,че вече е изродено)а как ще го приемат си е тяхна работа
Ей това не моеш ме накара посмъртно да направя
Отдавна съм го зачеркнала това общество с дебел черен маркер
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #20  
Стар 26th October 2009, 19:24
Аватара на gwendoline
gwendoline gwendoline не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: The Garden of Eden
Мнения: 9 049
По подразбиране

Съгласна съм и аз с това, което каза, дума по дума. Само едно изреченийце ми избоде очите - изречение, с което не мога да се съглася.
Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
За да се самоуважава, човек трябва да живее според собствените си преценки за добро и зло, а не според чуждите.
Първо ми изниква въпроса: какво ако неговите преценки за добро и зло са погрешни...? Тогава насреща ни може да стои абсолютно самодоволен социопат, който смята, че си е самодостатъчен и няма нужда от мнение (и помощ в някои случаи ). И? Какво от туй като се самоуважава...? Второ: как да не са важни чуждите оценки, преценки и мнения - че нали живеем "в екип" все пак, заобиколени сме от хора, с които малко или много се съобразяваме, говоря за близки хора предимно. За мен е важно мнението на хората, които ценя и обичам. Не е задължително така да е за всички, но аз лично се чувствам най-добре по този начин. И трето: Че нали човек за да открие своите преценки - трябва да е чул/видял/прочел нечии други - тоест стигаме до извода кое е лошо и кое добро на базата на някаква оценка от житейски опит, прочетена литература, документални филми ако щеш Това пак е своеобразно чуждо мнение най-общо казано, щото не откриваме топлата вода тепърва, а преоткриваме и възприемаме нечия чужда истина/преценка за света около нас, която става валидна за нас самите. И се превръща в наше верую
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Честдостойнство
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 09:23.