IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 26th October 2009, 12:16
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране Чест и достойнство

Как ги определяте за себе си и правите ли разлика между двете?
Полезни или вредни са?
Притежавате ли чувство за чест и достойнство?
Примери?
Вие сте...
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #2  
Стар 26th October 2009, 14:54
Аватара на gwendoline
gwendoline gwendoline не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: The Garden of Eden
Мнения: 9 049
По подразбиране

Ох..ужасна тема... с ужасно разтегливи понятия и примери, сама щесе увериш като почнат да пишат..... Ама айде, си викам, да раздвижа темичката. Не смятам, че притежавам тези "приоритети", от момента, в който родих първото си дете. И от момента, в който започнах да правя компромиси. Със себе си и с другите.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 26th October 2009, 15:29
Аватара на emiko
emiko emiko не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Oct 2008
Град: София
Мнения: 2 648
По подразбиране

"Чест и достойнство" някак ми се връзват повече с минали векове, с този - никак
Отговори с цитат
  #4  
Стар 26th October 2009, 15:35
Аватара на Бобето
Бобето Бобето не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Apr 2008
Град: PK
Мнения: 5 327
По подразбиране

Стрейндж, защо ти не си дала първото мнение............

Аз немисля, че имам достойнство.......правя компромиси нон стоп със себе си, но това не ме прави нещастна!!!
Отговори с цитат
  #5  
Стар 26th October 2009, 15:39
Аватара на apoklistika
apoklistika apoklistika не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 10 502
По подразбиране

Аз шъ замоля да ми се дефинират понятията чест и достойнство, за да реша имам ли ги или не
Отговори с цитат
  #6  
Стар 26th October 2009, 15:57
Аватара на si
si si не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jul 2009
Град: LUX
Мнения: 390
По подразбиране

Тези думи за повечето хора са празни понятия и всеки може да опита да живее с чест и достойнство , но ще му е адски трудно.Тъй като хората са направени по различен начин - някои оцеляват, като се снишават, други като се противопоставят, трети не оцеляват. Това е човешко, просто хората са различни и като цяло не са супергерои или образци на морално съвършенство.
Чест,Достойнство-според мен за да ги имаш,трябва да зачиташ същите в другите хора..
В противен случай и да се биеш в гърдите,че ги имаш,и да си вярваш,че е така.......
Отделен е въпросът какво значат тези думи/качества за теб и какво-за останалите.
__________________
Everything is Going to Be Just Fine...
Keeps Gettin` Better!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 26th October 2009, 16:28
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

И според мен всеки си има негови разбирания за чест и достойнство, аз лично нямам никакви подобни чувства, за мен са напълно изпразнени от съдържание, ще поясня защо.
Забелязала съм, че тъй нареченото чувство за чест е по-скоро някакво усещане за унижение пред хората, така че го свързвам с някакъв непонятен за мен срам пред мнението на другите. Собствена чест не зная какво е, в смисъл зная много добре какъв човек съм, зная какво може да ме нарани, но нищо не е способно да ме обиди (вече, едно време не бях така...).
Достойнството го приемам за нещо по-различно, определям го като подобаващ начин на живот. Достоен живот за хората, според мен, е живот, в който не липсват елементарните условия: храна, вода, лекарства, покрив над главата и 5 парцала за зимата. Не считам, че човешкото ми достойнство е наранено, тъй като имам всички тези неща. Виж, мисля, че хората от Третия свят живеят по недостоен начин, не по тяхна вина, разбира се, така че не считам, че трябва да се срамуват от нещо. Не свързвам достойнството със срам и унижение.
Една приятелка ми каза, че за нея в отношенията са много ценни честта и достойнството, та се запитах само аз ли съм оперирана от подобни "чувства" (всъщност чувства ли са или неща, които пораждат чувства, ако е така, какви чувства пораждат и защо?)
С две думи, малко са ми неясни тези понятия, та искам да си ги разясня, затова се обръщам и към вас. Ако някой счита, че държи на честта и достойнството, нека каже как ги приема и какво значат те за него (затова поисках и примери...)
Тенкс, че се включихте в темата, интересна ми е много, защото ми е непозната.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #8  
Стар 26th October 2009, 16:40
Аватара на gwendoline
gwendoline gwendoline не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jun 2007
Град: The Garden of Eden
Мнения: 9 049
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от strangenick2
Достоен живот за хората, според мен, е живот, в който не липсват елементарните условия: храна, вода, лекарства, покрив над главата и 5 парцала за зимата.
Хахаха...аз пък за пръв път чета подобно тълкувание за "достоен" живот Моята трактовка за живота, който описа току що, по-скоро е "сносен" , но какво общо има с достойнството не разбирам... Да живееш достойно по моите си измислени разибрания означава да бъдеш/даваш пример - с това, което правиш за себе си и другите (като принципи и поведение); тоест да няма неща, които да са в разрез с някакъв вид морал... но може и да не ми е точна представата за достойнство; както вече казах - не се чувствам по съответния начин и не мога да го споделя от опит, за съжаление
Отговори с цитат
  #9  
Стар 26th October 2009, 16:52
Аватара на жоро66
жоро66 жоро66 не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Sep 2008
Град: Пловдив
Мнения: 14 603
По подразбиране

Всеки има чест и достойнство! И във всеки тези чувства са развити по различен начин. Може би при някои започват от 5%, та до 80% най много да речем. Мисля че няма 100% развито чувство за чест и достойнство у никого. (и не само за тези чувства)

Един роб, може да има по развито чувство за чест и достойнство, отколкото един свободен човек. Значи не е свързано със свободата. Различните ценности също са зависими по различен начин. Например, човек може да позволява да буде унижаван и да търпи това, но бурно да реагира, когато се погазва семейната му чест. Някои реагират на чест и достойнство, породени от собствените им комплекси за малоценност.

А дали комплексите за малоценност не са причина, за чувства като чест и достойнство. Според мен те са в основата! Дуел за чест! Някой сваля жена ми. Честа ми е погазена, хората ме намират смешен. Какво ще направя..... или ще си скрия задника и ще се призная за нищожество и страхливец, или ще обявя смъртен дуел на човека, дръзнал да ме стори рогоносец.

Не знам - просто мисля на глас. Това не е мнение, а разсъждение. Наистина не бях се замислял над тези човешки чувства.
__________________
АЗ КАЗАХ !
Отговори с цитат
  #10  
Стар 26th October 2009, 17:04
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от gwendoline
Да живееш достойно по моите си измислени разибрания означава [b]да бъдеш/даваш пример - с това, което правиш за себе си и другите (като принципи и поведение); тоест да няма неща, които да са в разрез с някакъв вид морал...
Може и така да е... На мен ми звучи много хубаво. Но вече на няколко пъти ми се налага да преведа в разни филми думата dignit
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Честдостойнство
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 17:19.