IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 27th September 2007, 08:52
Аватара на milena127
milena127 milena127 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: София
Мнения: 2 265
По подразбиране Учителската стачка

Какво ви е мнението? Подкрепяте ли стачката? Знаете ли какви са исканията на учителите?
Особено ми е любопитно мнението на учениците и родителите им.

ПП. Извинявам се, ако вече е обсъждано, нямах време да търся Админа да се намеси ако е такъв случая, моля.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 27th September 2007, 09:01
chervenokoska_2 chervenokoska_2 не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: сред болката
Мнения: 581
Изпратете съобщение чрез ICQ до chervenokoska_2
По подразбиране

Направо нямам думи. Съгласна съм, че са им малко парите. Ноооооооо... Имам две момиченца в детската градина. И тя стачкува. Какво да ги правя? Отпуск, болнични, да бягам, да ги вземам с мен? Ако не работя, пари нямаме. Досега се примолвам на тоз, на друг. А другата седмица? И докога така? И не, че нещо, но това ли е начина? И ако не се намерят пари да им вдигнат заплатите, ще пуснат кепенците завинаги ли?

п.с. А за качеството на образованието и по колко работят - това е друг въпрос
__________________
Аз съм красива и здрава, защото раста в пеницилинова среда - мухльо до мухльо!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 27th September 2007, 09:26
Аватара на milena127
milena127 milena127 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: София
Мнения: 2 265
По подразбиране

Да си кажа и аз мнението.

1. Относно исканията им. Еми аз не мога да разбера какви са точно. А не, че не се интересувам от темата. Но досега всички учители, които гледам и слушам се отплесват в безкрайни обобщени твърдения. И се оплакват, че обществото не ги подкрепя в исканията им. Еми няма да ги подкрепи, като единтвеното искане, което съм чула е 100% увеличение на заплатите. Не мога да разбера - съгласни ли са на промени, които ще подобрят образованието?
Колкото и грозно да звучи малко правилен PR щеше много да подобри ситуацията. Редно е учителите да проведат малко по-добър диалог с родителите и учениците. А не те да се чудят стачкува ли тяхното училище, всички ли стачкуват, кой ще учи, кой няма и прочее, какво точно се надяват да постигнат, така че като цяло да се подобри образователната система. Ето това ако бяха поговорили с родителите нямаше сега да се оплакват, че обществото не ги разбира. Въпрос на добра воля е, не са длъжни, но пък ако те не се интересуват от мнението на родителите как очакват родителите да се интересуват от техните искания?
2. Относно заплатите- ужасно са мизерни. Аз съм за значително увеличение. Обаче нищо няма да се промени с това. Не мога да разбера защо учителите още живеят в комунизма- за всички ендакво. Защо се противопоставят на диференцираното заплащане? Как тогава наистина добрите учители ще изпъкнат и ще бъдат възнаградени? При това положение никой няма стимул да се старае, а от това губят децата. Трябва да има реална оценка на работата на учителите и най-добрите да бъдат най-добре платени, да има наплив от ученици при тях, да се старае всяко училище да ги привлече, да предлага съответните финансови и други условия. Също както се случва за всички останали в частния сектор.
Аз съм имала няколко прекрасни учители. Тези хора ще помня винаги, те заслужават милиони. Но при мен са се упражнявали и някои нехранимайковци. Направо е недопустимо да ги приравнявам с наистина добрите. Нехранимайквците трябва да могат да бъдат изхвърляни от системата и конкуренцията е този начин. Аз искам да мога да избирам моите деца къде и при кого ще учат, да знам, че тези учители са наистина добри, а не да плащам с данъците си на нехранимайковци.

Изумява ме и още нещо - оказва се, че има хора в системата със заплати по 200лв. Това е страшно мизерно заплащане. Не мога да се начудя - тия хора защо седят н тези места?! При условие, че трябва да издържаш семейство какво те кара да стоиш там?? В София човек с висше и чужд език няма проблем да си намери работа поне за 350-400лв. Защо тези хора не отидат в частния сектор?! Някой ако може да ми обясни този парадокс.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 27th September 2007, 09:26
Аватара на Beautiful_
Beautiful_ Beautiful_ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна, морето...в сините вълни
Мнения: 4 173
По подразбиране

не съм съгласна! когато се научат да преподават толкова добре, че да не се налага да се ходи по уроци след 7 клас примерно, или след 12 за кандидатсване, когато спрат да ядат в час и да правят други неща, може и да им увеличат заплатата. в крайна сметка когато някой ходи на работа и каже на шефа си "не съм доволен от заплатата", отговора е "ами като не ти харесва, намери си нова". никой не ги е карал да стават учители. някаква даскалка се изказала по тв-то как можело един строителен работник да зема по 1000-1300 лева на месец. ами това че тоз човек стои зиме, лете все навънка, независимо какво е времето, тежкия физически труд, който извършва....
__________________
"Уважавам само тези, които ми опонират, но нямам намерение да ги търпя."
Отговори с цитат
  #5  
Стар 27th September 2007, 09:29
Babri Babri не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 16 744
По подразбиране

Подкрепям ги.Все пак в държавната сфера те са с най-ниско заплащане на час.Те са хората,които учат децата ни.Но малко става сложно за родителите.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 27th September 2007, 10:22
Аватара на Lottus
Lottus Lottus не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 399
По подразбиране

Нека да сравним стачката на шофьорите в градския транспорт и стачката на таксиметровите шофьори, с тази на учителите. Какво направиха шофьорите - казаха, спираме градския транспорт, докато не ни увеличите заплатите. Реагираха доста първично бих казала, почти нямаше диалог. И резултат имаше ли - имаше. Какво направиха таксиметвотите шофьори - блокираха центъра на София - разултат имаше ли, имаше. Но всичко стана не по мирния и цивилизован начин.
А сега за учителите - техните искания не са от сега. А няколко месеца. Те вярваха, че може нещата да се решат с диалог и по нормален, цивилизован начин. Резултат имаше ли - неееееее... Българските депутати не разбират от цивилизовани начини. На учителите не им беше обърнато никакво внимание. И какво им остана друго, освен да стачкуват сега. Ние сами си го правим и след това се оплакваме. Излиза че за да те изслушат и да се вземат мерки по проблема ти, в България, трябва да срутиш парламента, да направиш куп мизерии и прочее. Това ли е начинът според вас??
Отговори с цитат
  #7  
Стар 27th September 2007, 10:30
Аватара на milena127
milena127 milena127 не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: София
Мнения: 2 265
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Lottus
А сега за учителите - техните искания не са от сега. А няколко месеца. Те вярваха, че може нещата да се решат с диалог и по нормален, цивилизован начин. Резултат имаше ли - неееееее...
Би ли ми разяснил какви са точно исканията? (Освен 100% увеличение на заплатите.)

Само да поясня. Аз не съм против стачката. Имат законно право, нека стачкуват. Но има неща, които ме учудват в тази стачка и съм ги изложила по-горе.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 27th September 2007, 10:33
Arielle Arielle не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 152
По подразбиране

Аз ги подкрепям и знаете ли защо? защото те докато стачкуват, родителите са в отпуск да си гледат децата, фирмите губят, държавата губи, и така малко по малко всички ще се надигнем. Управниците ще си признаят,че решение има. Аз не мисля,че учителите са най- зле, а че увеличение трябва да има навсякъде. и то не само символично, така че инфлацията да го глътне, ами осезаемо. Помните ли наскоро в Италия какво стана?Тръгнаха да им увеличават спагетите с 20 цента и целият народ заяви, че 1 седмица няма да ядат спагети. Изчислих,че средно на ден държавата ще загуби 250 000 000 Е, и хоп- увеличение нямаше. Докато подминаваме стачки, радвайки се,че на нас всичко ни е ОК (на мен ми е ОК- уча си в частен университет, ходя си на работа..) никога нищо няма да постигнем.
Конкретно за учителите, вярвам, че има много много свестни преподаватели(и съм имала такива), на които професията им е призвание, но има и такива,които за да е по-лесно, завършват 1 бг фолология, работят по 1 смяна на ден (кога всеки ден,кога не), ходят си по екскурзии, почиват 3 месеца платено и идват неподготвени в клас. За тези вторите, не мога да изразя съпричастност, но от обективна гледна точка все се надявам, че резултатът от тяхното активно недоволсво ще е малко по- мащабен
опс,май съставих 3 много дъъълги изречения..трябва да намаля кафето май
__________________
Free your mind
Cross that line
We can take a trip to nowhere
See what we can find..
Отговори с цитат
  #9  
Стар 27th September 2007, 10:38
Arielle Arielle не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2007
Мнения: 152
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Lottus
Какво направиха шофьорите - казаха, спираме градския транспорт, докато не ни увеличите заплатите. Реагираха доста първично бих казала, почти нямаше диалог.
Извинявам се за повторното мнение.. Лотус, при шофьорите се получи 1 гавра междудругото- на тях им дадоха "бонус", който бонус беше еднократен. реално увеличение при тях няма. Всичко го скалъпуха синдикатите и министеството.. питай някой шофьор, да ти каже..за съжаление
__________________
Free your mind
Cross that line
We can take a trip to nowhere
See what we can find..
Отговори с цитат
  #10  
Стар 27th September 2007, 11:07
Аватара на Beautiful_
Beautiful_ Beautiful_ не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jan 2007
Град: Варна, морето...в сините вълни
Мнения: 4 173
По подразбиране

И ако стачката се проточи доста, годината ще се повтаря. много яко...
__________________
"Уважавам само тези, които ми опонират, но нямам намерение да ги търпя."
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Учителскатастачка
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 19:41.