IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 26th September 2009, 19:43
Аватара на melon4e
melon4e melon4e не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Sep 2009
Мнения: 77
По подразбиране Как е в Италия?

Ще помоля живеещите в Италия да ни разкажат тук, колкото може повече за страната, информация от различно естество, каквото се сетите!
__________________
С питане далеч се стига! С пипане също
Отговори с цитат
  #2  
Стар 27th September 2009, 10:46
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Зле
Работа: има нов закон, който наложи "гъвкавите" договори за работа. Тоест можеш да бъдеш уволнен по всяко време без причина.
Здравеопазване: направи си зъбите в България, много е скъпо тук. Всякакви изследвания се правят след месеци чакане. Бърза помощ е безплатна все още, всичко останало е много скъпо или изисква месеци чакане.
Наеми: зависи от региона. На юг животът принципно е по-евтин, но пък и по-трудно се намира работа.
Храна: по-евтина отколкото в България, за радост.
Италия се дели на север и юг. Има повече възможности на север, там все още има индустрии. Трябва да знаеш обаче, че цялото производство се изнася в страните от третия свят, така че има все по-голяма безработица в цялата страна. Южняците са по-близки до българите като манталитет, имам предвид, че са по-усмихнати, човечни и т.н. На север са по-дистанцирани, имат отношение към чужденците като към роби, националисти са.
Милано е най-скъпият град за живеене. Флоренция също е скъп.
Ако искаш да живееш в Италия ти препоръчвам някое село (градче), където, ако си намериш работа, животът е по-сигурен и спокоен. Големите градове днес имат много безработица и работодателите се възползват.
Питай нещо по-конкретно, ще се опитам да ти отговоря.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #3  
Стар 27th September 2009, 11:15
Аватара на melon4e
melon4e melon4e не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Sep 2009
Мнения: 77
По подразбиране

Разкажи ми ти как се приспособи? Ти от колко време си там? Най- ме интересува как се започва... с каква работа, как се намира място за живеене и колко време горе-долу продължава адаптацията ти. Под адаптация имам предвид колко време е нужно и хората да те приемат, и ти да свикнеш, че вече ТОВА е твоя живот, и да се научиш да си управляваш финансите в новата страна... Ей такива работи...
__________________
С питане далеч се стига! С пипане също
Отговори с цитат
  #4  
Стар 27th September 2009, 11:53
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Дойдох в Италия на 18 години, така че времената бяха други. Тогава не знаех, че тук ще е моят живот, така че приспособяването беше психологически по-лесно. Макар че носталгия има винаги...
Дойдох при едно семейство приятели на баща ми и трябваше да остана само за година, колкото да науча италиански и после трябваше да се върна в България, за да работя във фирмата на баща ми и да следвам.
Но по стечение на обстоятелствата останах (влюбих се и се сгаджосах с един италианец ).
Работата, с която започнах, беше продажба на кафе-машини на Лаваца, по-точно продавахме "абонаменти" за кафе за година, две и им подарявахме машината. Продавахме т.нар. чалди на семействата. Всъщност работата е продажба "от врата на врата", нещо като почистващите машини в България. После продавах книги, пак по същата логика, но поне клиентите ми бяха фирми. И така, винаги в продажбите.
Сменяла съм работа доста пъти, важното в чужбина е да не оставяш никога без работа, поне през първите няколко години. Днес обаче този вид продажби са доста трудни, тъй като с годините все повече фирми използват тази система и хората се умориха някой да им предлага нещо. И все пак си остава най-лесната за намиране работа, трябва ти език обаче. На 18 г. се учи за нула време, при мен буквално за 3 месеца стана, което беше от съществено значение.
Работа освен това има и като сервитьори и бармани.
Сещам се, че има работа и в бинго-залите, изобщо днес работа се намира за общи и слабоплатени професии и такива, които изискват нощен труд.
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #5  
Стар 27th September 2009, 23:41
Аватара на melon4e
melon4e melon4e не е на линия
Потребител
 
Регистриран на: Sep 2009
Мнения: 77
По подразбиране

Мерси, Стрейндж! Ще ми е полезно!
Хайде, включете се и вие... няма ли други, които да живеят в Италия?
__________________
С питане далеч се стига! С пипане също
Отговори с цитат
  #6  
Стар 2nd October 2009, 03:06
Аватара на A_N_I_T_O
A_N_I_T_O A_N_I_T_O не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Sep 2009
Мнения: 198
По подразбиране

Миналата и тази година съм била в Италия за цяло лято...
Свикнах с езика и сега искам да го науча
Спомням си първото ми впечатление, когато пристигнах.Излязох на терасата беше "сякаш рисувах в някоя детска книжка, къщи, хора, улици, усмивки! Рисувах някаква илюзия в съзнанието си."А просто хората така живеят, всеки денннн! Болеше ме главата 2-3 дни, защото беше много тихо

Уникална страна, с невероятна кухня и хармония!
Знам, че може би...един ден там ще живея, ако трябва да избирам в "чужбината"

И да, направи ми голямо впечатление, че там всичко е наобратно!
Ъъъ примерно, момичета седят на пейки и си говорят за нещо, а през това време група момчета минават покрай тях...и момичета започват да ги гледат, свиркат и коментират. А момчетата се кикотят нещо
ПЪЛЕН АБСУРД!
Даже веднъж пресичах улицата и за първи път чух..."бибиткане" там, обърнах се, а то било за пича пред мен
Абе пълна дискриминация!
Иначе негрите са адски нагли същества! Имам чувството, че ще ме изнасилят пред родителите ми
__________________
Що е то целувката? - Устен договор за даване на долния етаж под наем.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 2nd October 2009, 08:26
Аватара на gabrielita
gabrielita gabrielita не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: May 2009
Мнения: 465
По подразбиране

В Италия съм била само на почивка и супер мн ме кефи бих живяла там , но сигурно като на всяко място и там ще си чужденец и ще е трудно
Отговори с цитат
  #8  
Стар 5th October 2009, 22:08
moneymoney moneymoney не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Nov 2008
Мнения: 682
По подразбиране

Сестра ми от дълги години живее там!!наистина страхотна страна!много пъти съм бил там!!Аз лично не бих отишъл за да работя там!!!НО ПОНЕ ЗНАМ-ЕДИН ДЕН АКО СЪМ МИЛИОНЕР ЩЕ ЖИВЕЯ ТАМ!
__________________
“СТИЛЪТ Е ВИНАГИ НА МОДА!!!"
Отговори с цитат
  #9  
Стар 5th October 2009, 22:11
Аватара на Gossow
Gossow Gossow не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2008
Мнения: 4 790
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от moneymoney
НО ПОНЕ ЗНАМ-ЕДИН ДЕН АКО СЪМ МИЛИОНЕР ЩЕ ЖИВЕЯ ТАМ!
Искрено ти го пожелавам
Отговори с цитат
  #10  
Стар 5th October 2009, 22:40
moneymoney moneymoney не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Nov 2008
Мнения: 682
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от evelinho
Цитирай:
Първоначално написано от moneymoney
НО ПОНЕ ЗНАМ-ЕДИН ДЕН АКО СЪМ МИЛИОНЕР ЩЕ ЖИВЕЯ ТАМ!
Искрено ти го пожелавам
мерси много!!!работя по въпроса!!
__________________
“СТИЛЪТ Е ВИНАГИ НА МОДА!!!"
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: КакИталия
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 22:06.