IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Върни се   Форуми > Други > Общи приказки


Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #51  
Стар 11th February 2009, 17:43
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Ми то не става да мислиш за всичко....
Като гледам ква грозна картинка е светът, ако мислех за всички гадости, верно да ми се прииска да отскоча до Швейцария.


Но все пак си мисля, че си е мое задължение да направя нещо малко, за да им е по-лесно на моите хора в една такава гадна ситуация... Заради тях, щото си ги обичам...
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #52  
Стар 11th February 2009, 17:54
Аватара на мауз
мауз мауз не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2008
Град: София
Мнения: 6 856
По подразбиране

Страхувам се, че ако оставим политиците /нашите/ да вземат подобно решение или да се поставя на гласуване в народното събрание при 30% присъстващи...нали се сещата колко ще е законно.
Въпросът е сложен, комплексен. Принципно съм "ЗА" ако се отнася лично да мен. Не искам /да не чуе лошото да живея като пълен инвалид и да тежа някому.
Но пък как да дажа "да" ако става дума за детето ми или много близък човек?
Хубаво е Ник2 наистина да проучи как стои въпроса в глобален мащаб, но то може да бъде основа само на размишления.
Личното ми мнение е, че в БГ още не сме дорасли да взимаме подобни решения. При тази престъпност, корупция...колко му е да те изкарат неизлечимо болен и да те ефтанизират....особено ако си богат и наследниците бързат за паричките.
__________________
Сенките са винаги отпред или отзад, никога в центъра
Отговори с цитат
  #53  
Стар 11th February 2009, 18:09
Аватара на SweetShark
SweetShark SweetShark не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: Jul 2005
Град: Sofia
Мнения: 1 087
Изпратете съобщение чрез ICQ до SweetShark
По подразбиране

Аз съм ЗА.

Когато се достигне до момента някой друг да вземе решението да спре кранчето, аз няма да съм в състояние да разсъждавам...И аз мисля да го оставя написано, че децата или мъжа ми да не се мъчат те да взимат решението сами, т.е. те ще зnаят волята ми.

Освен това, законно или не, евтаназия в БГ има отдавна...Да не мислите, че на раково болните в крайна фаза живота им се поддържа докато е възможно изкуствено? И те се мъчат, и близките им се мъчат, а как ги боли и двете страни дано на тук четящите да не им се налага никога да разберат...В един момент самите близки спират системите. И това не е убийство, нито лекарите, нито закона ги преследва за това.

Що се отнася до скоростта и единодушието, с които е приет закона в България: ами то 60% от законите в България се приемат без никакъв дебат, от 40-60 депутати в залата, които гласуват с чужди карти...

Освен това Българската държава отдавна е "евтаназирала" възрастните и тежко болните в България като не им осигурява достатъчни медицински грижи, храна, топлина, лекарства. Ако се разболееш сериозно и нямаш роднини с връзки в София, които да те уредят при "можещ" лекар, в провинцията си си жив умрял, толкова са зле като знания и умения лекарите там.
Отговори с цитат
  #54  
Стар 12th February 2009, 04:00
Аватара на 645CI
645CI 645CI не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jan 2008
Град: СОФИЯ
Мнения: 360
По подразбиране

Аз съм ЗА,в нашия род по принцип се умира предимно от РАК,катастрофи и убийства.Имах братовчедка на 4 г.почина от левкемия,без право на избор...дядо и,тоест моя чичо си отиде от същата болест,но сам взе решение кога...понякога през ноща го чувах как виеше от болка,от всяка една пора на кожата му се показваха точици кръв,бе достигнал крайната фаза на болеста си...Един ден,когато болките му бяха достинали предела на търпимуста му към нея ни събра всички,цялата ни рода/а тя е доста голяма/,беше взел решението да умре достойно,такъв какъвто го запомних и аз като един прекрасен,изключително смел,достоен за уважението ми мъж.Та така събра ни и просто ни заяви че доброволно се отказва от кръвопреливанията които го подържаха все още жив!Всички го гледаха със укорителни погледи,гледах ги и виждах егоизма в очите им.Те страдаха за болката която ще изпитват от загубата му...а аз го прегърнах,исках да открадна още някой миг с него,исках да задържа точно този миг с него,който никога повече нямаше да усетя отново,същия егоизъм се зароди и в мен...,но вътрешно се молех да стигне по бързо до там на където всячески се бе запътил...,молех се агонията му да спре.Цялата къща бе претъпкана от хора,чувството беше като на погребение но на все още жив човек...,за пръв път се чувствах толкова малка и безпомощна,нищожна във своето безсилие-нямаше какво да направя за да му помогна ,нищо не зависеше от мен.След една седмица всичко свърши.Изпитвах болка и страдание,но същевремено с това знаех че неговата вече я няма.Аз също бих искала да имам право на избор ако се стигне до там.
Отговори с цитат
  #55  
Стар 12th February 2009, 10:08
еМ ДжИ еМ ДжИ не е на линия
 
Регистриран на: Dec 2007
Мнения: 2 173
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от SweetShark
Освен това Българската държава отдавна е "евтаназирала" възрастните и тежко болните в България като не им осигурява достатъчни медицински грижи, храна, топлина, лекарства..
С това съм напълно съгласна. Не се осигуряват животоспасяващи лекарства в БГ. Ако не знаеш, за какво става въпрос, не си образован и не използваш интернет, няма и да разбереш, че за болестта ти има лекарство, но понеже е много скъпо, дори не ти казват за него?! Изправя ми се косата като си помисля, колко хора има в България, които умират, поради липсата на лекарства и информация.
Цитирай:
Първоначално написано от SweetShark
Ако се разболееш сериозно и нямаш роднини с връзки в София, които да те уредят при "можещ" лекар, в провинцията си си жив умрял, толкова са зле като знания и умения лекарите там.
Ами тук съм съгласна, че повечето кадърни са в столицата, но и в провинцията има такива, само че трябва да имаш връзки пак. Общо взето в България ли си, без връзки си заникъде. И да ви кажа, като ти дойде такова нещо до главата, заминаваш за чужбина . Събираш пари от който можеш и заминаваш да се лекуваш. Тук положението е страшно. Наистина, останеш ли - няма оправия
Инетерсно ми е, колко от депутатите се лекуват в България... Предполагам, че нито един.
Затова тук е нямало нужда да се гласува подобен закон, наистина, ако искаш да живееш - багажа стягаш - и заминаваш!
А по темата не ми се мисли и няма да дам отговор. Нещата са страшни, когато си от другата страна и спасението ти е само да не мислиш за това.
Отговори с цитат
  #56  
Стар 12th February 2009, 10:59
petyaaaa petyaaaa не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Jun 2007
Мнения: 269
По подразбиране

Тоест, един ден възрастните хора (които не работят, но имат нужда от храна и грижи) ще бъдат в толкова пъти повече от младите (които работят) че това неминуемо ще доведе до проблеми. И тогава евтаназията би била приложима не само поради болест...
Отговори с цитат
  #57  
Стар 12th February 2009, 11:04
Аватара на svetlin4u
svetlin4u svetlin4u не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: May 2006
Мнения: 4 316
По подразбиране

Споко, има доста млад матрЯл в източна и юго-източна Азия..
__________________
погали ме по главичката
Отговори с цитат
  #58  
Стар 12th February 2009, 12:12
Аватара на мауз
мауз мауз не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2008
Град: София
Мнения: 6 856
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от petyaaaa
... Тоест, един ден възрастните хора (които не работят, но имат нужда от храна и грижи) ще бъдат в толкова пъти повече от младите (които работят) че това неминуемо ще доведе до проблеми. И тогава евтаназията би била приложима не само поради болест...
То не беше ли така при ескимосите? Поне така пишат в книжките
__________________
Сенките са винаги отпред или отзад, никога в центъра
Отговори с цитат
  #59  
Стар 12th February 2009, 15:31
Аватара на Mirami
Mirami Mirami не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 3 699
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от petyaaaa
Тоест, един ден възрастните хора (които не работят, но имат нужда от храна и грижи) ще бъдат в толкова пъти повече от младите (които работят) че това неминуемо ще доведе до проблеми. И тогава евтаназията би била приложима не само поради болест...
Toва не е евтаназия обаче... Ако изобщо един ден се стигне дотам ще се казва по друг начин. Общо взето не ми се вярва да се стигне дотам, доста мрачна хипотеза. Аз пък се надявам да стане точно обратното - медицината да напредне дотолкова, че да позволи работоспособност до доста по-преклонна възраст и да елиминира много болести, които днес смачкват възрастните хора и ги карат да "лежат" на ръцете на близките. Ако продължават да правят такива открития, каквито направиха през последните години (ДНК веригата и т.н.) като нищо ще се достигне до "безсмъртие" след някой и друг век Е, не баш безсмъртие, ама по-дълъг и здрав живот...


Да се похваля, вчера си написах биологичното завещание (оказа се, че се казва така на италиански, намерих си даже готов модуляр в интернет , но за съжаление не намерих нищо подобно на български) и в събота смятам да го подпиша пред хората, на които ще го оставя на съхранение. Така че вече организирам купон за събота вечер, та да ги събера на едно място Айде, наздраве
__________________
„Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея.“ Жан-Жак Русо
Отговори с цитат
  #60  
Стар 12th February 2009, 18:28
Аватара на мауз
мауз мауз не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2008
Град: София
Мнения: 6 856
По подразбиране

С теб може да не сме се разбирали по много теми, но това ти изказване страшно ме впечатли
Намери такъв екземпляр/текст на български и го предостави на всички, които искат да се възползват отт него
__________________
Сенките са винаги отпред или отзад, никога в центъра
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Заилипротивевтаназията
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 08:36.