IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #11  
Стар 17th July 2007, 16:32
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране Re: Проблем със зъбите

Цитирай:
Първоначално написано от cose
....
При когото и да отидеш, изисквай от него да ти изчисти каналите - трябва да ти бърка с една игла, да ти сложи лекарство, да ти затвори временно зъба за няколко дена, през това време лекарството да убие микробите и да спре инфекцията.
След това наново и така, докато всичко се изчисти напълно. Едва тогава каналите трябва да бъдат запълнени и да се сложи пломба.
Ако позволите бих се намесил.
Вярно е, че ако имаш възпалителен процес в нерва (пулпит) или в коста, на върха на корените (гранулом, периодонтит) е необходимо добре да се почистят каналите на корените. Бих допълнил само, че за да се излекува зъбът е необходимо освен добе почистят с инстрменти ("игличките"), трябва и добре да се промият с дезинфекционни разтвори (като хипохлорид, ЕДТА, хлорхексидин). След като добре се обработят каналите в 80% от случаите е добре да се запълнят веднага, за да не навлезе наново инфекция (микроби) от устата. Временото лекарство се слага само в случаи на остър процес (както при cose). Toгава каналите се затварят на следващото посещение. Важно е да се знае, че след това максимум до 2 седмици след затварянето на канала трябва да се херметизира зъбът с пломба или корона (иначе ще настъпи ре-инфекция). Ако някой иска повече информация може да прочете тук: http://www.venelinov.com/pdf/10.pdf

В никакъв случай зъб, който може да се лекува не е добре да се вади, защото няма нищо толкова добро колкото един естествен зъб.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #12  
Стар 18th July 2007, 16:33
cose cose не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 6
Изпратете съобщение чрез ICQ до cose
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от yavor
Лошото е ,че какъвто и зъб да сложат на мястото на извадения,никога няма да е като него!Затова си правете зъбите,докато са на ниво кариеси и ще е много по-добре
Лечението на каналите на зъбите е цяла наука,при това доста сложна,не е само една две игли,памуче и лекарство...необходимо е време и съответните процедури ,за да се доведе лечението до край и да има ИЗлекуване,а не само лекуване
Доц. Дрянкова, която ме лекува, се оказа много сериозна и ме прати на физиотерапия за 5 дена.
Днес ми слагаха проводници с ток в зъба за 10 мин, правиха и още една процедура.
Зъболекарката от физиотерапията каза, че токът убивал всички микроби.
След това ми слагаха и някакво лекарство.

Тя също като Вас каза, че горният ляв 6-ти зъб е много важен и не бива да се вади, затова се е наложила и физиотерапията, за да се излекува.
Отговори с цитат
  #13  
Стар 18th July 2007, 16:36
cose cose не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 6
Изпратете съобщение чрез ICQ до cose
По подразбиране Re: Проблем със зъбите

Цитирай:
Първоначално написано от д-р Венелинов
Цитирай:
Първоначално написано от cose
....
При когото и да отидеш, изисквай от него да ти изчисти каналите - трябва да ти бърка с една игла, да ти сложи лекарство, да ти затвори временно зъба за няколко дена, през това време лекарството да убие микробите и да спре инфекцията.
След това наново и така, докато всичко се изчисти напълно. Едва тогава каналите трябва да бъдат запълнени и да се сложи пломба.
Ако позволите бих се намесил.
Вярно е, че ако имаш възпалителен процес в нерва (пулпит) или в коста, на върха на корените (гранулом, периодонтит) е необходимо добре да се почистят каналите на корените. Бих допълнил само, че за да се излекува зъбът е необходимо освен добе почистят с инстрменти ("игличките"), трябва и добре да се промият с дезинфекционни разтвори (като хипохлорид, ЕДТА, хлорхексидин). След като добре се обработят каналите в 80% от случаите е добре да се запълнят веднага, за да не навлезе наново инфекция (микроби) от устата. Временото лекарство се слага само в случаи на остър процес (както при cose). Toгава каналите се затварят на следващото посещение. Важно е да се знае, че след това максимум до 2 седмици след затварянето на канала трябва да се херметизира зъбът с пломба или корона (иначе ще настъпи ре-инфекция). Ако някой иска повече информация може да прочете тук: http://www.venelinov.com/pdf/10.pdf

В никакъв случай зъб, който може да се лекува не е добре да се вади, защото няма нищо толкова добро колкото един естествен зъб.
Така и направиха. Веднага след процедурите веднага ми сложи цимент, за да се запази стерилност. До утре, когато е следващата процедура.
Отговори с цитат
  #14  
Стар 20th July 2007, 10:03
evelinche evelinche не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: София
Мнения: 144
По подразбиране

Много ви моля за компетентно мнение, ходя от два месеца на зъболекар заради два зъба които са с пулпит. При първия първо извадихме нервите, след това почна да ме боли и седях две седмици с лекарство след това ми го смениха и ми мина, затвориха ми го и още на същата вечер адски болки в зъба и се подух, наложи се да се отвори зъба пак и да пия антибиотик родожил, след още една седмица ми мина и зъбчето беше затворено, преминахме на втория зъб в вторник ми извади нервите с упойка и сложи лекарство но пак ме болеше и вчера зъболекарят предприе да ми доизвади нервите без упойка за да знаел до каде да бърка, направо се напиках от болка, после уж вече беше всичко изчистил и ми сложи отново лекарство, но днес сутринта пак ме боли при допир вече незнам зъболекара ли е некадърен или аз нещо съм крива, дайте си мнението и ако може ми препоръчайте добър зъболекар в София.
__________________
Винаги прави това което чувстваш
Отговори с цитат
  #15  
Стар 20th July 2007, 11:56
Аватара на dadano
dadano dadano не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Jul 2007
Град: Sofiq
Мнения: 111
По подразбиране :(

И аз също имам проблем с един зъб, на който му извадиха нерва преди година От тогава този зъб си ме боли винаги като ям на него, а понякога и без причина... Ходих на няколко зъболекаря, правиха ми снимки и казват, че ми нямало нищо. Само последният като погледна снимката, ми каза, че каналчетата били изкривени в края и не можели да бъдат запълнени напълно и можело от това да ме боли... Вече се чудя дали да не го извадя Уж е здрав, пък само ме боли. Сигурно или аз не попадам на свестни зъболекари или на зъба наистина са му толкова криви корените, че да не може да се оправи Ако някой има идея какво може да се направи, ще бъда благодарна да сподели
Отговори с цитат
  #16  
Стар 20th July 2007, 12:48
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от evelinche
Много ви моля за компетентно мнение, ходя от два месеца на зъболекар заради два зъба които са с пулпит. При първия първо извадихме нервите, след това почна да ме боли и седях две седмици с лекарство след това ми го смениха и ми мина, затвориха ми го и още на същата вечер адски болки в зъба и се подух, наложи се да се отвори зъба пак и да пия антибиотик родожил, след още една седмица ми мина и зъбчето беше затворено, преминахме на втория зъб в вторник ми извади нервите с упойка и сложи лекарство но пак ме болеше и вчера зъболекарят предприе да ми доизвади нервите без упойка за да знаел до каде да бърка, направо се напиках от болка, после уж вече беше всичко изчистил и ми сложи отново лекарство, но днес сутринта пак ме боли при допир вече незнам зъболекара ли е некадърен или аз нещо съм крива, дайте си мнението и ако може ми препоръчайте добър зъболекар в София.
Във никакъв случай вие не сте "крива". При възпаление на нерва е нормално зъбът да реагира с болка. Въпросът е защо се е получило и при двата зъба, защото понякога (но не винаги) е нормално да се получават оплаквания след умъртвяване на нерви.
Ако желаете бих могъл да ви препоръчам колега-ендодонтист (специалист по лечение на нерви/корени), с когото да се консултирате и ако решите да се лекувате.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #17  
Стар 20th July 2007, 12:54
evelinche evelinche не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Mar 2007
Град: София
Мнения: 144
По подразбиране

да ако може препоръчайте ми, че неискам да изживявам повторно ужаса от вчера.
__________________
Винаги прави това което чувстваш
Отговори с цитат
  #18  
Стар 20th July 2007, 16:08
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране Re: :(

Цитирай:
Първоначално написано от dadano
И аз също имам проблем с един зъб, на който му извадиха нерва преди година От тогава този зъб си ме боли винаги като ям на него, а понякога и без причина... Ходих на няколко зъболекаря, правиха ми снимки и казват, че ми нямало нищо. Само последният като погледна снимката, ми каза, че каналчетата били изкривени в края и не можели да бъдат запълнени напълно и можело от това да ме боли... Вече се чудя дали да не го извадя Уж е здрав, пък само ме боли. Сигурно или аз не попадам на свестни зъболекари или на зъба наистина са му толкова криви корените, че да не може да се оправи Ако някой има идея какво може да се направи, ще бъда благодарна да сподели
Принципно дори и да са много криви каналите един специалист (ендодонтист) може да се справи с този проблем. Разбира се е по- трудно, когато вече някой друг е работил в каналите, но дори и тогава успеваемостта се движи между 85-90%. Аз лично бих ви посъветвал да лекувате зъбът, защото е много вероятно да може да бъде спасен.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #19  
Стар 24th July 2007, 20:56
dorela dorela не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Nov 2006
Мнения: 2
По подразбиране

И аз имам въпрос към специалистите: Дъщеричката ми, която е на почти 3 години днес падна и си изкърти предно горно зъбче- цялото заедно с корена, като същевременно е разцепен венеца вертикално нагоре до устната/при излизането на зъбчето/. Водих я за консултация-казаха ми че ще има проблеми при израстването на постоянен зъб и да търся утре хирург за да залепи или зашие евентуално венеца. Та ще има ли наистина евентуален проблем при израстване на постоянен зъб, може ли да се направи нещо в сферата на естетичната стоматология или не/ще чакаме години да израстне ново зъбче/, няма ли да се разместят останалите зъби с времето и растежа? Въобще какво може да се направи в случая?

Благодаря ви за търпението да ме изчетете и за отговорите!
Отговори с цитат
  #20  
Стар 25th July 2007, 08:33
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от dorela
И аз имам въпрос към специалистите: Дъщеричката ми, която е на почти 3 години днес падна и си изкърти предно горно зъбче- цялото заедно с корена, като същевременно е разцепен венеца вертикално нагоре до устната/при излизането на зъбчето/. Водих я за консултация-казаха ми че ще има проблеми при израстването на постоянен зъб и да търся утре хирург за да залепи или зашие евентуално венеца. Та ще има ли наистина евентуален проблем при израстване на постоянен зъб, може ли да се направи нещо в сферата на естетичната стоматология или не/ще чакаме години да израстне ново зъбче/, няма ли да се разместят останалите зъби с времето и растежа? Въобще какво може да се направи в случая?

Благодаря ви за търпението да ме изчетете и за отговорите!
Здравейте, много съжалявам за злопулуката с вашата дъщеря.
За съжаление такива травми понякога водят до проблеми със зародишното развитие на зъбите, но рядко се стига до толкова сериозни проблеми(като не поникване на зародиш). Мисля, че неяма да иманужда от някакви по-специални мерки за естетично лечени, но във всички случаи трябва да се сложи местопазител на мястото на избитият зъб, за да не се скупчат останалите.
Най-добре е дъщеря ви да я види хирург за лечение на травмата и ортодонт за запазване на мястото и зародиша.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Проблемсъсзъбите
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 10:39.