IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 21st August 2009, 13:56
bsg bsg не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Aug 2009
Мнения: 3
По подразбиране Умъртвяване на здрав зъб

Здравейте! В неделя вечер след ядене на студена диня ми изтръпнаха от болка първите четири долни зъба, но болката отшумя след около 10 минути. На другият ден също усещах болка на моменти в предните зъби, като се стремях да не ги натоварвам, но в сряда болката вече ескалира, не можех дори да си докосна зъбите с четка за зъби от болка и чувствителност. Потърсих зъболекарска помощ, като болката се беше локализирала в първият ляв зъб. При прегледа с почукване се усещаше болка само в първият долен ляв зъб, на пръв поглед няма нищо, направихме му снимка и на снимката няма нищо и решението на зъболекяра беше, че трябва да се умъртви зъба ми, защото най-вероятно съм го травмирала поради тракането и стискането на зъби доката спя /имам бруксизъм - тракам и си стискам зъбите, не скърцам доката спя/. Според нея той е започнал да се самоумъртвява, щом при почукване има болка. Убеди ме да го отворим и да извадим нерва, съгласих се. Тя го отвори и му извади нерва, след което разшири каналите и му сложи едно бяло лекарство до понеделник 24.08.09. Сега пиша и се ядосвам , защо се съгласих да ми умъртви зъба, дали това е единственото решения в моя случай? Моля Ви, който има мнение нека го сподели. Много ще съм благодарна.
Тук във форума четох, че преди да се започне умъртвяване на зъб, за който няма видими причини за това, се прави тест, за да се разбере дали наистина е започнал да се самоумъртвява,.
А на мен никакъв тест, много съжалявам, че не съм попаднала на правилният зъболекар като д-р Явор.
Благодаря на всички, които ще се включат!
Отговори с цитат
  #2  
Стар 21st August 2009, 17:16
Аватара на Оnly
Оnly Оnly не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: ... в бурята ...
Мнения: 964
По подразбиране

Болеше ли като ти вадеха нерва ? Ако изобщо не / няма значение , че си бил с упойка / --> зъба е бил мъртъв , а ако е бил и посивял - 100% .
__________________
Не съм това , което съм , но и другите не са това , което са .
Отговори с цитат
  #3  
Стар 21st August 2009, 18:00
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Оnly
Болеше ли като ти вадеха нерва ? Ако изобщо не / няма значение , че си бил с упойка / --> зъба е бил мъртъв , а ако е бил и посивял - 100% .
Toва пък откъде го измисли...?
Преди 20мин извадих един нерв ,който беше пулпитен и пациента не го заболя нито за миг....Няма такава закономерност,каквато си мислиш...
СЪщо така нее нормално зъбите да посивяват след като са с извадени нерви!Това ,че си виждал/а такива ,не значи че така трябва!Както това,че те е боляло при ваденен на нерв с упойка не значи ,че винаги е така..Значи други неща,но не и това...
Относно въпросът на bsg...Аз бих освободил от контакт с отсрещния въпросния зъб и бих изчакал няколко дни...Бих направил ЕОД (електроодонтодиагностика) на суспектния зъб,за да проследя виталитета му..Ако се окаже ,че е с високи стойности,значи нервът е "мъртъв" и трябва да се проведе кореново лечение...Ако не,би трябвало симптомите да се успокоят след пилването,което се прави за да се изведе от контакт зъба и нещата щяха да се нормализират.
Вече така или иначе е късно,дано поне е било обосновано това умъртвяване на зъба Сега как е положението?? Има ли болки от тогава??
Отговори с цитат
  #4  
Стар 21st August 2009, 19:06
Аватара на Оnly
Оnly Оnly не е на линия
Ветеран
 
Регистриран на: Jun 2009
Град: ... в бурята ...
Мнения: 964
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от yavor
Toва пък откъде го измисли...?
Естествено , от личен опит , Yavor-е . А естествено оцветяването - не при всички става .
__________________
Не съм това , което съм , но и другите не са това , което са .
Отговори с цитат
  #5  
Стар 21st August 2009, 23:22
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

И аз мога от личен опит да ти кажа,че синъото сирене не струва,но има хора които го обичат....
Не е в реда на нещата да е така,както ти се е случило на теб въпросното изживяване,нормално преминава без да се усети някаква силна болка ,в повечето случаи и никаква въобще!
Оцветяването зависи от това ,каква коренова паста се използва...Ако е от "старите" резорцин-формалинови пасти ,оцветяването ти е по-сигурно от данъците!
Отговори с цитат
  #6  
Стар 22nd August 2009, 14:33
bsg bsg не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Aug 2009
Мнения: 3
По подразбиране Умъртвяване на здрав зъб?

Здравейте! Много благодаря за бързият отговор на д-р Явор и на другите включили се.
Относно това как съм сега, не се чувствам добре, зъба ми е доста чувствителен и при контакт с другите зъби ме боли и не мога да дъвча нормално, пак боли. Това нормално ли е?
Нерва ми го извади без упойка, защото аз не исках, не усетих силна болка, не че нямаше, но беше поносима, при което тя заяви, че зъба е започнал да се самоумъртвява! Дали е така, нямам представа.
Какво е вашето мнение д-р Явор, такива ли са симптомите при умъртвяване на зъб или при всеки е индивидуално?
Всъщност възможно ли е от бруксизма да се самоумъртви зъб?
Стаха много въпросите ми, но виждам един професионалист, който бих се радвала да посетя при нужда! Къде мога да намеря ваши координати д-р Явор?
Отговори с цитат
  #7  
Стар 22nd August 2009, 15:37
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

След като е имало не силна болка при механичното вадене на нерва,най-вероятно той е бил до голяма степен вече "минало"
Нарича се некробиоза,или на народен език , състояние между жив и мъртъв нерв...Участъци от него вече не са витални,а други такива все още имат признаци на живот,затова е имало и болка.
Въпреки това,не мога да съм сигурен в думите си,защото не съм го правил аз
Болката при натиск,която сега имате се дължи на това,че зъбът е затворен с временна пломба,а тъканта около него е възпалена ,което значи че налягането вътре в зъба е повишено.Понеже,както казах ,той е затворен,повишеното налягане предизвиква болка при натиск(когато същото това налягане става още по-голямо..)
Трябва да се направи промивка на каналите и да се сложи вътре кортикостероидно лекарство ,за да спрат тези болки,това е...Въпросното лекарство се казва Индекстол,например
дано по-скоро минат болките
Отговори с цитат
  #8  
Стар 22nd August 2009, 16:42
bsg bsg не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Aug 2009
Мнения: 3
По подразбиране

Хиляди благодарности на стоматолог Явор!!! Вие сте истински професионалист и страхотен човек!
Ще видя какво ще направи стоматолга в понеделник със зъба ми! Надявам се да не го затвори с постоянна плобма, като е толкова чувствителен!
Още веднъж много благодаря за вниманието, бързите и адекватни отговори на стоматолог Явор!
Отговори с цитат
  #9  
Стар 9th October 2009, 22:51
Аватара на InsaneAddiction
InsaneAddiction InsaneAddiction не е на линия
Запознат
 
Регистриран на: Feb 2008
Град: Sofia
Мнения: 113
По подразбиране

Бих искала и аз да попитам нещо. Преди няколко месеца ми пролекуваха 7ми долен кътник. Девитализираха го, запълниха каналите, но сложиха временна пломба с тенденция да се извади мъдреца, след това да се постави пинлей и да се облече с коронка, тъй като голяма част от короната на зъба е загубена. От известно време усещам лека болка при натиск, основно, когато дъвча на тази страна и с въпросня зъб. Същата болка усещам и, когато допирам горния 7ми в него. Болка е силно казано, по-скоро е някакво неприятно усещане... А и се получава в определени моменти, не е постоянно. Чудя се каква би могла да бъде причината? В постовете на Явор прочетох за някакво налягане в зъба, което се получава при поставяне на временна пломба. Възможно ли е това да бъде причината? Най-много се притеснявам да не се е спукал зъбът и оттам да идва болезнеността, тъй като, както споменах вече след изчистването му , остана много малко от короната... Надявам се да има кой да ми отговори и благодаря!
__________________
Men are not prisoners of fate, but only prisoners of their own minds.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 20th June 2015, 20:55
destruction__ destruction__ не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Jun 2015
Мнения: 1
По подразбиране

Здравейте стоматолог Явор, имам запитване към вас относно проблем с един зъб /преден след куче6ки/. Имах малак абцес вероятно причинен от дълбок кариес, корена е бил омъртвен, както и да е , стоматолога ми го товори почисти , отока спадна след седмица две и запо4на кореново личение като в началото го държе6е отворен и всеки ден на промивки , 4-5 месеца така и после запо4на да го затваря с временни пломби и лекарство , За цял месец ходене веднъж за смяна на лекарството под пломба , само първия път запо4на да ме боли и се наложи да ходя да го отвори , после няколко седмици нямах никакви оплаквания под формата на лекарство и временна пломба но после пак веднъж ме заболя / миризма от бактерии в канала по4ти няма/ Като цяло бих описал тези 5-6 месеца ле4ение добри без проблеми но въпроса ми към вас е , при затварянето с лекарство какво пре4инява болка / налягане, реакция от лекарството, активност на бактерийте, като цяло лоши новини ли са или естествена нормална 4аст към ле4ението? Щом има 6 месеца до тука , колко би продължило о6те самото ле4ение ? Много мога да напи6а и да питам но прекалено дълго става и гледах максимално да съкратя текста и да се формулирам най-ясно.
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Умъртвяваненаздравзъб
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 22:47.