IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #41  
Стар 25th October 2007, 12:34
Babri Babri не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Jul 2007
Мнения: 16 744
По подразбиране

Аз профилактично моите хлапета не съм ги водила,но големия ми син на 5 годинки като беше,се наложи да му правят пломба.И оттогава редовно му преглеждам зъбките и като видя нещо обезпокоително-хайде при чичо доктор.
Отговори с цитат
  #42  
Стар 25th October 2007, 12:42
Аватара на mallvina
mallvina mallvina не е на линия
Маниак
 
Регистриран на: May 2007
Град: Sofia
Мнения: 2 583
По подразбиране

да ,време е.Зъболекарката ни беше казала че е добре на тази възраст след 3 години детето да свиква със стоматологичния кабинет и обстановката вътре.Първите посещения са важни и за самото дете точно на тази възраст . АЗ я заведох за първи път нямаше навършени 3г.бяхме се подготвили и тя го прие под формата на игра,даже и музика пускаха,детси песнички,изобщо останах доволна от първите посещения.Ако имате възможност отидете при зъболекар който работи с деца.
Отговори с цитат
  #43  
Стар 19th March 2008, 18:29
ShinG0 ShinG0 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 2
По подразбиране проблем с един зъб

Привет на всички. Пиша ви понеже имам проблем с един зъб.
Четвъртият долу в ляво. Зъбът ми е пломбиран и умъртвен, но май има гранулом. Наскоро усетих и с език, че страна под езика ми има някакво като топче. Много е твърдо, за да има гной в него и според личният ми зъболекар, не е от неговата компетенция и ме прати да го видят до ВМА в Факултета по Стоматология: Лицеов - Челюстна хирургия. Оттам дежурният лекар ме прегледа - видя снимката и каза, че наистина е било гранулом и че трябвало да дойда пак, за да ми уточнят датата за операцията по отрстраняването му. Най-странното е , че не ме боли нито венеца, нито зъба. За всеки случай отидох на още един зъболекар, за да имам няколко мнения по въпроса и той каза, че това подутото не било от гранулома, можело да е всичко - дори и зъб, който ми расте под другия зъб??? Има ли такова нещо?
Поствам снимките на зъба-не са перфектно качество , но само с това разполагам, за да ги снимам:
http://img.zamunda.net/bitbucket/moto_0001.jpg
http://img.zamunda.net/bitbucket/moto_0002.jpg

Моля, ако някои си има представа какво може да е това и дали наистина имам два проблема (защото в началото беше само малкият гранулом) да пише, че някак не искам да ме режат - без да има основателна причина и без да са сигурни какво е точно.
Отговори с цитат
  #44  
Стар 19th March 2008, 23:22
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

До кокото може да се прецени по снимките (за съжаление не са на фокус) се касае за дифузен хроничен периодонтит (т.нар. по народному гранулом). Много често подутина на венеца може да се дължи на обостряне на хроничния процес, при което се образува течност в гранулома (гнойна или серозна). Дали подутината от вътрешната страна на венеца е свързана с гранулома може да се прецени само при прегледа.
Причината, за да се появи този гранулом обаче се дължи на не добро запълване/умъртвяване на кореновия канал или на запълване с паста (научно е доказано и установено, че пастите за запълване на коренови канали се стопяват/разтварят от организма). В резултат на това празната част от канала е изпълнена с микроби, които няма кой да убива (иначе това гоправят белите кръвни клетки). Когато се размножат прекалено много те излизат от канала и населяват костта, където предизвикват развитие на гранулом (т.нар. периодонтит).
При условие, че каналът не се почисти и запълни с гутаперка (топла кондензация), и не се пломбира (за да се херметизира зъба), колкото пъти да ви режат успехът ще е нулев. Ще се подлагате на тежка и болезнена операция с известен (без ефект) край.
От друга страна ендоднтското прелекуване (отваряне на канала, почистване, обилно промиване и запълване с топла гутаперка) в 85- 95% от случаите гарантра трайно излекуване на проблема без тежки и болезнени операции.
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #45  
Стар 20th March 2008, 17:24
ShinG0 ShinG0 не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 2
По подразбиране

Благодаря на д-р Росен Венелинов за бързият отговор
Днес ходих при още един специалист - д-р Кирякова, която има дългогодишен опит в тази сфера на дейност (лицево-челюстна хирургия). И тя видя снимката и потвърди, че е гранулом, но след прегледa беше категорична, че подутината на устната ми кухина, няма никаква връзка с гранулома ми. Това според нея, било ефект от естествените ми .... как го каза тя - нагъвания на костта или нещо такова. Получавало се при много хора (вече съм спокоен, че не съм единствения мутант с подобно нещо в устата ) и нямало абсолютно нужда да се реже - това си е било част от костта ми.
Сега съм по-спокоен и мисля, да се подложа на лечението на гранулома, за което ме посъветва д-р Росен Венелинов. Искам да си спася зъба още в началото, няма смисъл да отлагам и да чакам да стане още по-зле.
Благодаря още веднъж и лек ден!
Отговори с цитат
  #46  
Стар 21st March 2008, 00:13
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #47  
Стар 1st April 2008, 20:19
tainstvenaf tainstvenaf не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 2
По подразбиране

Здравейте, нуждая се от съвет какво да правя. Никога не ме е било страх от зъболекар и съм ходила редовно. Щом като видя, че се появява кафявичко, което може да е кориес съм си запазвала час. Работата на зъбчето е била безболезнена и бърза, за 15 минути съм имала пломба. Имам извадени нерви на 4 зъба в шести клас, защото не е имало кой да ме научи да се оправят навреме. Пломбиран кариес запазва зъбчето за години напред, но много години по късно от дъвчащта бомбона ми пада една от тези малки пломбички и понеже моята зъболекарка вече не вижда добре мой приятел ме води при неговият зъболекар. Преди да започне той работа ми казва, че иска да ми сложи упойка защото ще работи по добре и нямало да ме боли. Бях против, но той ме увери, че е най - доброто решение и ми заби под налягане дозата от упойката и кошмарат започна. Колко на дълбоко е стигнал незная, защото не ме остави до края дори за секунди да си отдъхна за да взема огледалцето и да погледна. Когато беше готов прецени, че неможе да сложи подложка, защото нямало да има място и за подложка и за пломба. Пломбира го предупреди ме , че може да ме боли една седмица, а аз така и не разбрах защо. Мен никога не ме е болял зъб след пломбиране, а съм вече жена на 30 години с една бременост по време на която имаше няколко новопоявили се дълбоки кариеси, които бяха излекувани с калциеви подложки за всеки случеи. Едва изтърпях този ден, следващият продължи да ме боли и следващите два, много. Не си чувствах почти цялата страна, а когато хапнех нещо потвърдо на него ме болеше. Болеше ме дори чак на към ушето някякво придърпване странно дискомфортно, при говорене също. Вече две седмици болката не е минала напълно има я ако си отворя устата по широко и има пак такова болезнено придърпване, при дъвчене на тази страна, леко изтръпване. Върнах се при зъболекарят който сътвори този кошмар и просто заяви ще си направиш изследване на нерва и ако не е жив ще го извадим - на тази страна всичките ми зъби са си с нервите и еи Бого не са и давали предпоставка за вадене. Умирам от страх вече как ще ми се оправи проблема и дали има решение? Какво вообще се случи? Защото за мен е виновна упойката? А ако реши да ми вади нерв той ще ми инвалидизира един зъб който е бил здрав, Немога да се примиря с това когато друг е виновен за ужаса който преживявам. Дано имате търпението да ми прочетете постинга. Моля Ви дайте съвет! Предварително Ви благодаря!
Отговори с цитат
  #48  
Стар 1st April 2008, 21:44
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Здравей,tainstvenaf!
Предполагам става въпрос за долен зъб....Ако е така,когато се слага такава упойка има риск да се нарани езиковия нерв с иглата на спринцовката,след което тези симптоми се появяват и могат да траят дълго.
По отношение на зъба....там вече има много фактори,от които може да боли по описания начин.Но така единстено мога да гадая какво точно се е случило.Най-добре направете изследването за виталност на нерва и ако той е жив едно хубаво възстановяване на зъба ще реши проблемите с него.Иначе упойката сама по себе си не би могла да навреди и да доведе до това ,което описвате.Аз също предпочитам да работя с упойка,като спокойствието е най-вече за пациента.
Имате ли чуствителност от студено или от топло?
Отговори с цитат
  #49  
Стар 2nd April 2008, 00:43
д-р Венелинов д-р Венелинов не е на линия
Редовен
 
Регистриран на: Feb 2006
Град: Варна
Мнения: 484
По подразбиране

Преди всичко не се притеснявайте. Във всички случаи проблемът може да бъде решен. Аз съм съгласен с Явор, че проблемът най-вероятно се дължи на раздразване на нерва при поставяне на упойката (уви на всеки колега може да се случи и никой няма вина). Помолете колегата да не прибързва с умъртвяването на зъба, дори и тестът за виталитет (жизненост на нерва) да не дава добри резултати. Той тррябва да се комбинира с рентгеново изследване, тест за студено и дори механичен тест. Едва тогава може да се прецени дали зъбът е за девитализиране (умъртвяване). Причината може и да е в спукване на зъба, но тогавапрогнозата не е много добра.
Имате ли болка в зъба в момента на стискане и отваряне на зъбите и болката изчезва ли докато стискате зъбите?
Имате ли болка от студено и колко време след това изчезва?
Болката непрекъсната ли е или е на периоди?
Кога боли: денем, ношем?
Болката засила ли се при и след хранене?
__________________
д-р Росен Венелинов
Варна
www.venelinov.com
Отговори с цитат
  #50  
Стар 2nd April 2008, 13:52
tainstvenaf tainstvenaf не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Mar 2008
Мнения: 2
По подразбиране

Благодаря ви за съветите. Болката не е както в началото, но я има, боли ме само в определени случаи, кратка болка бързо отминава. От студено и топло не ме боли. Ако дъвчам нещо твърдо има болка но все пак чувствителноста ми е по добра от предишнити седмици. В началото усещането беше като на разместена челюст или рефлексите не ми бяха адекватни. Дъвчаш но почти не усещаш. Чувството го имаше до предните зъби чак. Въпросното зъбче е 5 долу в ляво, и е хубаво на цвят не личи да е спукано, дори пломбата не личи тя е малка разположена до шести зъб откъм вътрешната страна и леко каза че е хванал кафява ивичка напред към 4 зъб и сега е гладко отгоре. Зъболекара казва че е от упойката, а колко време трябва да мине и ще отшуми ли напълно това усещане. Искам отново да ходя с удоволствие на зъболекар и да се радвам на всяка хапка, а не да се налага да ям само на дясната страна. Тръгвам към заболекаря и ще пиша довечера за резултатите.
Отговори с цитат
Отговори

Контрол над темата
Начин на разглеждане

Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Проблемсъсзъбите
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 20:43.