IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
  #1  
Стар 14th January 2010, 05:15
Varies Varies не е на линия
Новобранец
 
Регистриран на: Feb 2009
Мнения: 7
По подразбиране Дилема за коронка

Имам следния проблем.
Преди 8 години ми направиха мост отляво (между 7-ми и 3-ти зъб). Преди 1 година моста се наложи да се махне като короната върху
3-ти беше оставена.
Планиран бях за частична протеза (отляво са 1,2,3 и 8-ми отдясно 1,2,3,4 и 8-ми). Преди няколко дена при флосване порцелана на короната (метал с пластик отгоре - евтинийка ама така бях с парите навремето) отхвърча (конеца закачаше по краищата на короната от самото начало).
Сега зъболекаря ми казва, че понеже повърхността на метала била нам си каква, клипа на протезата нямало да работи.
Предлага ми да смени короната.
Това, от което се страхувам, е да не се наложи да бъде направен root canal, което никой не може да ми гарантира ще се наложи или няма да се наложи.
Другата опция била да се извади (и без това не му оставало много - 2-5 години максимум ама то аз здрав зъб нямам та...)
Последното, което спомена, е че можело да се покрие с композит ама това нямало да е много трайно (под година) а и нямало да работи с протезата.
Шашнал съм се и не знам какво да направя...
Парите не са от значение.
Още малко информация: Имам напреднала пародонтоза - над 50% стопяване и повечето ми зъби имат мобилност 1 или 2 а някои май и 3.
Напук на всичко въпреки това ям всичко без проблеми - плодове, зеленчуци, ядки - не ми причиняват проблеми.

Моля за мнение как да постъпя. Да подменям ли коронката и каква е вероятността да се наложи умъртвяване на нерва?
Имам ли други опции?
Отговори с цитат
  #2  
Стар 15th January 2010, 16:31
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

Аз бих направил така...
-фотополимер на отчупеното парче керамика
-след време,когато наистина му дойде времето за раздяла с този зъб,тогава да се направи план за"озъбване" посредством подвижно (протези) или неподвижно(импланти+мостов е) протезиране
Щом към момента няма проблеми с дъвкателната функция,най-лесно е да се възстанови липсващото парче порцелан с фотополимер...Има и праймери и бонд за по-добро залепване именно върху метал от тоя вид(сплав)
Отговори с цитат
  #3  
Стар 15th January 2010, 16:34
чичо чичо не е на линия
Мегаломаниак
 
Регистриран на: Nov 2005
Град: BG
Мнения: 3 571
Изпратете съобщение чрез ICQ до чичо
По подразбиране

п.п.за вероятността да се наложи умъртвяване никой незнае с точност,докато не се свали самата корона...
сега също е възможно да се избегне протезата ,ако се ползват импланти
Въпрос на преценка ,желание и финанси...
Отговори с цитат
Отговори


Правила за публикуване
Вие не можете да публикувате теми
Вие не можете да отговаряте в теми
Вие не можете да прикачвате файлове
Вие не можете да редактирате мненията си

BB кода е Включен
Усмивките са Включен
[IMG] кода е Включен
HTML кода е Изключен

Forum Jump

Вижте още за: Дилемазакоронка
Всички времена са във формат GMT +2. Часът е 03:03.