Принц Хари даде своите свидетелски показания по делото срещу таблоида Daily Mail.
Херцогът на Съсекс, който пристигна в Лондон тази седмица заради съдебната си битка срещу издателската къща Associated Newspapers, отговорна за издаването на вестници като Daily Mail и Mail on Sunday, говори от свидетелското място и отново нападна семейството си. Хари съди вестниците заради нелегално събиране на информация, включващо подслушване и хакване на неговия и телефона на съпругата му Меган Маркъл. Пред съда принцът заяви, че е принуден да следва политиката на кралското семейство, която гласи „никога не се оплаквай, никога не обяснявай“, когато става въпрос за медиите.
„Заради смъртта на майка ми през 1997 година, когато бях на 12 години, и виждайки как пресата се отнасяше с нея, винаги съм имал трудна връзка с медиите“, каза Хари, визирайки преследването на принцеса Даяна, довело до катастрофата в Париж през август '97 година. Той обаче заяви, че като член на кралското семейство, е трябвало да преглъща тези свои емоции и никога да не се оплаква от тормоза, който изпитва от страна на пресата. „Нямах алтернатива. Бях задължен да се примиря. В по-голямата част приемах ситуацията заради публичните си ангажименти“, допълва принцът.
Снимка: БГНЕС
Тогава обаче се появява Меган Маркъл и гледната точка на Хари тотално се променя, когато става въпрос за медиите. Той споделя, че връзката му с актрисата го прави още по-обезпокоен от подхода да не се предприемат действия срещу пресата, въпреки яростните и постоянни атаки, тормоз, и натрапчиви, понякога расистки статии относно съпругата му. Допълва, че ситуацията се влошила още повече с бременността на Меган и раждането на принц Арчи през май 2019 година.
Постепенно Хари разбира, че може да заведе иск срещу News Group Newspapers за хакване на телефона му, който предявява през 2020 година. Въпросното нарушаване на личното пространство се случва две години по-рано, когато принцът се жени за Меган и двамата официално стават херцози на Съсекс.
„Институцията без съмнение криеше информация от мен дълго време за хакването на телефона от страна на News Group Newspaper и това стана ясно едва през последните години, когато преследвах собствения си иск с различни правни съвети и представителство“, казва още Хари.
Снимка: БГНЕС
По думите му, „балонът на дезинформация“ се спукал, когато с Меган и Арчи напускат Обединеното кралство, за да заживеят в Америка. В момента двамата се радват на слънчева Калифорния, където отглеждат вече двете си деца след раждането на дъщеря им Лилибет на 4 юли 2021 година. Меган и Хари се отказаха от кралските си задължения, но наследниците им все пак получиха званието принц и принцеса и имат място в линията за наследяването на трона.
Хари споделя, че към днешна дата има и други членове на кралското семейство, както и негови близки приятели, които може да са били набелязани от News Group Newspapers, но не се знае дали те са предприели съдебни действия. Разкрива, че в двореца никога не се е говорило по тази тема, защото всяко отделно семейство си има пиар офис, който се справя с подобни ситуации. „Съществува погрешното схващане, че всички сме в постоянна комуникация, но това не е вярно“, казва Хари.
Снимка: БГНЕС
Принцът е категоричен, че делото не е само за негова изгода. „Подавам този иск, защото обичам страната си и оставам дълбоко загрижен от неконтролираната власт, влияние и престъпност на Associated“, казва той. По думите му, журналистите от тази медийна група са престъпници с журналистически правомощия, а това трябва да тревожи всеки един британец. Смята, че е негов дълг да разкрие мащабите на „престъпността“ и да се бори срещу нея.
След като се появи изненадващо във Върховния съд в понеделник, херцогът на Съсекс се завърна отново в залата във вторник за втория ден от съдебното дело, в което той и други видни фигури – Елтън Джон и съпругът му Дейвид Фърниш, Елизабет Хърли, Дорийн Лоурънс и Сейди Фрост – съдят Associated Newspapers.
Ищците твърдят, че незаконните практики за събиране на информация включват поставяне на подслушващи устройства в колите и домовете им, тайно записване на лични телефонни разговори, получаване на лична медицинска информация от болници и лечебни заведения и незаконна манипулация за достъп до банкови сметки, кредитна история и други финансови трансакции.
Снимка: БГНЕС
Четиридневното изслушване ще разгледа правните аргументи на двете страни и ще завърши с решение на съдията дали делото трябва да бъде започнато. От Associated Newspapers смятат, че случаят трябва да бъде отхвърлен. Те отричат обвиненията, наричайки ги „абсурдни клевети“.