Риши Сунак и съпругата му Акшата Мурти живеят в Лондон, но любовната им история започва на другия край на света, предава People. Британският министър-председател се запознава с Мурти, докато двамата са студенти в Станфордския университет в Калифорния. Двамата се влюбват, докато работят по дипломирането си през 2006 г.
През 2009 г. двойката сключва брак в родната Индия на Мурти, където родителите ѝ са широко известни със своята компания за информационни технологии Infosys. От основаването си през 1981 г. досега в компанията работят хиляди хора по целия свят, а стойността ѝ възлиза на милиарди. Мурти споделя собствеността на компанията, което ѝ позволява да натрупа състояние на стойност над 700 млн. долара, съобщава Forbes през октомври 2022 г.
Мурти остава отдадена на идеята да се раздава чрез благотворителна дейност и щедри дарения за своята алма-матер в подкрепа на начинаещи предприемачи. През април 2022 г. наследницата попадна под обстрел заради данъчния си статут на недомлъвки във Великобритания – това означава, че не е трябвало да плаща данък в Обединеното кралство върху доходите, получени в чужбина, включително тези от акциите ѝ в Infosys, и е останала индийска гражданка.
След като данъчният ѝ статут влезе в заглавията на вестниците, Мурти се отказа от статута си на лице без местожителство, като предпочете да плаща британски данъци върху доходите си от цял свят – въпреки че законът не го изисква.
„Стана ясно, че мнозина не смятат, че (статутът на лице без постоянно местожителство) е съвместим с ролята на съпруга ми като министър-председател. Разбирам и оценявам британското чувство за справедливост и не желая данъчният ми статут да отвлича вниманието на съпруга ми или да засяга семейството ми“, пише Мурти в изявление в Twitter.
Тя продължи: „Решението ми да плащам британски данък върху всичките си световни доходи няма да промени факта, че Индия остава моята родина, гражданство, дом на родителите ми и място на пребиваване. Но аз обичам и Обединеното кралство. По време на престоя си тук съм инвестирала в британски предприятия и съм подкрепяла британски каузи. Дъщерите ми са британки. Те растат в Обединеното кралство. Гордея се, че съм тук.“
И така, коя е съпругата на Риши Сунак?
Тя е родена в Индия на 25 април 1980 г. Ранните ѝ години са прекарани при баба ѝ и дядо ѝ, след като родителите ѝ, Н. Р. Нараяна Мурти и Судха Мурти, бързо осъзнават, че грижата за бебе е изключително трудна за съвместяване с кариерата им.
„Два месеца след раждането ти в Хубли те доведохме в Мумбай, но много бързо открихме, че е трудна задача да отглеждаш дете и да управляваш кариерата си паралелно. Затова решихме, че първите години от живота си ще прекараш при баба си и дядо си в Хубли“, пише Мурти на дъщеря си в „Legacy“: в книгата на Мурти: „Писма на видни родители до техните дъщери“. Когато израства, Мурти е изключително съсредоточена върху обучението си. Семейството дори няма телевизор в дома ѝ. По-късно се преместват в Бангалор, Индия, където тя посещава девическата гимназия „Болдуин“.
През 1981 г. родителите на Мурти основават компанията за информационни технологии Infosys с още няколко инженери и само 250 долара капитал, според Rediff.com.
Оттогава компанията се разраства до втората по големина индийска ИТ компания, в която работят над 343 000 души по целия свят. За 40 години от основаването си Infosys се оценява на повече от 18 млрд. долара, съобщава Forbes. По-късно Мурти посещава Модния институт по дизайн и търговия в Лос Анджелис, където през 2013 г. получава диплома за магистър по мениджмънт в областта на облеклото.
Тя все още е ангажирана със своето образование и е член на Настоятелството на CMC от 2011 г. Направила е дарения на колежа, създала е професорска титла, създала е програма в Бангалор и е основала Лабораторията за количествени и компютърни изследвания на Мурти Сунак.
Мурти и Сунак са направили щедри дарения и на Станфорд, където създават програмата Social Innovation Fellowship. Програмата предоставя финансова и консултантска подкрепа на възпитаници с иновативни планове за справяне със социални или екологични предизвикателства.
„Произхождам от семейство на предприемачи – майка ми от социалната страна чрез света на фондациите, а баща ми – от корпоративната страна. Възпитана съм с мнението, че предприемачеството може да промени живота на хората“, споделя тя пред университета.
Тя е работила в технологичната индустрия
След като завършва Станфорд, Мурти тръгва по стъпките на родителите си в технологичната индустрия. Въпреки че не поема ръководството на Infosys, тя работи в Siderian Ventures в Сан Франциско. Докато е в тази фирма за рисков капитал в областта на зелените технологии, тя работи като маркетинг директор. След кратък престой в света на модата Мурти се връща в сферата на рисковия капитал, когато баща ѝ основава Catamaran Ventures.
Той стартира компанията с надеждата да финансира индийски стартъпи, работещи в сферата на здравеопазването, образованието и храненето, според Times Of India. През 2013 г. Мурти и Сунак се присъединяват към компанията; двойката е съосновател на лондонския клон на фирмата. Сунак подава оставка през 2015 г. и сега е зает с политическата си кариера, докато Мурти все още е директор на компанията, според Companies House, изпълнителна агенция на британското правителство.
Мурти също така е била директор на бутиковата фитнес зала Digme Fitness, притежавайки 4,4% дял, и на марката за мъжко облекло New & Lingwood до 2022 г., по данни на Bloomberg. Тя продължава да притежава инвестиции в други компании.
През 2009 г. се откъсва от света на рисковия капитал и стартира собствена линия за дрехи – Akshata Designs. Тя споделя пред Times of India, че това е истинската ѝ страст.
„Разбирам, че може да има известно любопитство към това, което правя, предвид постиженията на родителите ми, но се надявам, че един ден този бизнес ще успее да се изправи на крака и аз ще мога да говоря по-скоро за неговите заслуги, отколкото за нещо друго“, каза тя.
„Това е моята страст и не бих могла да си представя да се занимавам с нещо друго, освен с бизнеса на това предприятие.“През следващите няколко години Мурти споделя своите колекции, които често са вдъхновени от работата на художници от отдалечени индийски села. В разговор с Vogue India Мурти обяснява, че се надява нейната линия дрехи да послужи като „паспорт за различни култури“. Марката за облекло е закрита през 2017 г.
Докато си спомняше за отношенията им по време на предизборно събитие през 2022 г., Сунак заяви, че е „невероятно благодарен“, че Мурти е дала „шанс на ниското момче с раница“, пише Business Today.
Когато Сунак задава важния въпрос на Мурти, двойката е на екскурзия в Халф Мун Бей, Калифорния, плажен град близо до Станфорд. Те се разхождали по крайбрежието, когато Сунак коленичил, а след това отпразнували годежа си в близък хотел.“Сключихме брак на място, наречено Half Moon Bay – това беше място, на което, когато бяхме студенти, се запознахме, когато учехме заедно в Щатите, и се разхождахме в този район и гледахме нагоре към този хубав луксозен хотел, в който никога не можехме да отседнем“, казва Сунак по време на интервю за предаването „Пиърс Морган без цензура“.
През август 2009 г. Мурти и Сунак се наслаждават на тридневна сватба, състояла се в хотел Leela Palace в Бангалор. В скромната церемония участват само най-близките роднини и приятели на двойката.
По време на приема те са домакини на много по-голямо множество. Списъкът с гости включваше политици, технологични магнати и спортни звезди, съобщава Times of India. Двойката посрещна дъщеря си Кришна през 2011 г. и дъщеря си Анушка през 2013 г.
След като се женят, Мурти и Сунак придобиват недвижими имоти по целия свят. Според The Evening Standard двойката притежава няколко жилища в Лондон, включително апартамент в Южен Кенсингтън, който Сунак купува през 2001 г. Оттогава двойката е закупила и дом в Кенсингтън, Лондон, както и имението Кирби Сигстън в Северен Йоркшир, Англия.
Освен това двойката притежава и пентхаус апартамент на Оушън Авеню в Санта Моника, Калифорния.
Понастоящем двойката и децата им живеят на Даунинг стрийт 10, официалната резиденция на министър-председателя и семейството му. Откакто встъпи в ролята си на министър-председател, Сунак похвали съпругата си за постоянната ѝ подкрепа за политическата му кариера.