fallback

Принц Хари: Смартфоните крадат детството на младите

23 October 2024 11:00

Херцогът зачекна темата за вредните ефекти от устройствата

Снимка: БГНЕС

На Световния ден на психичното здраве – 10 октомври – принц Хари се присъедини към автора The Anxious Generation и социалния психолог, Джонатан Хайдт, за разговор по темата за смартфоните, социалните мрежи и тяхното въздействие върху младото поколение. Във видео, споделено с Fortune Well, 40-годишният херцог на Съсекс започна разговора им, като заяви, че „в много случаи смартфонът краде детството на младите хора“.

Хайдт се съгласи с думите му, отбелязвайки, че хората, родени след 1995 година, които живеят в англоговорящи страни, достигат пубертета с високи нива на тревожност, депресия, самонараняване и самоубийство като пряк ефект от използването на смартфоните.

Хари продължи разговора с разпространеното погрешно вярване, че „социалните медийни компании сочат с пръст родителите“ за нарастващата криза на психичното здраве. „Е, знаете ли, това зависи от вас, Това зависи от вашето родителство“, цитира той.

Но Хайдт не бе съгласен с този аргумент. „Ако имаше някои родители, които разбираха това погрешно и повечето родители го разбираха правилно, тогава щях да бъда много възприемчив към този аргумент“, каза той. „Но след като децата получат телефон и социални медии, останалата част от семейния живот се превръща в битка за времето пред екрана. И това се случва навсякъде.“. 

Той е съгласен, че технологичните компании ни поставят в безизходица и след това се опитват да припишат цялата вина на другите, а не да поемат своята отговорност. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Access Hollywood (@accesshollywood)

Докато разговорът им продължаваше, Хари, който е баща на 5-годишния Арчи и 3-годишната Лилибет, добави, че е научил от The Archewell Foundation Insight Sessions, че родителите искат децата им да имат телефон, особено в случай на спешност в училище.

Тогава Хайдт отговори „Дайте им телефон. Просто не им давайте суперкомпютър, свързан с всички по света“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Harry y Meghan (@sussex_harry_meghan)

Хари също предложи общоприетото погрешно схващане, че Instagram, TikTok и Snapchat са „спасителни линии“ и че социалните медии „дават разнообразие, допълнителен ресурс“ на децата. Хайдт обясни, че това е общ мит, отбелязвайки, че решението за децата да се чувстват по-свързани означава да оставят телефоните си и да се свържат лично.

„Мисля, че изследването е много ясно – когато децата имат най-добър приятел или особено малка група от приятели, те обикновено се справят добре. Когато децата нямат близък приятел или група от приятели, е много по-малко вероятно да се справят добре. Когато имате 300 „приятели“ е трудно да отделите време за тях“, казва Хайдт.

„Тази година, 2024, е повратната точка. Ужасни неща се случиха на децата ни. Сега го виждаме... не искам да виня нито един родител, защото не сме знаели тези неща преди 10 години“, завърши психологът.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sussex family fan page? (@meghan_harry_archie_lili)

Дискусията между двамата следва второто издание на Insight Report на фондация Archewell на Хари и Меган Маркъл, което отразява „гледната точка на световната младеж относно развиващата се роля на технологиите“. Докладът работи с млади хора от Ямайка, Колумбия, Грузия, Кения, Нигерия, Турция, Обединеното кралство и Съединените щати.

За още новини от света на звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
принц Хари смартфони социални мрежи детство младежи
0 коментара
fallback