Тези актьори говорят открито за времето си, прекарано в култове.
Много от тези звезди са били деца, когато са били част от религиозните общности. По-късно в живота си те успяват да разсъждават върху преживяванията си и да споделят каква е била причината за отделянето и бягството им от култа. Всеки един от тях е подходил към ситуацията по свой собствен начин. За Бетани Джой Ленц това идва под формата на новата ѝ книга – Dinner for Vampires Life on a Cult TV Show (Whill also in an Actual Cult!), докато Глен Клоуз разкрива историята си в епизод от поредицата The Me You Can't See.
5 известни личности, които са живели в култ
Бетани Джой Ленц
Докато играе ролята на Хейли Джеймс Скот в сериала One Tree Hill от 2003 до 2012 година, Бетани Джой Ленц също е била част от малка ултрахристиянска група, ръководена от пастор в Айдахо, която контролирала голяма част от живота ѝ, включително кариерата и финансите ѝ. Тя разказва цялата история в новата си книга.
„Не го смятам за смело. Смятам го за важно. Живеейки мълчаливо в страданието, което преживях, не помагам на никого“, казва актрисата за решението си да сподели истината.
Ленц допълва, че голяма част от колегите ѝ в OTH са споделили загрижеността си и са ѝ казали, че живее в култ, но тя отказвала да го приеме. Всеки път отричала думите им и била категорична, че нейната религиозна общност е далеч от това, което всеки си мисли.
Бетани Джой Ленц с колегите си от One Tree Hill Джеймс Лафърти и София Буш. Снимка: Getty Images
В крайна сметка тя се омъжва за човек от култа – синът на пастора – и двамата посрещат дъщеря. В книгата си Ленц пише, че със съпруга ѝ са имали график за правене на секс, който я плашел и отвращавал. Така се стига до 2012 година, когато тя осъзнава, че трябва да напусне не само брака, но и религиозната група.
След цяло десетилетие в култа, което ѝ струва почти всички приходи, спечелени от One Tree Hill, Ленц напуска. По думите ѝ, преживяването ѝ е струвало над 2 милиона долара, след което е трябвало да започне почти от нулата. Сега се надява да помогне на други хора в нейната ситуация да се осъзнаят и да намерят сили да напуснат токсичната среда, в която се намират.
Хоакин Финикс
По времето, когато Хоакин Финикс се ражда, родителите му Арлин и Джон Лий Финикс вече са се присъединили към религиозния култ Децата на Бога. Преди да напуснат групата, когато актьорът е на 3 години, родителите му били смятани от групата за архиепископи на Венецуела и Тринидад.
Снимка: БГНЕС
В интервю за Playboy от 2014 година Хоакин, който е един от петимата братя и сестри в семейството, казва, че участието на родителите му в култа е било невинно. По думите му, когато Арлин и Джон разбрали, че има нещо нередно в групата, те веднага я напуснали.
„Получиха някакво писмо или нещо подобно, което ги накара да сложат край на всичко“, казва актьорът. Въпросното писмо съдържало тактиката на групата за сексуално вербуване. Финикс и до днес смята, че родителите му са били идеалисти, търсещи хора с подобно на тяхното мислене. Казва, че те са търсели безопасност и общност, които обаче не им били предоставени от Децата на Бога.
Роуз Макгауън
Роуз Макгауън също е изживяла част от детството си в Децата на Бога.
„Както в повечето култове, ти си откъснат от твоето външно семейство. Нямаше вестници, нямаше телевизия. Държаха ни на тъмно, за да се подчиняваме“, казва тя пред списание People.
Снимка: Getty Images
Допълва, че е гледала как мъжете се държат с жените и още в много ранна детска възраст е осъзнала, че не иска да бъде част от тази общност. „Те основно бяха там, за да обслужват мъжете сексуално. На мъжете им беше позволено да имат повече от една жена“, спомня си актрисата.
Когато бащата на Макгауън разбира, че групата започва да промотира секс между деца и възрастни, той и Роуз напускат култа.
Глен Клоуз
Когато Глен Клоуз е само на 7 години, баща ѝ – д-р Уилям Талиаферо Клоуз – се присъединява към консервативна религиозна група с името Морално превъоръжаване. Той мести цялото семейство в централата на групата в Швейцария, където живеят 15 години.
„Това си беше чист култ. Всички говореха едни и същи неща и имаше много правила, много контрол. Беше наистина ужасно“, спомня си актрисата.
Снимка: Getty Images
Времето ѝ в култа оказва трайно въздействие върху способността ѝ да създава взаимоотношения с другите, което я оставя психически травмирана.
„Поради опустошителното, емоционалното и психологическото влияние на култа, не успях във връзките и в намирането на постоянен партньор, за което съжалявам“, казва Клоуз.
Мишел Пфайфър
След като се мести в Лос Анджелис на 20-годишна възраст, Мишел Пфайфър среща „много контролираща“ двойка, която била нещо като лични треньори, вярващи в дихатизма – идеята, че хората могат да живеят без храна или вода.
„Те бяха много контролиращи. Не живеех с тях, но бях там често и те винаги ми казваха, че трябва да ходя по-често. Трябваше да плащам за времето, в което бях при тях, така че това беше финансово изтощително“, спомня си актрисата.
Снимка: Getty Images
Постепенно Пфайфър разбира, че нещо не е наред. Когато помага на първия си съпруг – Питър Хортън – в проучване за филм за Мунитите (хора, които следват Църквата на обединението), тя разбира, че всъщност е част от култ.
„Разговаряхме с бивш член на Мунитите и той ни разказваше за психологическата манипулация. Тогава нещо в ума ми щракна“, казва Мишел за момента си на осъзнаване.