Кейт Мидълтън взе решение в последния момент да придружи съпруга си принц Уилям на церемония, почитаща загиналите от холокоста, бележейки първото си официално кралско събитие след новината, че ракът ѝ вече е в ремисия.
На 27 януари дворецът потвърди, че 43-годишната принцеса на Уелс ще присъства на важната церемония в Лондон. Докато принц Уилям вече беше обявен като официален гост на 80-ата годишнина от освобождаването на затворниците от концентрационния лагер Аушвиц, присъствието на принцеса Кейт беше неочаквана и приятна изненада.
По време на службата тя отбеляза „Хубаво е, че имам възможността да съм тук“. Тя носеше висящите перлени обеци Bahrain на покойната кралица Елизабет, които бе сложила и за Деня на възпоменанието във Великобритания на 10 ноември миналата година.
Снимка: Getty Images
Възпоменателният ден на холокоста почита живота на шестте милиона евреи, които са били убити по време на нацисткото преследване и по време на последвалите геноциди. Датата 27 януари е посветена на годишнината от освобождаването на затворниците от Аушвиц-Биркенау – най-големият нацистки лагер на смъртта. През 2025 година се отбелязва важна годишнина от историческия ден.
Това е първото кралско събитие за принцеса Кейт, която обяви на 14 януари, че ракът ѝ вече е в ремисия.
Принцесата на Уелс сподели новината в лична публикация в социалните мрежи след изненадващото посещение в кралската болница Marsden в Лондон. По същото време тя обяви, че именно там се е лекувала през 2024 година и е преминала през серия химиотерапии, които се оказали успешни. Кейт бе обявена и за патрон на болницата, присъединявайки се към принц Уилям.
По време на мемориалната служба в Лондон на 27 януари, принцесата се срещна с двама оцелели от Аушвиц, които преди това е снимала за изложба, с която почете 75 години от освобождението на евреите.
Кейт беше видимо щастлива да види Стивън Франк и Ивон Бърнстейн, които са преживели издевателствата на нацистите и преди години са позирали пред нейния фотоапарат в двореца Кенсингтън. Снимките бяха показани през 2020 година. „Искам да те гушна много силно“, каза принцеса Кейт на 89-годишния Франк, когато го видя отново на 27 януари, и го прегърна.
Според Daily Mail, Франк благодарил на Мидълтън за изпратената от нея коледна картичка и двамата си поговорили малко за семействата си.
Принцеса Кейт получи още една топла прегръдка, този път от Бърнстейн, с която също си поговори за кратко.
„За мен е такова щастие да видя стара приятелка“, каза бъдещата кралица на 87-годишната дама, която нежно докосна лицето ѝ.
Мидълтън също имаше срещи с други оцелели, с които прекара време и се засмя, когато един мъж ѝ направи комплимент. Според Daily Mail, Робърт Джордж Берковиц казал „Уилям е най-щастливият мъж на света, че те има!“, на което Кейт се усмихнала и отговорила „Ще му предам!“.
Принцът и принцесата на Уелс първо прекараха време с оцелелите от холокоста на събитието, за да чуят личните им истории, а след това се преместиха на церемония. Там 42-годишният принц Уилям изнесе реч и двойката запали свещи в чест на всички животи, изгубени в холокоста и други геноциди.
Снимка: Getty Images
Принцесата на Уелс има добре документирано фотографско хоби и направи индивидуални снимки на оцелели от Холокоста с техните внуци за изложбата „Поколения: Портрет на оцелели от холокоста“ преди Деня на паметта през 2020 година. Изложбата беше организирана от мемориалния тръст на Холокоста, Jewish News и кралското фотографско дружество, на което Кейт се превърна в патрон. Снимките бяха открити във военния музей в Лондон през 2021 година след забавяне заради пандемията.
Докато принц Уилям и принцеса Кейт почитаха загиналите и оцелелите от Холокоста в Лондон, крал Чарлз пътува до Полша, за да посети Аушвиц, описвайки визитата като „дълбоко лично поклонение“.
Снимка: Getty Images
Отбелязвайки 80 години от освобождението на затворниците, посещението на краля носеше дълбоко значение, тъй като той е първият британски монарх, посетил концентрационния лагер.
„Въпреки че Негово Величество е намирал много начини да се свърже с оцелелите през годините, знам, че визитата му в Аушвиц ще бъде особено важна за него“, казва кралски източник.
В Полша крал Чарлз започна деня си в Центъра на еврейската общност в Краков, където се срещна с оцелели от холокоста и чу от доброволци и членове относно подкрепата, която организацията осигурява за хора от всички възрасти и произход. Това, по техни думи, е част от мисията им за възстановяване на еврейския живот в града.
Снимка: Getty Images
В трогателна реч кралят каза „Да бъда в Полша на международния ден в памет на оцелелите и жертвите на холокоста, когато отбелязваме осемдесет години от освобождаването на Аушвиц, е едновременно мрачен и свещен момент“.
„Това е момент, в който си припомняме дълбините, до които човечеството може да потъне, когато злото бъде оставено да процъфтява, пренебрегвано твърде дълго от света. И това е момент, в който си припомняме мощните свидетелства на оцелели като Лили Ебърт, която, за съжаление, почина през октомври и която колективно ни научи да ценим свободата си, да се противопоставяме на предразсъдъците и никога да не бъдем страничен наблюдател пред лицето на насилие и омраза“, допълни Чарлз.