Джордж Клуни е американски актьор, носител на множество отличия, сред които две награди „Оскар“, награда BAFTA, почетна награда César и четири награди „Златен глобус“.
Големият пробив на Клуни е ролята на д-р Дъг Рос в медицинската драма на NBC „Спешно отделение“(1994–1999), за която получава две номинации за награда „Еми“.
Сред най-известните хитови филми на актьора са „От здрач до зори“ (1996), „Батман и Робин“ (1997), „Извън полезрението“ (1998), „Трима крале“ (1999), и филмовата поредица „Бандата на Оушън“ (2001–2007).
Клуни е режисьор на девет игрални филма, включително шпионския филм Confessions of a Dangerous Mind (2002), историческата драма Good Night, and Good Luck (2005), политическата драма The Ides of March (2011) и военния филм The Monuments Men (2014). На сцената прави дебюта си на Бродуей, представяйки Едуард Р. Мъроу в историческата пиеса „Лека нощ и късмет“ (2025), която адаптира по едноименния си филм от 2005 г.
Актьорът и режисьор е и част от емблематичния списък Time 100 на Time, който включва най-влиятелните хора в света. Звездата от „Бандата на Оушън“ е известен и със своята политическа и икономическа активност и служи като един от посланиците на мира на ООН от 2008 г., част е и от Съвета за международни отношения.
Джордж със съпругата си Амал, която е адвокат по човешките права. Снимка: БГНЕС
Явно многото таланти и разноликата личност на Клуни не са достатъчни за вкуса на Доналд Тръмп, който нарече актьора „второразредна филмова звезда“ и „провален политически експерт“, след като актьорът защити свободната преса.
„Виждаме тази идея за използване на правителството, за да плаши или глобява или да използва корпорациите, за да намали журналистите“, каза актьорът в предаването „60 минути“.
Темата за свободата на медиите е важна за него, защото именно Джордж играе журналиста пионер Едуард Р. Мъроу в пиесата на Бродуей.
Президентът на САЩ нарече носителя на Оскар „второразредна филмова звезда“ и „провален политически експерт“, след като Клуни, който ще изиграе новаторския телевизионен журналист Едуард Р. Мъроу в своя дебют на Бродуей, направи паралел на темите на предстоящата сценична постановка със състоянието на пресата днес.
В публикация, споделена в Truth Social след излъчването на предаването на 23 март, Тръмп се усъмни защо „силно дискредитираното“ шоу би поканило „второразредна филмова звезда“ и „провален политически експерт“.
„Той се бори здраво за избора на Сънливия Джо и след това, веднага след дебата, го заряза като куче. По-късно, предполагам по заповед от лагера на Обама, настоях за Камала, само за да осъзная, че това няма да се получи твърде добре.“, каза президентът, цитиран от Entertainment Weekly.
След това Тръмп заяви:
„60 минути“ измамно са вмъкнали фалшиви отговори в катастрофалното интервю на Камала Харис, излъчено точно преди деня на изборите, в едно от най-неудобните и нечестни събития в историята на излъчването. И сега отново Джордж Клуни? Неговият пресагент би трябвало да прави цяло състояние!!!“
Въпросният епизод на „60 минути“ включва Клуни на маса за четене в центъра на Манхатън с актьори и екип, които обсъждат състоянието на медиите днес.
„Когато другите три власти се провалят, когато съдебната, изпълнителната и законодателната власти се провалят, четвъртата власт трябва да успее. Трябва да успее, тъй като „60 минути“ е тук точно сега в първия ни ден.“, каза Клуни.
„Това са смразяващи времена за медиите“, каза още Клуни, чийто баща, Ник Клуни, бе дългогодишен журналист и водещ на WKRC в Синсинати. Той отбеляза и факта, че ABC „урежда“ съдебно дело с администрацията на Тръмп и CBS News е в средата на подобен процес, позовавайки се на делото на Тръмп за 20 милиарда долара срещу последната новинарска организация, която обвинява CBS в намеса в изборите. Тогава CBS подаде молба за отхвърляне на делото.
„Виждаме тази идея за използване на правителството, за да плаши или глобява или да използва корпорациите, за да намали журналистите. Правителствата не харесват свободата на пресата. Никога не са я харесвали. И това важи независимо дали сте консерватор, либерал или на която и да е страна. Те не харесват пресата.
Журналистиката и разказването на истината на властта трябва да се води като война. Това не се случва просто случайно. Знаете ли, хората трябва да казват, ние ще направим тези истории и вие ще трябва да дойдете след нас. И това е начинът.“
На друго място Клуни, дългогодишен демократ, който е подкрепял хора като Барак Обама и Джо Байдън, каза, че не съжалява за есето си, в което призова Байдън да се откаже от надпреварата за преизбиране миналата година.
„Бях възпитан да казвам истината. Бях видял президента отблизо и бях изненадан. И се чувствам така, сякаш имаше много прояви на страхливост в моята партия. И не се гордея с това. И също така вярвах, че трябва да кажа истината.“, откровен бе Клуни.