► Принц Уилям участва в нова документална поредица, наречена Guardians
► Шестте епизода ще се излъчват в онлайн платформата YouTube
► Принцът на Уелс ще разкаже за рейнджърите в дивата природа
Уилям разказва в нова поредица за „Най-опасната работа на света“. Предаването Guardians е посветено на горските рейнджъри.
Няколко дни преди премиерата принцът представи официално новата документална поредица. Първият епизод се излъчи в YouTube канала на BBC Earth на 23 май. Филмът е резултат от 18 месеца упорит труд на Уилям и неговия екип.
Леко неглиже с разкопчана риза и сако, Уилям разказа за идеята да направи филма, като се фокусира върху шест различни места по света и споделя шест различни завладяващи истории. С проекта принцът цели да повиши осведомеността за това какво правят защитниците на дивата природа и опасностите, пред които са изправени.
В разговор с журналистката Михаела Страчан, която е работила в британски предавания за дивата природа, Уилям сподели, че неговото желание е програмите „да образоват, демонстрират, подчертават, дават светлина върху брилянтните мъже и жени, които са в челните редици и на фронтовата линия в опазването по света“.
„Това е една от най-опасните професии на планетата. Много хора смятат, че да си войник, да си полицай... тези професии са опасни и хората залагат живота си на карта. Не мисля, че хората осъзнават, че е същото за тези момчета и момичета по света.
Рейнджърите са особено непознати и невидими; те са невъзпетите герои на естествения свят“, добави той, цитиран от списание People.
В първия епизод, фокусът е върху тропическите гори на Конго и защитената зона Дзанга-Санга, където реформираният бракониер Модики Клавър се бори за дивата природа.
„Имах късмета да пътувам до Африка много пъти през годините и континентът винаги е заемал специално място в сърцето ми.“, започна разказа си Уилям.
Кратките филми с продължителност между 6 и 10 минути целят да достигнат до нови общности, които вероятно невинаги дават приоритет на проблемите с околната среда.
„Този е особено специален за мен, защото имам много приятели и хора, които съм срещал през годините по време на пътуванията си и в чужбина, които живеят този живот ежедневно и от времето, когато бях много по-млад, все още вършат работата, която ги виждах да вършат.
Обратната връзка, която получавам от тях сега показва колко по-опасна е станала работата.“, каза още принцът.
Всеки нов епизод ще се излъчва в петък. Някои от сериите включват хората, работещи за поддържане на съвместното съществуване между снежните леопарди и местните общности високо в Хималаите на Индия. Друг епизод изследва мексиканското море Кортез, което някога е било наричано „световния аквариум“, и историята на нелегален рибар, който се стреми да защити застрашената екосистема.
Принц Уилям сподели, че телевизионната икона Дейвид Атънбъроу е бил „голямо вдъхновение“ за него в израстването му, в представянето на области, които повечето хора не могат да посетят, и се надява сериалът му да има подобен ефект.
„Но в тези предавания за дивата природа не виждате онези, които защитават снимачния екип, които защитават всички, които познават пътеките, по които вървят животните, които насочват всички в правилната посока, за да получат кадрите, от които се нуждаят. Без тях няма как да отидете и какво да видите.“, каза още принцът.
Съветник за предаването е Рохит Сингх, вицепрезидентът на Международната федерация на рейнджърите.
„Гледането на тези епизоди е невероятно вълнуващо. Прекарах по-голямата част от кариерата си в храсталака. Наистина е хубаво да видя, че тези истории се разказват по възможно най-честния начин. Това, което наистина ми хареса в този сериал е, че разказва за разнообразието на рейнджърите.“
„Има само един рейнджър в зона с размерите на 11 000 футболни игрища.“, каза Сингх. „Невъзможно е да свършим работата. Има нужда от 1,5 милиона по целия свят и въпреки това, в Обединеното кралство има повече фризьори, отколкото рейнджъри в защитените зони по света.“, бе откровен той.
Принцът очевидно иска да даде добър пример на своите три деца – как с всяко свое действие човек трябва да бъде полезен на обществото, въпреки всичко.
„Харесва ми да виждам рейнджъра като спойката между света на хората, в който живеем, и света на природата. И намирането на баланса между двете е от решаващо значение.
Ако поставите хора тук и животни тук, нищо не работи. Те трябва да бъдат симбиотични и тези рейнджъри обединяват всичко това. Всеки напредък трябва да идва от това, че общността на рейнджърите е ценена, уважавана, виждана.“, каза още Уилям.