fallback

Защо кралица Камила не носи тиара на сватбата с принц Чарлз

12 July 2025 10:30

Камила носи тиара на първата си сватба с Паркър Боулс през 1973

Снимка: Getty Images

► Кралица Камила се присъедини към британското кралско семейство след сватбата си с принц Чарлз през 2005

► За тържественото събитие булката избра по-нетрадиционен кралски вид без тиара. Явно Камила не се е чувствала достатъчно уверено да носи тиарата, тъй като е носила такава на първата си сватба с Андрю Паркър Боулс през 1973

► На 9 април 2005 г., бъдещият крал Чарлз и Камила сключиха брак, а по време на церемонията Камила реши да не носи традиционната за случая тиара

Пред олтара за сватбата си с принц Чарлз Камила избра да носи златна украса за глава от Филип Трейси. Двойката се ожени на гражданска церемония, последвана от религиозна благословия, а не на църковна церемония, както е традиционно за кралските сватби.

Камила избра по-нетрадиционна булчинска визия за своя сватбен ден. Тя носи два тоалета, дело на британските дизайнери – Антония Робинсън и Анна Валънтайн.

Първият тоалет бе кремава рокля от копринен шифон с палто и шапка за гражданската церемония в Уиндзор, а след това заложи на бледосиня рокля от шифон с палто и впечатляваща украса за главата – за службата за молитва и освещаване в параклиса „Свети Георги“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Royal of the world (@royalofthewould)

Първата тиара на Камила за сватбата ѝ през 1973 г. с Паркър Боулс е тиарата Cubitt-Shand, семейна реликва, дадена назаем на Камила от баба ѝ, Соня Кепел Кубит, според Tatler. Тиарата е наследена от майката на Камила, Розалинд Шанд, а след нейната смърт през 1994 г., тя се наследява от бъдещата кралица.

През годините Камила продължава да носи Cubitt-Shand откакто се омъжи за принц Чарлз, а дъщеря ѝ, Лора Лопес, носи тиарата на сватбата си с Хари Лопес през 2006 г.

За първи път като член на кралското семейство Камила носи тиара няколко месеца след сватбата си – на държавна вечеря в Норвегия през ноември 2005 г. тогавашната херцогиня на Корнуол носи тиарата „Делхи Дурбар“. Според The Court Jeweller, платинено-златната диадема е създадена за кралица Мери през 1911 г.

Кралица Мери пътува до Делхи за тържеството, известно като дурбар, но тъй като този тип бижута не е позволено да напускат Великобритания, е създадена нова тиара – специално за случая. По-късно през 1947 г. кралица Елизабет, Кралицата майка, носи тиарата по време на обиколката на кралското семейство в Южна Африка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The British Royal Family. (@theroyalfamilycrown)

След втория си брак, Камила най-често носи тиарата Гревил. Впечатляващото бижу е наследено от кралица Елизабет (майката на Елизабет II), на която Дама Маргарет Гревил завещава цялата си колекция бижута през 1942 г.

Кралицата Майка е доста потайна относно притежанията на бижута. Според списание People, нейната колекция включва и диамантено колие, принадлежало на Мария Антоанета. Според информация на The Court Jeweler, именно заради собствеността, Елизабет не носи нито едно от бижутата публично до края на Втората световна война.

Въпреки това, кралицата е много привързана към тиарата Гревил, която се превръща в нейно отличително бижу.

След смъртта си кралица Елизабет предава колекцията си от бижута на единствената си жива дъщеря, кралица Елизабет II, макар и тя никога да не носи тиарата публично.

Елизабет II се съгласява да даде назаем бижуто на Камила още през 2006 г., а днес кралица Камила носи тиарата като свое отличително бижу, носейки я поне осем пъти – на събития като държавни банкети, кралски галавечери и дори на официалното откриване на Парламента.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by People Magazine (@people)

Кралица Камила не е единственият член на кралското семейство, който има афинитет към бижута от скандалната колекция на Гревил.

В деня на сватбата си принцеса Юджини заменя традиционния воал в полза на тиарата на Гревил, известна още като тиарата на Бушерон. Юджини се омъжва за Джак Бруксбанк през октомври 2018 г.

Тиарата е изработена от брилянтни диаманти, инкрустирани в платина, със зашеметяващ централен овален изумруд и още шест изумруда от двете страни. Придворният бижутер, цитиран от списание People обясни, че самото съществуване на Бушерон е изненада за мнозина, тъй като тиарата никога не е била носена публично от кралицата майка или самата кралица Елизабет.

За още новини от света на кралските особи последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Донка Найденова
Сподели
кралица Камила Камила тиара принц Чарлз крал Чарлз
0 коментара
fallback