fallback

Скандали, любов и още нещо – кралските особи, които се отказаха от титлите и трона

19 July 2025 18:00

Тези наследници на короната се отказват от привилегиите доброволно или насила

Снимки: Getty Images

Ако в час по история в училище не е било разгледано това, всеки, който е гледал първия сезон на сериала „Короната“ на Netflix, е научил, че бащата на кралица Елизабет, крал Джордж VI, е бил на трона в началото на сериала, защото по-големият му брат – крал Едуард VIII – е абдикирал през декември 1936 г., за да се ожени за американката Уолис Симпсън година по-късно.

Въпреки това, оттеглянето на Едуард от монархическия пост, избирайки любовта пред дълга към короната, далеч не е първият случай, в който кралски особи се отказват от титлата си. Въпреки това, това е забележителен момент в британската и световната история през XX век.

Днес ще ви разкажем за няколко други съвременни членове на кралски семейства, които са се оттеглили от короната, титлите и задълженията си към монархията поради любов, скандал или лични причини.

Херцогът и херцогинята на Уиндзор

Снимка: Getty Images

Крал Едуард VIII абдикира от британския трон на 10 декември 1936 г., за да се ожени за разведената американка Симпсън, проправяйки пътя за по-малкия си брат да стане крал. Едуард е на трона по-малко от година, след като е обявен за крал на 20 януари 1936 г., когато крал Джордж V умира.

В деня след подписването на документите за абдикацията му, Едуард го обявява по радиото, казвайки на хората „Открих, че е невъзможно да нося тежкото бреме на отговорността и да изпълнявам задълженията си на крал, както бих искал, без помощта и подкрепата на жената, която обичам“.

След като се оттегля, Едуард получава титлата херцог на Уиндзор от тогавашния си брат крал, Джордж VI, и му е позволено да запази титлата си Негово Кралско Височество.

Едуард и Симпсън се женят във Франция на 3 юни 1937 г. – вторият ѝ развод е финализиран през май – и на церемонията не присъства никой от кралското семейство. Въпреки че Симпсън получава титлата херцогиня на Уиндзор, тя не се сдобива с допълнителното Нейно Кралско Височество преди това – нещо, което Едуард, според съобщенията, е искал за нея до смъртта си през 1972 година. Симпсън умира 14 години по-късно.

Меган Маркъл и принц Хари

Снимка: Getty Images

На 8 януари 2020 г. Меган Маркъл и принц Хари обявиха плана си да се оттеглят като висши членове на британското кралско семейство.

Двойката в крайна сметка се премести от Обединеното кралство в Канада, преди да се установи в Южна Калифорния, където отглеждат двете си деца, принц Арчи и принцеса Лилибет. Хари остава пети в реда за британския трон след брат си, принц Уилям, и трите деца на Уилям, принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи.

Принцеса Мако Комуро

Снимка: БГНЕС

Принцеса Мако, племенница на японския император Нарухито (и чийто по-малък брат е вероятният следващ владетел на Япония), се омъжи за дългогодишната си любов, Кей Комуро, на семпла церемония в службата по вписванията на 26 октомври 2021 година. Омъжвайки се за Комуро, който не е от кралски произход, тя се отказа от кралската си титла и всичко, което идва с нея.

Двойката обяви намерението си да се ожени през 2017 година. Въпреки това негативните обществени настроения и неодобрението на баща ѝ (плюс записването на Комуро в Юридическия факултет „Фордам“ в Ню Йорк) отложиха сватбата за октомври 2021 година. Мако, която отказа 1,3 милиона долара, обикновено давани от правителството на кралски жени, които губят статута си чрез брак, разкри, че е страдала от посттравматично стресово разстройство в резултат на постоянните негативни атаки срещу нея от страна на медиите.

„Много съжалявам за причиненото неудобство и съм благодарна на тези, които продължиха да ме подкрепят“, казала тя на сватбата си, цитирана от BBC. „За мен, Кей е незаменим – бракът беше необходим избор за нас“.

След церемонията Мако и Комуро дадоха пресконференция, по време на която принцесата каза „Ще започнем нов живот. Сигурна съм, че ще срещнем трудности по пътя. Но както досега, искам да продължа да обединяваме сили с Кей и да вървим заедно рамо до рамо“.

Мако и Комуро се преместиха в Ню Йорк през есента на 2021 година, където тя, според съобщенията, започнала работа като асистент-куратор в музея на изкуствата „Метрополитън“. Съпругът ѝ успя да издържи изпита за адвокатска колегия в Ню Йорк през октомври 2022 година от третия си опит. Двойката посрещна първото си дете през 2025 година, като Японската агенция за императорско домакинство потвърди информацията на 30 май.

Принцеса Марта Луиза

Снимка: Getty Images

През август 2019 г. принцеса Марта Луиза Норвежка се съгласи да спре да използва титлата си принцеса „за своите бизнес дейности“ (но я запази, докато работеше в официалното си качество на кралска особа), след като норвежкото кралско семейство възрази срещу титлата ѝ по време на лекционното ѝ турне „Принцесата и шаманът“ с американския ѝ годеник, „духовен водач и надарен лечител“ Шаман Дюрек (известен още като Дюрек Верет).

През ноември 2022 г. тя направи още една крачка напред, като се отказа от всичките си кралски покровителства и се оттегли от работа като кралска особа, за да „създаде по-ясна разделителна линия между своите бизнес дейности и ролята си на член на кралското семейство“, се казва в изявление на двореца.

По това време беше обявено, че Дюрек няма да получи титла след брака си с Марта Луиза.

Марта Луиз и Дюрек се ожениха през август 2024 г., събитие, на което присъстваха членове на норвежкото кралско семейство, включително родителите на булката, крал Харалд и кралица Соня.

Даяна, принцеса на Уелс

Снимка: Getty Images

След развода си с тогавашния принц Чарлз (сега крал Чарлз) през 1996 г., принцеса Даяна губи официалния титул Нейно Кралско Височество.

Тя обаче запазва джобни пари, апартамента си в двореца Кенсингтън и възможността да използва двореца „Сейнт Джеймс“ за забавления, както и някои кралски привилегии (като използването на самолетите на кралската ескадрила).

Не е известно каква е била ролята на Даяна в кралското семейство през следващите години. Тя умира след автомобилна катастрофа на 31 август 1997 г.

Принц Филип

Снимка: Getty Images

За да стане херцог на Единбург (и което е по-важно, да се ожени за бъдещата кралица на Англия), принц Филип трябваше да се откаже от датската и гръцката си кралска титла и да стане натурализиран британски поданик, приемайки фамилното име на баба си и дядо си по майчина линия – Маунтбатън.

Принц Филип е роден в Гърция, бил е принц както на Гърция, така и на Дания и е кръстен в Гръцката православна църква. Той е кръстен в Англиканската църква месец преди сватбата си с тогавашната принцеса Елизабет, която се е състояла на 20 ноември 1947 г.

Филип е бил в линията на наследяване както на гръцкия, така и на датския трон, въпреки че вероятно никога нямаше да стане крал на нито една от страните. Той никога не е бил крал, докато е бил женен за жената, която става кралица на Англия, защото, според Harper's Bazaar, „В британското кралско семейство съпругата на крал се нарича кралица-консорт, но съпругът на кралица се нарича принц-консорт, а не крал-консорт“.

Кралската двойка бе женена в продължение на 73 години. Принц Филип почина на 99-годишна възраст на 9 април 2021 година. Кралица Елизабет почина на следващата година, на 8 септември, на 96 години.

Внуците на шведския крал

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Prince Carl Philip (@carl_philip13)

Петима внуци на крал Карл XVI Густав и кралица Силвия Шведска вече не са членове на Шведския кралски дом, след като дядо им отне титлите им на Техни Кралски Височества през август 2019 г. Оттогава са родени още четири внуци, като последният – принцеса Инес – се появява на бял свят през февруари 2025 година.

Всички запазват титлите си принц и принцеса, но тези титли ще станат лични и всички бъдещи съпрузи или деца няма да имат право на тях. Целта на отмяната е да се намалят кралските задължения, които децата би трябвало да изпълняват.

В коледната си реч през 2019 г. крал Карл XVI Густав обясни защо е отнел кралските титли на внуците си, казвайки „Надявам се, че ще бъде полезно, когато моите внуци в крайна сметка изградят собствено бъдеще. Но до този момент е далеч“.

Решението не се отнася до принцеса Естел и принц Оскар, децата на престолонаследницата Виктория (наследницата на шведския трон) и нейният съпруг, принц Даниел. За разлика от братовчедите си, както Естел, така и Оскар ще продължат да бъдат част от кралския дом.

Принц Йохан-Фрисо Орански

Снимка: Getty Images

От раждането си, роденият в Нидерландия принц Фрисо е носил титлите принц Орански-Насау, принц на Нидерландия и Йонхер ван Амсберг. Според Кралския дом на Нидерландия, когато е планирал да се ожени за обикновената гражданка Мейбъл Висе Смит, двойката съзнателно не е поискала разрешение от парламента, което се е изисквало от тях по конституцията на страната.

В резултат на това принц Фрисо е лишен от титлата си на принц на Нидерландия през 2004 година и е отстранен от линията за наследяване на трона на холандското кралско семейство. Той бил втори в йерархията след по-големия си брат Вилен-Александър и преди брат си принц Константин.

Принц Фрисо претърпя ски инцидент през февруари 2012 година, като беше затрупан под лавина, което доведе до увреждане на мозъка и той изпадна в кома. Умира на 44-годишна възраст през август 2013 година.

Питър Филипс и Зара Тиндъл – децата на принцеса Ан

Снимка: Getty Images

Поради статута си на единствена дъщеря на кралица Елизабет и принц Филип, децата на принцеса Ан – Питър Филипс и Зара Тиндъл – не са имали гарантирани кралски титли. Въпреки това, кралицата им е предложила титли от любезност, когато са се родили.

Ан и тогавашният ѝ съпруг Марк Филипс отказали, заявявайки, че искат децата им да имат възможно най-нормален живот.

„Мисля, че вероятно е било по-лесно за тях и мисля, че повечето хора биха казали, че има недостатъци в това да имаш титли“, казва принцеса Ан пред Vanity Fair през 2020 година. Тогава тя допълва, че винаги е вярвала, че това е правилното решение.

В интервю за The Times през 2015 година Зара казва, че се чувства „много щастлива“, че няма титла, тъй като това ѝ е дало повече свобода от братовчедите ѝ принц Уилям и принц Хари.

Питър Филипс е бизнесмен и е участвал в погребалните шествия както за принц Филип, така и за кралица Елизабет с братовчедите си. Зара е състезателка по конна езда, печелейки сребърен медал като част от отбора на Великобритания по всестранна езда на Олимпийските игри през 2012 година в Лондон.

Кралица Маргрете от Дания

Снимка: Getty Images

След като управлява повече от половин век – най-дългият период за скандинавски монарх – кралица Маргрете II Датска се оттегли, за да може синът ѝ, сега известен като крал Фредерик X, да поеме властта.

Съобщението ѝ дойде в навечерието на Нова година 2023, че ще абдикира само две седмици по-късно, намеквайки, че здравословните проблеми са основна причина за решението.

„След две седмици ще бъда кралица на Дания от 52 години. Толкова много години ще оставят своя отпечатък върху всеки – също и върху мен! Времето си взема своето и броят на „болестите“ се увеличава. Човек не може да поеме толкова много, колкото е успявал в миналото“, каза тя в речта си.

В допълнение към продължителността на историческото си царуване, кралица Маргрете влезе в историята като първата жена, на която е било позволено да наследи трона в Дания – което тя направи от баща си, крал Фредерик IX, през 1972 г. – благодарение на Закона за наследяване от 1953 г.

Принцеса Аяко Мория

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ABC News (@abcnews)

През октомври 2018 година най-малката дъщеря на покойния принц Такамадо (първи братовчед на бившия император Акихито) се омъжи за обикновен служител в корабоплавателна компания. По този начин принцеса Аяко се отказа от титлата си и прие фамилното име на съпруга си Кей Мория.

„Много съм щастлива, че толкова много хора празнуваха нашата сватба. Искаме да положим усилия да станем двойка като майка ми и баща ми“, каза принцесата по това време.

Аяко е втора братовчедка на принцеса Мако, която също е в този списък.

Император Акихито

Снимка: Getty Images

Император Акихито започва царуването си през януари 1989 г. след смъртта на баща си, император Хирохито. Въпреки че Акихито не е първороден от седемте деца в семейството си (той е пети), той е най-голямото мъжко дете, а настоящите правила в Япония са, че линията на наследяване включва само мъжки роднини. Акихито абдикира през 2019 г., предавайки трона на най-големия си син, император Нарухито.

Абдикацията не е често срещано явление в наследствена монархия, особено в такава, която е толкова стара, колкото японската. Акихито е 125-ият император в линията на семейството си, датираща отпреди повече от 2600 години.

За Акихито е направено изключение, тъй като той е решил да се оттегли поради здравословни проблеми, тъй като е претърпял операция за рак на простатата през 2003 г. и байпасна операция на сърцето през 2012 г. Според Би Би Си, той е бил „притеснен, че може да му е трудно да изпълнява задълженията си като символ на държавата“.

Преди абдикацията си, Акихито е отишъл в японското светилище Исе, за да извърши свещен ритуал, наречен „Шинецу но Ги“. Тази религиозна церемония потвърждава оставката му от трона на боговете и задейства процеса на наследяване.

Принц Майкъл от Кент

Снимка: Getty Images

За да се ожени за баронеса Мари-Кристин фон Райбниц, католичка, принц Майкъл Кентски – братовчед на кралица Елизабет II – трябваше да се откаже от тогавашното си 15-о място в линията на наследяване поради Закона за наследяване от 1701 г. Когато се оженили, Мари-Кристин оттогава била известна като принцеса Майкъл Кентска. Двойката използвала титула Негово/Нейно Кралско Височество пред кралската си титла.

Принц Майкъл Кентски беше възстановен в линията на наследяване през 2015 г. след приемането на Закона за наследяване на короната от 2013 г. Сега той е 53-и в линията за трона, с трите си деца след него (те бяха запазили мястото си в списъка от раждането си, тъй като са част от Англиканската църква).

Крал Хуан Карлос I

Снимка: Getty Images

Крал Хуан Карлос I за първи път става крал на Испания през 1975 г., след смъртта на Франсиско Франко. Той заема поста до 2014 г., когато доброволно предава факела на единствения си син, крал Фелипе VI, абдикирайки от трона.

Пет години по-късно Хуан Карлос, тогава на 81 години, се оттегля от публичните си задължения като кралски човек. Той се оттегля като крал, а след това се връща и като цяло, според сведенията, за да избегне чакането на сина му да поеме властта, както беше направил тогавашният принц Чарлз, докато кралица Елизабет все още управляваше в 90-те си години.

През юни 2020 г. беше обявено, че бившият крал е разследван за предполагаема корупция, свързана с рушвети от 100 милиона долара за участието му в железопътен проект в Саудитска Арабия, управляван от испански фирми. Два месеца по-късно Хуан Карлос изпраща съобщение до сина си, че напуска страната, като пише „Сега, воден от убеждението да предоставя най-добрата услуга на испанците, техните институции и на вас като крал, ви съобщавам за моето обмислено решение да се преместя, в този момент, извън Испания“.

Многобройни разследвания за измами бяха прекратени през март 2022 г., а първото завръщане на Хуан Карлос в Испания беше два месеца по-късно, по време на което той се срещна със семейството си, тъй като не беше виждал съпругата си (кралица София) или крал Фелипе VI от самоналоженото си изгнание.

Принц Андрю

Снимка: БГНЕС

Принц Андрю, третото дете на кралица Елизабет и принц Филип, обяви решението си да се оттегли от кралските си задължения през ноември 2019 г. след негативните реакции на интервюто му за BBC Newsnight, свързано с връзката му с опозорения финансист и осъден сексуален престъпник Джефри Епстийн.

„През последните няколко дни ми стана ясно, че обстоятелствата, свързани с предишната ми връзка с Джефри Епстийн, са се превърнали в сериозно нарушение на работата на семейството ми и ценната работа, която се извършва в многобройните организации и благотворителни начинания, които с гордост подкрепям“, каза той в изявление. „Затова попитах Нейно Величество дали мога да се оттегля от публичните си задължения за обозримо бъдеще и тя даде разрешение“.

Андрю все още е херцог на Йорк, въпреки че кралица Елизабет го лиши от военните му титли и покровителства – включително Негово Кралско Височество – през януари 2022 г., след като той се опита да отхвърли делото срещу него за сексуално посегателство. Вместо това беше постигнато извънсъдебно споразумение.

В разпечатани документи от досиетата на Епстийн през януари 2025 година се твърди, че принц Андрю е опипвал жена по гърдите, според показания от 2016 година. В искане, подадено по делото през 2014 година от името на предполагаема жертва на Епстийн, идентифицирана по това време само като Джейн Доу №3 (по-късно разкрита като Вирджиния Джуфре), се твърди, че тя е била принудена да има сексуални отношения с принц Андрю, когато е била непълнолетна, на три отделни географски места.

Принц Андрю все още е в линията за наследяване на британския трон, нареждайки се на осмо място след принцеса Лилибет.

За още новини от света на звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
кралски особи кралски семейства монархии скандали любов абдикация
0 коментара
fallback