IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Трус в кралския двор, принц Андрю се отказа от титли

18 октомври 2025 12 30

Причината е най-вече заради връзките му с покойния финансист Джефри Епстийн

Снимка: Getty Images

Нов трус в британската монархия. Принц Андрю се отказа от титлата си херцог на Йорк след години на критики към поведението на по-малкия брат на настоящия крал Чарлз Трети.

Репутацията на Андрю беше сериозно накърнена най-вече заради връзките му с покойния финансист Джефри Епстийн.

В изявление снощи Андрю заяви, че след разговор с Чарлз двамата са се съгласили, че скандалите около него отвличат вниманието от работата на краля и от дейността на британското кралско семейство като цяло.

„В разговор с краля и моето непосредствено и по-широко семейство, стигнахме до заключението, че продължаващите обвинения срещу мен отвличат вниманието от работата на Негово Величество и кралското семейство. Реших, както винаги съм правил, да поставя дълга си към семейството и страната си на първо място. Поддържам решението си отпреди пет години да се оттегля от обществения живот.

Със съгласието на Негово Величество, смятаме, че сега трябва да направя още една крачка. Следователно вече няма да използвам титлата си или почестите, които са ми били дадени. Както казах по-рано, категорично отричам обвиненията срещу мен“, се казва още в изявлението, цитирано от The Guardian.

Технически Андрю ще запази херцогството, което може да бъде отнето само с акт на парламента, но той няма да го използва. Титлата всъщност остава съществуваща, но неактивна, подобно на почетното звание Негово Кралско Височество (Н. К. В.).

Решението на Андрю идва само дни след публикуването на част от подготвените за посмъртно издаване мемоари на Вирджиния Джуфре.

Тя е предполагаема жертва на Андрю, на която той плати милиони в рамките на споразумение по дело за сексуално посегателство.

Автор - снимка
Автор на статията:
Александър Попов

КоментариКоментари