Със сигурност сте чували за след родилна депресия при майките. Знаете ли обаче, че раждането на бебе засяга психически и татковците? Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията 1 на 5 мъже изживява симптомите на след родилна депресия и 10 % от новоизлюпените татковци я изкарват.
Няма повод за тревоги, важното е да бъдете подготвени за подобна възможност и да знаете как да реагирате.
1. След родилната депресия при мъжете е реалност и трябва да бъде взимана на сериозно
Майките изпадат в настроение на апатия и тъга заради хормоналните промени в тялото им. Оказва се, че и при мъжете се наблюдава рязък спад на нивата на тестостерон в организма, пише Men’sHealth. Това също води до депресивни състояния. Промените в настроението, свързани със свръхраздразнимост и тъга са свързани и с липсата на достатъчно сън.
2. Нуждаете се от професионална помощ
Ако подозирате, че страдате от след родилна депресия, не се опитвайте да се справите сами. Консултирайте се с истински терапевт или психолог.
3. Подкрепата е важна
Сега не е моментът да се правите на мъж. Ако не се чувствате добре душевно, не го сдържайте в себе си. Половинката ви е до вас и най-малкото, което може да направи, е да ви изслуша. Съпричастността и помощта на близките ви хора е много важна да се справите по-бързо с проблема.
4. Бъдете търпеливи
След родилната депресия не минава за ден-два. Тя може да се отрази на отношенията ви с партньора. Бъдете търпеливи. Изключително важно е да идентифицирате проблема и след това да започнете да го „лекувате“.
Не се изолирайте от останалите и не се тормозете заради странните настроения и апатия. Опитайте се да бъдете позитивни и работете всеки ден за подобряване на състоянието си.