Поради голямото разнообразие от религии, науката не дава единно определение за това понятие. Различните течения, които съществуват, са монотеистични (еднобожие), политеистични (многобожие) и безбожни.
Според социолозите религията ще изчезне във времето. Защо?
Основен поддръжник на тезата, че религията ще претърпи сериозна метаморфоза е Карл Маркс, когото най-често свързваме с понятията социализъм и комунизъм. Маркс никога не е изучавал религията подробно. Идеите му са почерпени от трудовете на философи и теолози. Един от тях е Лудвиг Фойербах. Според него религията се състои от идеи и ценности, създадени от хората в хода на културното им развитие.
Този морал, по думите на Фойербах, е погрешно проектирани върху боговете. А понеже хората не са напълно наясно с историята си и със заобикалящите ги социални процеси, те приписват всичко случващо се на Бог. Така става и с историята за десетте божи заповеди, дадени на Мойсей, представлявайки първоизточника на етиката и морала, правилата за тогавашния свят.
Фойербах казва, че създадените от човека ценности във времето започват да се приписват на чужди или автономни същества – богове и свръхестествени сили. Фойербах смята, че когато хората осъзнаят, че проектираните върху бога ценности всъщност са собствените им, тези ценности ще бъдат осъществени свалени обратно на земята, а религията ще претърпи сериозна метаморфоза.
Маркс приема възгледа, че религията представлява човешко самоотчуждение, но не я отхвърля като социално явление. Той казва, че „религията е сърцето на един безсърдечен свят“. Според него религията ще престане да съществува във вековния си модел, а добродетелите, които проповядва, ще бъдат снети от създадените от човека богове и изпълнявани отново от самия него.
„Религията е опиум за народа“, твърди Маркс. Тя отлага щастието и наградите за отвъдния живот, проповядвайки смирено приемане на настоящето. По този начин хората получават обещание за прекрасен живот в отвъдния свят, разсейвайки го от настоящия. Религиозните вярвания оправдават настоящите нещастия.
Някои хора смятат, че Бог е само един, а религиите са само различни пътища, по които можем да стигнем до него.
И докато поповете мрънкат, писателят Петър Хранков се гневи.
В книгата си „Откровения“, той отделя няколко страници, за да разбие представата за религиите, изразявайки критичната си позиция:
Кои сте вие, земни червеи? Разкъсахте Бог на парчета, всеки грабна по едно, постави го на пиедестал и взе да му се кланя, обвинявайки другите за свои врагове!
Бог е един, вие сте различните!
Лъжци ви учат на правдивост.
Лицемери ви учат на искреност.
Двуличници ви учат на доблест.
Безнравствени ви учат на морал.
Измамници ви учат на справедливост.
Безсърдечни ви учат на съчувствие.
Колебливи ви учат на принципност.
Ненаситни ви учат на премереност.
Злопаметни ви учат на простимост.
Дребнави ви учат на великодушие.
Порочни ви учат на нравственост.
Безразсъдни ви учат на разумност.
Жестоки ви учат на милосърдие.
Алчни ви учат на безкористност.
Скъперници ви учат на щедрост.
Егоисти ви учат на равноправие.
Страхливци ви учат на храброст.
Пошли ви учат на възвишеност.
Предатели ви учат на вярност.
Насилници ви учат на кротост.
Суетни ви учат на скромност.
Крадци ви учат на честност.
Мразещи ви учат на любов.
Убийци ви учат на милост.
Глупци ви учат на мъдрост.
Слепци ви учат да гледате.
Глухи ви учат да слушате.
Подготвил: Аксени Гео