Явор Бахаров е принц, Бойко Кръстанов – тъмничар, шут и дребен мошеник в "Зимна приказка" от Шекспир, адаптация и постановка на Маргарита Младенова.
Първият спектакъл от "Програма Шекспир" на Театрална работилница "Сфумато" обра овациите на премиерата снощи.
Цветан Алексиев играе обезумелия от безпричинна ревност егоцентричен крал на Сицилия. Неговият мним съперник е Христо Петков - кралят на Бохемия. Елена Димитрова се превъплъщава в низвергнатата от съпруга си кралица на Сициля и в тяхната пораснала дъщеря Пердита, от която ревнивият крал се отрича при раждането й и заповядва да я захвърлят в пустошта.
Откриват я двама колоритни овчари - баща и син (Антонио Димитриевски, в ролята и на придворен, и Станислав Ганчев), които я отглеждат. . . за да се влюби в нея след 16 години принцът на Бохемия (Явор Бахаров).
С важни роли в кралския двор (и в сюжета) са героите на Маргита Гошева и Сава Драгунчев. В актьорския екип е и малкият Марк Делчев - син на режисьора Недялко Делчев и актрисата Вяра Табакова.
Изцяло в бяло са костюмите и сценографията на Даниела Олег Ляхова. Декорът е "стена от чекмеджета", която се превръща в дворец, затвор, овчарска колиба, скала насред пустошта и т.н. Важна роля за атмосферата в представлението имат също музиката на Асен Аврамов и художественото осветление, дело на художничката и на режисьорката.
Според Маргарита Младенова "Зимна приказка" е много навременна с темите за съхраняването на ценностите в човешкия живот, за поетическата надреалност, без която сме половин човеци. И всичко това - през един нов изказ, нов език, отбелязва режисьорката.
По думите й интуитивното усещане, че "без вяра няма чудо", е своеобразното мото и вдъхновение за спектакъла. Става дума за чудото на прошката - най-невъзможния жест. Има ли право на прошка човекът, а има ли друг начин освен прошката, за да бъде спряно възпроизвеждането на злото - тези въпроси занимават Маргарита Младенова.
Както и темата за детето - какво правим с децата си, какво наследство - в духовен и етичен смисъл, им оставяме, трябва ли те да плащат за нашите прегрешения. . . Особената поезия на "Зимна приказка", чистотата, блестящата форма, жизнеността, любовта към живота, които излъчва, чувството за хумор харесва в представлението режисьорът Иван Добчев.
За него най-интересното и вълнуващо постижение на спектакъла е екипът - с чудесно вписалите се в "кръга "Сфумато" нови лица.
Добчев работи с Георги Тенев по текста за следващата постановка от "Програма Шекспир" с работно заглавие "Постхамлет". Премиерата ще е през април. "Ще бъде нова пиеса - по близо до Том Стопард, отколкото до Шекспир, но Розенкранц и Гилденстерн ще са живи," уточнява режисьорът.
"Програма Шекспир" започна с ателие с български актьори през май 2010 г. - "Да изглеждаш или да си", и международно ателие "Да пътуваш или да слезеш" с участието на шведския актьор Симон Нортън през август 2010 г., в рамките на европейската програма "Морета. Черно/Северно" и със съдействието на Министерството на културата.
Следващите представления са на 5 и 14 февруари.