Според проучването стресът, който една майка изживява докато се грижи за болното си дете, може да състари биологичната възраст на клетките й с 10 години.
Хроничният стрес от своя страна скъсява теломерите. Теломерът е повторяема ДНК-последователност, открита в опашката на всеки хромозом и често сравнявана с предпазния пластмасов връх на връзката за обувка.
Всеки път, когато една клетка се дели, а ДНК в хромозомите повтаря деленето (репликира), това крайче става малко по-късо. При бебето то е дълго около 20 0000 единици, докато при 60-годишен човек то вече е наполовина. Когато теломерът бъде съкратен до определен момент, клетката престава да се дели и навлиза в етап, наречен синилност. В този момент клетките и техните функции претърпяват нарастващо количество разрушения.
Оказва се, че стресът е един от най-силните фактори за деленето на клетката и съответно скъсяването на теломерите, което ускорява стареенето.
Нормално при възрастните теломерите намаляват средно с между 31 и 63 единици годишно. При хората, подложени на хроничен стрес или на тежки стресови ситуации, теломерите намаляват средно с 550 единици на година. Това означава между 9 и 17 години остаряване, в зависимост от организма и нервното и психично натоварване.
Учените предупреждават, че и стресираните мъже са подложени на същата опасност от преждевременно остаряване, въпреки че при тях този процес е по-бавен.
Стресът може да ви състари със 17 години
2 декември 2004 08 52Стресът може да състари една жена с 10 години, сочи ново изследване, извършено от Калифорнийския университет.

Сподели
Коментари


Още от Новини
Коментари
